Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zatrudnienie w Stanach Zjednoczonych zwolniło w czerwcu bardziej niż oczekiwano

Zatrudnienie w Stanach Zjednoczonych zwolniło w czerwcu bardziej niż oczekiwano

Otrzymuj bezpłatne aktualizacje dotyczące zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych

Wzrost liczby miejsc pracy w USA zwolnił w czerwcu bardziej niż oczekiwano i został zrewidowany w dół w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, co jest oznaką, że agresywne podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną zaczynają chłodzić rynek pracy.

Gospodarka USA dodała w zeszłym miesiącu 209 000 nowych miejsc pracy poza rolnictwem, poniżej oczekiwań na poziomie 225 000. Wzrost w kwietniu i maju również został zrewidowany w dół o 110 000.

Stopa bezrobocia utrzymała się blisko najniższego poziomu od kilku dekad, jednak po niewielkim wzroście w maju ponownie spadła do 3,6 proc. Wzrost płac był również silniejszy niż oczekiwano i wyniósł 4,4 procent rok do roku.

Zatrudnienie i wzrost płac są głównymi czynnikami napędzającymi inflację, zwłaszcza w sektorze usług. Piątkowe dane będą analizowane przez inwestorów, ekonomistów i przedstawicieli banku centralnego, którzy wypatrują dowodów na to, że wyższe stopy procentowe spowalniają gospodarkę i obniżają inflację.

Większość ekonomistów spodziewa się, że wzrost płac godzinowych spadnie do rocznej stopy około 3,5 procent, co będzie zgodne z federalnym celem inflacyjnym wynoszącym 2 procent.

Oglądasz zrzut ekranu interaktywnej grafiki. Jest to najprawdopodobniej spowodowane tym, że nie masz połączenia z Internetem lub JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce.

„Są oznaki spowolnienia” — powiedział Drew Matos, główny strateg rynkowy w MetLife Investment Management. [but] Spadek stopy bezrobocia prawdopodobnie postawi Fed na ścieżce do podwyższenia stóp procentowych pod koniec miesiąca, o ile od czasu do czasu nie zaskoczy nas jakaś niespodzianka”.

Chociaż podstawowe dane dotyczące inflacji zaczynają spadać, rynek pracy okazuje się odporny, a ekonomiści bagatelizują siłę wzrostu płac przez 14 miesięcy z rzędu przed piątkowymi danymi.

READ  Firma Teledyne wyznaczyła termin spotkania, aby uzyskać badanie opinii na temat przepisów antymonopolowych FLIR, Polski i Korei Południowej

Pomimo spowolnienia w najnowszych danych, bazowy wzrost liczby miejsc pracy za czerwiec pozostał powyżej średniej sprzed pandemii. Zatrudnienie było szczególnie silne w branży opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i budownictwie, ale osłabiło się w sektorze handlu detalicznego.

Fed utrzymał stopy procentowe na stałym poziomie na swoim czerwcowym posiedzeniu politycznym, aby dać urzędnikom więcej czasu na ocenę wpływu poprzednich podwyżek stóp procentowych i potencjalnego wpływu niedawnych zawirowań w sektorze bankowym.

Decydenci dali jednak jasno do zrozumienia, że ​​nie zakończyli jeszcze kampanii zacieśniania polityki pieniężnej, a większość urzędników spodziewa się jeszcze dwóch podwyżek stóp procentowych o ćwierć punktu do końca roku.

Piątkowe dane nie wystarczyły, by przekonać inwestorów, że Fed zmieni kurs, a rynki kontraktów terminowych wciąż wyceniają ponad 90-procentowe prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu pod koniec lipca.

Amerykańskie akcje otworzyły się w piątek rano spadkami, a inwestorzy kupili amerykańskie obligacje skarbowe podążając za liczbami miejsc pracy. Rentowność dwuletnich obligacji skarbowych, która zmienia się wraz z oczekiwaniami dotyczącymi stóp procentowych, spadła, cofając czwartkowy wzrost do najwyższego poziomu od 16 lat po mocnych prywatnych danych o zatrudnieniu.

S&P 500 spadł o 0,1 procent na początku handlu na Wall Street, podczas gdy Nasdaq Composite był nieznacznie wyższy.

Korekty w dół danych z przeszłości „sugerują, że gospodarka ma się dobrze, ale nie rozwija się tak, jak sześć miesięcy temu” – powiedział Stan Shipley, główny ekonomista Evercore.

Dodał: „Prawdopodobne jest, że Fed będzie nadal je podnosił w lipcu, ponieważ stopa bezrobocia spada… Pytanie dotyczy posiedzeń Fed po lipcu”.

Dodatkowe raporty Kate Duguid w Nowym Jorku i Colby Smith w Waszyngtonie