Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zoopla twierdzi, że właściciele domów w Wielkiej Brytanii zostali zmuszeni do zadowalania się cenami domów poniżej ceny wywoławczej

Ludzie sprzedający swoje domy zwykle musieli zadowolić się ceną niższą niż cena wywoławcza w ostatnich tygodniach, według Zoopla, która spodziewa się, że ceny domów spadną o około 5% w przyszłym roku.

Strona internetowa nieruchomości podała, że ​​średnia cena osiągnięta w ostatnich tygodniach była o 3 procent niższa niż cena wywoławcza sprzedającego, podczas gdy odpowiadała cenie wywoławczej przez większą część 2021 roku i pierwszą połowę tego roku. Zoopla powiedział, że spodziewa się wzrostu rabatów w 2023 roku.

Od początku września pierwotna cena wywoławcza jednego na dziewięć domów została obniżona o 5% lub więcej, powiedział Zoopla, a ceny nieco spadły w kwartale, zgodnie z indeksem obejmującym październik.

Prośba o obniżki cen jest największa na południu Anglii, gdzie wielkość sprzedaży spadła najbardziej, jak wynika z raportu, gdzie jeden na trzy domy w południowo-wschodniej i wschodniej Anglii obniża ceny ofertowe, aby przyciągnąć popyt.

Według danych Zoopla roczny wzrost cen domów zwolnił do 7,8% w zeszłym miesiącu, z 8,1% we wrześniu i najniższego poziomu od listopada 2021 r. Od tego czasu popyt spadł o 44%. Katastrofalny minibudżet na wrzesieńco spowodowało gwałtowny wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych i doprowadziło do Z rynku ściągane są setki ofert.

A nowa sprzedaż spadła nawet o 50% w dawnych gorących punktach i obszarach, gdzie wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych poważnie wpłynęłoby na siłę nabywczą – na południu Anglii, w środkowej części wschodniej części kraju i w Walii. Sprzedaż spadła mniej w bardziej przystępnych cenach oraz w Londynie, gdzie warunki rynkowe były słabsze. Zoopla spodziewa się, że oprocentowanie kredytów hipotecznych spadnie do około 5% na przełomie roku, z około 6% obecnie w przypadku dwu- i pięcioletnich umów na czas określony.

Więcej domów jest wystawianych na sprzedaż, a całkowite zapasy domów wzrosły o 40% w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku – ale to wciąż około 20% poniżej poziomu sprzed pandemii.

Zoopla powiedział, że w obliczu kryzysu związanego z kosztami życia, który uciska budżety ludzi, a Bank of England prognozuje przedłużającą się recesję, oczekuje się dalszego spowolnienia rynku mieszkaniowego i spadku cen w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 r. spaść nawet o 5% w ciągu całego roku, a wielkość sprzedaży spadnie do 1 miliona z 1,3 miliona w tym roku.

Richard Donnell, dyrektor generalny Zoopla, powiedział: „Rynek mieszkaniowy dostosowuje się do resetu poziomu oprocentowania kredytów hipotecznych, ale potencjał dwucyfrowego spadku cen domów na poziomie Wielkiej Brytanii pozostaje niski.

Chociaż prognozy dotyczące cen domów są słabe, obserwujemy zmianę w kierunku bardziej ukierunkowanych na potrzeby czynników napędzających w 2023 r. i później, co będzie wspierać wielkość sprzedaży. Trwające skutki pandemii i zwiększona elastyczność rynku pracy, a także większa liczba przechodzenia na emeryturę będą nadal zachęcać do podejmowania działań. Presja związana z kosztami życia spotęguje te trendy, zachęcając właścicieli domów do rozważenia kolejnego kroku”.

READ  Lucid Air zyskuje 1035 koni mechanicznych w Grand Touring Performance