Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aby stworzyć polskie ogrodzenie, podwójne liczby na granicy z Białorusią | Wiadomości o prawach człowieka

Polska twierdzi, że umożliwienie polskim imigrantom wjazdu na terytorium Polski zachęci do większej nielegalnej imigracji.

Minister obrony powiedział, że Polska zbuduje ogrodzenie na swojej granicy z Białorusią i podwoi tam liczbę żołnierzy, a UE twierdzi, że Mińsk działa w odpowiedzi na unijne sankcje.

Polska i inne kraje UE, takie jak Litwa i Łotwa, odnotowały gwałtowny wzrost liczby migrantów próbujących przekroczyć swoje granice z krajów takich jak Irak i Afganistan.

Unia Europejska (UE) twierdzi, że prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko prowadzi „wojnę hybrydową” z imigrantami, aby wywrzeć presję na koalicję.

Polski minister obrony Mariusz Błaszko powiedział, że wzdłuż granicy z Białorusią powstanie nowe, solidne ogrodzenie o wysokości 2,5 metra.

Na konferencji prasowej w poniedziałek na granicy Blascock powiedział, że obecność wojskowa zostanie tam zwiększona.

„Konieczne jest zwiększenie liczby graczy… Wkrótce zwiększymy liczbę graczy do 2000” – powiedział.

Polski rząd spotkał się z ostrą krytyką prawników zajmujących się prawami człowieka w związku z sytuacją grupy migrantów, która przez dwa tygodnie pozostawała na otwartej przestrzeni między polską i białoruską strażą graniczną w pobliżu wsi Usnarz Kourni.

Polska twierdzi, że umożliwienie polskim imigrantom wjazdu na terytorium Polski będzie jeszcze bardziej zachęcać do nielegalnej imigracji i grać w ręce Łukaszenki.

– To nie są uchodźcy, to imigranci zarobkowi sprowadzeni przez białoruskie władze – powiedział dziennikarzom wiceminister spraw zagranicznych Marcin Bridax.

„Wkrótce zwiększymy liczbę żołnierzy do 2000” – powiedział minister obrony Mariusz Blask. [File: Alik Keplicz/AP Photo]

Grupy prawicowe potępiają Polskę

Niektórzy prawnicy i organizacje pozarządowe oskarżają Warszawę o niehumanitarne traktowanie imigrantów, którzy zostali pozostawieni sami sobie.

Polski Rzecznik Praw Obywatelskich powiedział, że straż graniczna naruszyła Konwencję Genewską, nie akceptując ustnych oświadczeń niektórych imigrantów starających się ubiegać o ochronę międzynarodową w Polsce.

„Ludzie proszą straż graniczną o bezpieczeństwo, a straż graniczna ich odpycha” – powiedział Piotr Bystranin z Fundacji O’Connella, która pomaga uchodźcom.

READ  Nowe wybuchy w polskiej kopalni węgla wstrzymały poszukiwania siedmiu zaginionych osób

„Byli w kontakcie, co oznacza, że ​​powinni mieć możliwość ubiegania się o ochronę… to takie proste”.

Mahdi Kolami, asystent tłumacza Fundacji Okaleni, powiedział, że polscy żołnierze utrudniają mu próby przekroczenia granicy w celu nawiązania kontaktu z migrantami.

„Kiedy zaczynam coś mówić, gracze uruchamiają maszyny” – powiedział.

Polska straż graniczna i wojsko nie odpowiedziały od razu na prośby o komentarz.

Litwa w poniedziałek poinformowała, że ​​do września 2022 r. ukończy 508 km (315 mil) swojej granicy z Białorusią.