Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zmiana klimatu dotyka południową Afrykę

Gwen Dyer to kanadyjska dziennikarka mieszkająca w Wielkiej Brytanii i wieloletnia komentatorka spraw międzynarodowych.

Opinia: Burza tropikalna Anna w styczniu, cyklon tropikalny Patsiri w lutym, potem szybko po sobie Domako, Iminati i Gombe: trzy cyklony i dwie „sztormy tropikalne” w ciągu sześciu tygodni uderzyły w wybrzeża południowo-wschodniej Afryki.

Następnie pod koniec marca cyklon Idai, który praktycznie zniszczył miasto Beira w Mozambiku i zabił ponad 750 osób.

Trzy tygodnie później depresja subtropikalna dotknęła wschodnie wybrzeże Afryki Południowej i zabiła 450 osób w regionie Durban.

Miliony stały się dosłownie bezdomnymi w Tanzanii, Mozambiku i RPA w ciągu trzech miesięcy.

Czytaj więcej:
* Temperatury oceanów osiągnęły rekordowy poziom, z tragicznymi konsekwencjami
* Alarm burzowy: Nowe prognozy cyklonów tropikalnych dalekiego zasięgu mają na celu zmniejszenie ryzyka katastrof dla społeczności wyspiarskich na Pacyfiku
* Ryby umierają, a winogrona są zbierane wcześnie z powodu fali upałów zeszłego lata

Chodzi o to, że zaledwie pięć lat temu w regionie występowała tylko jedna lub dwie takie burze rocznie.

Piętnaście lat temu średnia nie wynosiła nawet jednego roku.

„To mówi nam, że zmiana klimatu jest niebezpieczna, jest tutaj” – powiedział prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa. Dobrze zauważony sir. Jednak trochę za późno.

Huragany na Oceanie Indyjskim, huragany na zachodnim Pacyfiku, huragany na Karaibach – wszystkie to ten sam potwór, tylko różne nazwy.

podobnie „burze tropikalne” i „depresje subtropikalne”; Znowu ten sam potwór, ale z mniejszą prędkością wiatru. Jeśli mieszkasz na zboczu wąwozu, nadal wystarczy zerwać dach chaty i być może cię utopić.

Co zaskakujące, wszyscy byli zaskoczeni, gdy w końcu nadeszła przyszłość, na którą naukowcy i aktywiści oczekiwali od lat. Nie dostali notatki?

To nie czarna magia. Wzrost globalnej temperatury powoduje ocieplenie powierzchni oceanu. Gdy powierzchnia morza przekracza 26,5 ° C (80 ° F), ma wystarczająco dużo energii, aby napędzać huragany, tornada i cyklony.

READ  Inwazja na Ukrainę: analiza - ostatnie sankcje finansowe sparaliżują rosyjską gospodarkę
Ofiary powodzi czekają na rozdanie paczek żywnościowych i koców przez partię polityczną Bojowników o wolność gospodarczą niedaleko Durbanu w RPA, czwartek, 21 kwietnia 2022 r. Zasmuceni mieszkańcy Afryki Południowej nadal szukają członków rodzin zmiecionych przez masowe powodzie, w których co najmniej 435 osób zginęło i zostało wysiedlonych.Ponad 40 000 w nadmorskim mieście Durban i otaczającej go prowincji KwaZulu-Natal.  (Zdjęcie AP)

AP

Ofiary powodzi czekają na rozdanie paczek żywnościowych i koców przez partię polityczną Bojowników o wolność gospodarczą niedaleko Durbanu w RPA, czwartek, 21 kwietnia 2022 r. Zasmuceni mieszkańcy Afryki Południowej nadal szukają członków rodzin zmiecionych przez masowe powodzie, w których co najmniej 435 osób zginęło i zostało wysiedlonych.Ponad 40 000 w nadmorskim mieście Durban i otaczającej go prowincji KwaZulu-Natal. (Zdjęcie AP)

Zachodni Ocean Indyjski jest teraz powyżej tej temperatury późnym latem i wczesną jesienią (styczeń-kwiecień), więc oczywiście pojawiają się cyklony.

Politycy południowoafrykańscy nie są pod tym względem szczególnie nieostrożni. Cała profesja polityczna jest moralnie niezdolna do skupienia się na perspektywie długoterminowej przez ponad dwadzieścia minut na raz, ponieważ naciski na rozwiązywanie problemów krótkoterminowych są ogromne.

Nie jest defektem procesu politycznego. To zaleta.

Nie ma sensu rozmawiać o tym z japońskimi czy jamajskimi politykami, ponieważ są oni przyzwyczajeni do tego, że od czasu do czasu będą narażeni na te niszczycielskie burze tropikalne.

Wiedzą – lub myślą, że wiedzą – że nic nie możesz na to poradzić, poza budowaniem lepszej obrony morskiej i silniejszych schronów.

Ale mogą się mylić.

Ludzie mówią, że nie możesz nic zrobić z pogodą, ale w rzeczywistości może być możliwe osłabienie lub nawet zatrzymanie tych burz. A może RPA jest miejscem, w którym można tego spróbować, ponieważ nie są jeszcze przyzwyczajeni do ciągłej procesji gwałtownych burz tropikalnych.

Mogą nawet być otwarci na pomysł, że nie muszą się do tego przyzwyczajać.

W zeszłym roku przeprowadziłem wywiad z emerytowanym profesorem inżynierii Stephenem Salterem, który kilkadziesiąt lat temu rozpoczął pracę nad projektem chłodzenia we współpracy z profesorem Johnem Lathamem, słynnym klimatologiem.

Latham zmarł w zeszłym roku, ale projekt jest gotowy do rozpoczęcia budowy prototypów i może naprawdę zadziałać.

Samochód przewrócił się po tym, jak huragan uderzył w obszar Arabi w Stanach Zjednoczonych we wtorek, 22 marca 2022 r., w części miasta mocno dotkniętej przez huragan Katrina 17 lat temu.  W raporcie ONZ opublikowanym 25 kwietnia 2022 r. stwierdzono, że liczba katastrof rośnie i będzie się tylko pogłębiać.  Nowy raport ONZ mówi, że liczba katastrof, od zmian klimatycznych po COVID-19, wzrośnie do około 560 rocznie do 2030 r. (AP Photo/Gerald Herbert, File)

Gerald Herbert / AFP

Samochód przewrócił się po tym, jak huragan uderzył w obszar Arabi w Stanach Zjednoczonych we wtorek, 22 marca 2022 r., w części miasta mocno dotkniętej przez huragan Katrina 17 lat temu. W raporcie ONZ opublikowanym 25 kwietnia 2022 r. stwierdzono, że liczba katastrof rośnie i będzie się tylko pogłębiać. Nowy raport ONZ mówi, że liczba katastrof, od zmian klimatycznych po COVID-19, wzrośnie do około 560 rocznie do 2030 r. (AP Photo/Gerald Herbert, File)

Pomysł polegał na zbudowaniu floty bezzałogowych, napędzanych wiatrem, sterowanych satelitarnie statków, które ustawiałyby się pod cienkimi, niskimi chmurami tak powszechnymi w tropikalnych oceanach – „morskimi chmurami stratygraficznymi” – i rozpylałyby drobną mgiełkę wody, która skrapla się, aby odbijać światło. więcej światła słonecznego.

Odbijają więcej światła słonecznego i chłodzą całą planetę – ale to ty specjalnie chłodzisz powierzchnię oceanu pod tymi chmurami.

Już teraz mały zespół z Southern Cross University w Queensland testuje tę technologię jako sposób na ochłodzenie wód północno-wschodniej Australii i ocalenie raf Wielkiej Rafy Koralowej.

Duże „nazwane” burze tropikalne zwykle tworzą się w dobrze określonych obszarach Oceanu Atlantyckiego, Indyjskiego i Pacyfiku, które nie są zbyt duże dla flot mobilnych statków natryskowych.

Po prostu obniż temperaturę powierzchni morza o jeden stopień lub mniej, a większość sztormów, które się tworzą, nie będzie wystarczająco duże, by zasłużyć na swoją nazwę.

Warto spróbować, a Republika Południowej Afryki jest prawdopodobnie na tyle nowa w takiej pogodzie, aby uwierzyć, że można ją powstrzymać.

RPA powinna objąć przewodnictwo, bo to tam znajduje się najwięcej pieniędzy oraz umiejętności naukowych i inżynieryjnych, ale jest to kwestia, która dotyczy wschodniego wybrzeża całego kontynentu.

W rzeczywistości jest to technologia, która interesuje cały świat.

Z pewnością będziemy potrzebować technologii obniżających globalną temperaturę, ponieważ pracujemy nad eliminacją emisji gazów cieplarnianych, a będzie to stosunkowo delikatna, łatwa w zarządzaniu i przystępna cenowo forma geoinżynierii.

Będzie to także projekt o światowym znaczeniu naukowym i politycznym prowadzony przez Afrykanów, który jest już od dawna spóźniony.