Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

12 polskich pielgrzymów zginęło w chorwackiej katastrofie autobusowej | Chorwacja

12 polskich obywateli zginęło, a 30 zostało rannych, gdy autobus jadący do Zagrzebia zjechał z autostrady na północy Chorwacja.

Maja Gruba Bojevic, szefowa chorwackich służb ratunkowych, powiedziała, że ​​ranni zostali zabrani do szpitali w okolicy, a 18 było w ciężkim stanie.

Na miejsce katastrofy wysłano szesnaście zespołów ratownictwa medycznego.

Pracownica polskiego konsulatu Dagmara Lukovic powiedziała, że ​​pasażerowie autobusu byli Polakami. Autobus został zarejestrowany w PolskaWedług chorwackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że autobus przewoził pielgrzymów do katolickiego sanktuarium w Medziugorju, mieście w południowej Bośni.

Sanktuarium jest trzecim najpopularniejszym miejscem pielgrzymek w Europie po Lourdes i Fatimie, chociaż Watykan nie zweryfikował żadnego z zgłoszonych cudów, które świadkowie twierdzą, że tam widzieli.

„Dzisiaj rano rozmawiałem o szczegółach tragedii z chorwackim premierem Andrejem Plenkoviciem, który potwierdził pełne poparcie chorwackich służb medycznych” – powiedział Morawiecki na Facebooku.

Chorwacki minister spraw wewnętrznych Davor Bozinovic powiedział, że autobus wyruszył „z miejsca pod Warszawą” i „według niektórych informacji” przewoził pielgrzymów do Medziugorja.

Do wypadku doszło o godzinie 5.40 czasu lokalnego (3.40 GMT), około 50 kilometrów (30 mil) na północ od Zagrzebia, na autostradzie A4, która jest zatłoczona w szczycie sezonu turystycznego.

Chorwackie media podały, że na miejsce zdarzenia wysłano ekipy ratunkowe i wszczęto dochodzenie w celu ustalenia przyczyny wypadku.

Chorwacja przyciągnęła tego lata miliony turystów, a od stycznia do lipca około 580 000 polskich turystów.

W lipcu ubiegłego roku 10 turystów z Kosowa zginęło w wypadku autobusu na autostradzie we wschodniej Chorwacji.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

READ  Czechy, USA i Polska spotykają się w finale Billie Jean King Cup