Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zuckerberg pozwany przez prokuratora generalnego w Waszyngtonie w związku ze skandalem z danymi Cambridge Analytica | nie żyje

Prokurator generalny w Waszyngtonie wniósł pozew przeciwko Markowi Zuckerbergowi, starając się pociągnąć współzałożyciela Facebooka do osobistej odpowiedzialności za jego rzekomą rolę w umożliwieniu doradztwa politycznego Cambridge Analytica Gromadzenie danych osobowych Miliony Amerykanów podczas Cykl wyborczy 2016.

Pozew, złożony w Waszyngtonie przez prokuratora okręgowego Dystryktu Kolumbii, Carla Racine’a, twierdzi, że Zuckerberg był bezpośrednio zaangażowany w politykę, która pozwalała Cambridge Analytica Nieumyślne zbieranie danych osobowych amerykańskich wyborców w celu wsparcia kampanii wyborczej Donalda Trumpa.

„To bezprecedensowe naruszenie bezpieczeństwa ujawniło dziesiątki milionów danych osobowych Amerykanów, a polityka Zuckerberga umożliwiła wieloletnią próbę wprowadzenia użytkowników w błąd co do zakresu bezprawnego zachowania Facebooka” – powiedział Racine w komunikacie prasowym.

„Ten pozew jest nie tylko uzasadniony, ale także konieczny i wysyła wiadomość, że liderzy korporacji, w tym prezesi, będą pociągnięci do odpowiedzialności za swoje działania”.

Racine złożyła wcześniej pozew przeciwko spółce-matce Facebooka, nie żyjezgodnie z ustawą o ochronie konsumentów Dystryktu Kolumbii. Prawo nakłada odpowiedzialność za naruszenia, jeśli w danym momencie dowie się o nich.

Pozew przeciwko Zuckerbergowi oparty jest na setkach tysięcy dokumentów, w tym zeznaniach pracowników i sygnalistów, które zostały zebrane w ramach Trwające postępowanie sądowe przeciwko zmarłym.

„Odkąd wniesiono niesławny pozew przeciwko Facebookowi, moje biuro z całych sił walczyło z uprzywilejowanymi wysiłkami firmy, aby oprzeć się produkcji dokumentów i w inny sposób udaremnić proces. Nadal nalegamy i postępujemy zgodnie z odpowiednimi dowodami pana Zuckerberga, – powiedział Racine.

Racine oskarża, że Cambridge Analytica Skandal był wynikiem pragnienia Zuckerberga, aby otworzyć Facebooka dla zewnętrznych programistów.

Pozew twierdzi, że Zuckerberg był świadomy ryzyka wycieku danych związanego ze strategią. W e-mailu omawiającym przeciek rządu Zuckerberg zauważył, że „po stronie reklamodawcy istnieje wyraźne ryzyko”, zgodnie z pozwem.

Pozew wskazuje, że od 2012 r. Zuckerberg pełni funkcję prezesa Facebooka i kontroluje prawie 60% głosów.

READ  Ujawniono: supermarkety, które najbardziej podniosły ceny, ponieważ niektóre produkty podwoiły się

„Zawsze istotne dla pozwu dowody wskazywały, że Zuckerberg był odpowiedzialny i miał zademonstrowaną zdolność kontrolowania codziennych operacji Facebooka” – podało biuro Racine’a w oświadczeniu.

jako opiekun ujawniony w 2018 r.Cambridge Analytica, wynajęta przez zespół kampanii Trumpa z 2016 roku, uzyskała dostęp do prywatnych danych 50 milionów użytkowników Facebooka. Firma twierdziła, że ​​informacje można wykorzystać do identyfikacji różnych typów wyborców i wpływania na ich zachowanie.

W 2019 roku Facebook Rekordowa grzywna w wysokości 5 miliardów dolarów przez Federalną Komisję Handlu (FTC) za naruszenie prywatności konsumentów. Krytycy grzywny stwierdzili, że niewiele zmieniło to zachowanie firmy i oskarżyli Zuckerberga o pozwanie.

A w poniedziałek Meta nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz.