Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zmniejszona aktywność przed TKA może prowadzić do zwiększonej aktywności i pracy pooperacyjnej

Zmniejszona aktywność przed TKA może prowadzić do zwiększonej aktywności i pracy pooperacyjnej

29 stycznia 2024 r

1 minuta czytania

Nie mogliśmy przetworzyć Twojej prośby. Spróbuj ponownie później. Jeśli problem nadal występuje, skontaktuj się z obsługą [email protected].

Główne podejście:

  • Pacjenci w grupach o niskiej i umiarkowanej aktywności fizycznej przekroczyli swoje kroki przedoperacyjne w porównaniu z pacjentami o dużej aktywności fizycznej.
  • Pacjenci na wszystkich poziomach aktywności zgłaszali podobne liczbowe oceny bólu i ulgę w bólu.

GRAPEVINE, Teksas – Wyniki wskazują, że u pacjentów o niskiej aktywności przed całkowitą endoprotezoplastyką stawu kolanowego zaobserwowano większą poprawę aktywności i funkcjonowania po operacji zgłaszaną przez pacjentów niż u pacjentów o dużej aktywności.

„To badanie sugeruje, że aktywność przedoperacyjna może być wskaźnikiem, że pacjenci wykazują największą poprawę w zakresie aktywności fizycznej i wskaźników funkcjonalnych, takich jak objawy, ból, codzienne czynności i jakość życia”. Lek. Nitin Goyal, Dyrektor ds. nauki, technologii i innowacji w firmie Zimmer Biomet powiedział Healio o odkryciach zaprezentowanych na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Biodra i Kolana.

OT0124Crawford_AAHKS_Graphic_01
Dane uzyskano z Crawford DA i in. Plakat 307. Zaprezentowany na: Dorocznym Zgromadzeniu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Biodra i Kolana; 2-5 listopada 2023 r.; Winorośl, Teksas.

Naukowcy sklasyfikowali 536 pacjentów poddawanych pierwotnej TKA z co najmniej 90-dniową obserwacją w grupy na podstawie liczby kroków przedoperacyjnych według kwartylów. Naukowcy porównali liczbę kroków, ocenę bólu, urazów kolana, choroby zwyrodnieniowej stawów i endoprotezoplastyki stawów pomiędzy grupami przed operacją i 3 miesiące po operacji.

Nitina Goyala

Nitina Goyala

Wyniki wykazały, że przedoperacyjna ocena bólu nie różniła się w zależności od poziomu aktywności fizycznej, natomiast przedoperacyjna ocena bólu różniła się w grupach o wysokiej i niskiej aktywności fizycznej.

Trzy miesiące po operacji naukowcy odkryli, że pacjenci w grupach o niskiej i umiarkowanej aktywności fizycznej przekroczyli dzienną liczbę kroków przedoperacyjnych odpowiednio o 186% i 114%. Dla porównania, według wyników pacjenci z grupy o wysokiej aktywności osiągnęli 96% codziennych kroków przed operacją. Pacjenci niezależnie od poziomu aktywności fizycznej zgłaszali podobną liczbową ocenę bólu i zmniejszenie bólu po 3 miesiącach po operacji. Chociaż grupy o niskiej, średniej i wysokiej aktywności fizycznej uzyskały podobne wyniki w skali KOOS JR 3 miesiące po operacji, naukowcy odkryli, że u pacjentów w grupie o niskiej aktywności fizycznej zaobserwowano większe zmiany w porównaniu z pacjentami w grupie o dużej aktywności fizycznej.

READ  Konsumenci i reklamodawcy wydali 643 miliardy dolarów za pośrednictwem aplikacji

„Obiektywne dane dotyczące mobilności zbierane pasywnie szybko stają się wszechobecne w społeczności ortopedycznej” – powiedział Goyal. „Badania takie jak to pokazują, w jaki sposób dane te można wykorzystać do przewidywania jakości i tempa rekonwalescencji chirurgicznej pacjentów. Dane te mogą prowadzić do nowych sposobów pomiaru i przewidywania wyników.”