Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zamówienia z USA na rosyjskie luksusowe jachty będą obsługiwane w pokojach

Stany Zjednoczone chcą, aby wniosek rządu Fidżi został rozpatrzony w sądzie w tym tygodniu w sprawie rosyjskiego luksusowego jachtu Amadea.

Ginita Prasad z biura prokuratora generalnego powiedziała w poniedziałek Sądowi Najwyższemu w Suva, że ​​rząd USA chce wysłuchać wniosku w izbach, ponieważ zawiera on pewne „poufne informacje” o sankcjach USA przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę.

W zeszłym tygodniu sędzia na Fidżi wydał nakaz uniemożliwiający statkowi – prawdopodobnie należącemu do rosyjskiego oligarchy Sulejmana Karimowa – opuszczenie kraju do czasu zakończenia nakazu zajęcia i zarejestrowania nakazu zajęcia w USA.

Prasad powiedział, że Amerykanie zażądali również, aby informacje te były przekazywane wyłącznie między obiema stronami i nie były ujawniane mediom. Rozprawa trwa.

Czytaj więcej:
* Fidżi może ograniczyć rosyjski luksusowy jacht, orzeka Sąd Najwyższy
* Spojrzenie na eskalację zachodnich sankcji wobec Rosji
* Stany Zjednoczone konfiskują luksusowy jacht należący do blisko związanego z Putinem oligarchy Wiktora Vekselberga
* Fidżi bada nieoczekiwane przybycie sankcjonowanego rosyjskiego jachtu oligarchy

Amadea jest na Fidżi od 12 kwietnia po opuszczeniu portu Manzanillo w Meksyku 24 marca.

Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta powiedział, że Nowa Zelandia i Australia skrytykowały rosyjską inwazję na Ukrainę, ponieważ Aotearoa nałożyła sankcje na 18 podmiotów finansowych.

Amadea jest zacumowana przy nabrzeżu Lautoka na Fidżi.

Facebook / Fidżi Times

Amadea jest zacumowana przy nabrzeżu Lautoka na Fidżi.

Wśród nich są Rosyjski Bank Centralny, państwowy fundusz majątkowy i największe instytucje finansowe w kraju. Mahuta powiedział, że te duże instytucje stanowią prawie 80% wszystkich aktywów bankowych Rosji.

Karimow jest bliskim sojusznikiem prezydenta Rosji Władimira Putina.

Ambasada USA w Suva poinformowała, że ​​Stany Zjednoczone i ich sojusznicy będą ścigać „osoby najbliższe Putinowi, niezależnie od tego, gdzie są przetrzymywani na całym świecie”.

Stephanie Fitzmaurice, regionalny rzecznik ambasady, skomentowała działania mające na celu schwytanie Amadei, która jest zacumowana przy molo Lautoka.

Powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na nielicznych Rosjan, którzy według Waszyngtonu finansują wojnę Putina.

Uważa się, że rosyjski miliarder Suleiman Karimov jest właścicielem luksusowego jachtu Amadea.

Facebook

Uważa się, że rosyjski miliarder Suleiman Karimov jest właścicielem luksusowego jachtu Amadea.

„Będziemy nadal współpracować z naszymi sojusznikami i partnerami na całym świecie, aby obciążyć Kreml kosztami, jeśli będzie on kontynuował swoją wojnę z wyboru” – powiedział Fitzmaurice.

„Nadal zwiększamy presję na oligarchów Putina, współpracując z sojusznikami i partnerami, aby dążyć do korupcyjnych zysków od niektórych osób najbliższych Putinowi, niezależnie od tego, gdzie są przetrzymywani na świecie”.

FitzMaurice skierował wszystkie zapytania mediów do Departamentu Sprawiedliwości USA w celu uzyskania dalszych komentarzy dotyczących tej sprawy.

READ  COVID-19: Rozpoczyna się szybkie testowanie antygenu w Auckland, aby zmniejszyć presję na stanowiska testowe