Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Twitter grozi podjęciem kroków prawnych w związku z aplikacją Topics

Twitter grozi podjęciem kroków prawnych w związku z aplikacją Topics

  • Bernda Debussmanna Jr
  • BBC News, Waszyngton, DC

Twitter rozważa podjęcie kroków prawnych przeciwko Meta w związku z szybko rozwijającą się konkurencyjną aplikacją tematyczną.

Wątki, uruchomione w środę dla milionów, są podobne do Twittera i zostały reklamowane przez szefów Meta jako „przyjazna” alternatywa.

„Konkurencja jest dobra, oszukiwanie nie” – powiedział Elon Musk z Twittera – ale Meta zaprzeczył zarzutom w liście prawnym, że byli pracownicy Twittera pomogli stworzyć Thread.

Według Meta ponad 30 milionów ludzi zarejestrowało się w nowej aplikacji.

Reporter technologiczny BBC News, James Clayton, zauważył, że wygląd i styl wątków są podobne do tych z Twittera. Powiedział, że kanał informacyjny i repost były „niesamowicie znajome”.

W ruchu jako pierwszy zgłoszony Serwis informacyjny SemaphoreAdwokat Twittera, Alex Spiro, wysłał w środę list do dyrektora generalnego Meta, Marka Zuckerberga, oskarżając Meta o „systematyczne, umyślne i nielegalne sprzeniewierzenie tajemnic handlowych Twittera i innej własności intelektualnej” w celu tworzenia potencjalnych klientów.

W szczególności pan Spiro twierdził, że Meta zatrudniała dziesiątki byłych pracowników Twittera, którzy „mieli i nadal mają dostęp do tajemnic handlowych Twittera i innych ściśle tajnych informacji”, co ostatecznie pomogło Meta opracować coś, co nazwał „makietą” aplikacji do wątków.

„Twitter zamierza energicznie egzekwować swoje prawa własności intelektualnej i wymaga od Meta podjęcia natychmiastowych kroków w celu zaprzestania wykorzystywania jakichkolwiek tajemnic handlowych Twittera lub innych wysoce poufnych informacji” – czytamy w liście.

Twitter zastrzega sobie wszelkie prawa, w tym między innymi prawo do dochodzenia odszkodowania cywilnego i zadośćuczynienia bez wcześniejszego powiadomienia.

BBC News, które widziało kopię listu, skontaktowało się z Meta i Twitterem w celu uzyskania komentarza.

W Threads rzecznik Meta, Andy Stone, napisał, że „nikt w zespole inżynierów nici nie jest byłym pracownikiem Twittera – to nie moja sprawa”.

Zarówno pan Musk, jak i pan Zuckerberg potwierdzili rywalizację w wątkach związanych z Instagramem, ale działają jako samodzielna aplikacja.

Kiedy pojawił się w 100 krajach, Zuckerberg przerwał ponad 11-letnią ciszę na Twitterze, publikując niezwykle popularny mem przedstawiający dwie niemal identyczne postacie Spider-Mana wskazujące na siebie, sugerujące konfrontację.

Wkrótce potem, gdy wieść o „wątkach” rozeszła się po całym świecie na jego platformie, Musk powiedział: „Nieskończenie lepiej być atakowanym przez nieznajomych na Twitterze, niż oddawać się fałszywemu szczęściu ukrywania bólu na Instagramie”.

Linda Iaccarino, dyrektor generalny Twittera, powiedziała w czwartkowym tweecie, że chociaż platforma, która wcześniej odnotowywała około 260 milionów użytkowników miesięcznie, jest „często naśladowana”, to „nigdy nie można jej powielić”.

Zarówno Meta, jak i Twitter zwolniły w tym roku znaczną liczbę pracowników, a Meta ogłosiła w kwietniu, że zmniejszy liczbę pracowników o około 10 000.

Twitter stracił znaczną część swoich 7500 pracowników, aż 80%, w falach zwolnień po przejęciu władzy przez Muska w październiku ubiegłego roku.