Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zakłócenia w wyborach na Samoa: Prokurator Generalny wnosi o dyskwalifikację sędziów z powodu przesłuchania na ceremonii zaprzysiężenia FAST

Zakłócenia w wyborach na Samoa: Prokurator Generalny wnosi o dyskwalifikację sędziów z powodu przesłuchania na ceremonii zaprzysiężenia FAST

Prokurator generalny Samoa próbuje złożyć przysięgę przypisaną do przysięgi One Samoan Faith Party (szybko) Na rozprawie Sądu Najwyższego uznano to za „niezgodne z konstytucją i niezgodne z prawem”, a sędziowie Sądu Najwyższego nie kwalifikowali się z powodu „potencjalnego konfliktu interesów”.

W komunikacie prasowym prokurator generalny Savalino Mariva Betham-Anandil powiedział, że wystąpiła o „deklaratywne rozkazy stwierdzające, że ustawa FAST [party] Zaprzysiężenie jest rzekomo niezgodne z konstytucją i niezgodne z prawem ”i przekazał jednostronne powiadomienie o ruchu domagającym się zarządzeń tymczasowych, które zawieszałyby„ skutek prawny ”rozporządzenia Ceremonia zaprzysiężenia Jako „niezgodne z konstytucją i nielegalne”.

Rozprawa została wyznaczona na czwartek rano Sąd Najwyższy Sędzia Sądu Najwyższego Satio Simativa Perez, sędzia Sądu Najwyższego Tavawimalo Leilani Tuala Warren i sędzia Sądu Najwyższego Vipulai Ampusa Roma, którzy mają przewodniczyć rozprawie. Został jednak odroczony, ponieważ prokurator generalny nie obsłużył na czas wszystkich oskarżonych.

Urząd złożył również wniosek o dyskwalifikację Główni sędziowieProkurator powiedział w czwartek, z powodu „potencjalnego faworyzowania”.

Czytaj więcej:
* Zawirowania wyborcze na Samoa: Kiwi Samoańczycy mówią, że impas polityczny to „ moment w historii ”
* Zawirowania wyborcze na Samoa: Vyami Naomi Matava mówi, że usunięty premier musi uznać rolę „wynikającą z prawa” po oskarżeniu Sądu Najwyższego o stronniczość
* W Samoa trwa impas wyborczy
* Zamieszanie wyborcze w Samoa: tymczasowy premier Samoa, Tuilaiba, wygłasza bez ogródek przemówienie, podczas gdy wraca do zdrowia po FAST Nayomi Mataa przyjmuje przysięgę jako nowy prezydent
* Zawirowania wyborcze na Samoa: przewodniczący parlamentu odracza parlament na kilka godzin przed złożeniem przysięgi przez nowego premiera

W poniedziałek Prezes Sądu Najwyższego i inni sędziowie Sądu Najwyższego w otoczeniu policji i Komisarza Policji z przodu iz tyłu przeszli długim korytarzem z sali rozpraw do parlamentu.

Podeszli do zamkniętych drzwi Parlamentu, przeczytali tabliczkę informującą, że jest zamknięte, po czym odwrócili się i wrócili.

READ  Tajlandzka partia opozycyjna świętuje niespodziewane zwycięstwo w wyborach

Przemawiając do mediów po odroczonej sesji, starszy adwokat Fuemono Sivo Ayeno, reprezentujący Prokuraturę, powiedział, że w opinii Prokuratury sędziowie Sądu Najwyższego, na czele z Prezesem Sądu Najwyższego, nie powinni byli przenosić się z sądu do parlamentu. Aby przetestować, został zamknięty w poniedziałek.

Premier-elekt Samoa Vyami Naomi Matafa przemawiał w poniedziałek przed budynkiem Parlamentu w Abia na Samoa.  (Zdjęcie pliku)

Anetone Sagaga / AP

Premier-elekt Samoa Vyami Naomi Matafa przemawiał w poniedziałek przed budynkiem Parlamentu w Abia na Samoa. (Zdjęcie pliku)

Powiedział, że chce, aby sąd zbadał, czy ich działania mogą doprowadzić do postrzegania ich przez rozsądną osobę jako stronniczą wobec HRPP lub FAST.

Sekretarz generalna Wspólnoty Narodów, Patricia Scotland QC, również weszła w kryzys konstytucyjny Samoa, szczególnie w przypadku dodatkowego miejsca związanego z artykułem wzywającym do udziału 10 procent kobiet w parlamencie.

Zostało to wniesione do sądu apelacyjnego, a orzeczenie ma się wydać w przyszłym tygodniu.

Na Twitterze Szkocja powiedziała: „Śledzę wydarzenia w Samoa od czasu wyborów i mogłem porozmawiać z dwoma przywódcami i usłyszeć, że wyrok Sądu Apelacyjnego zostanie zaakceptowany przez wszystkich”.

„Rzeczpospolita jest gotowa udzielić wsparcia Samoa i wszystkim członkom w razie potrzeby”.

Prawnik Omwa Ming Leung-wai, reprezentujący Alimamanu Alofa Toow z HRPP – dodatkowego posiadacza miejsca, złożył wniosek do Sądu Apelacyjnego o włączenie zewnętrznego sędziego.

Powiedział, że zgodnie z konstytucją jest to wymagane. Ale główny sędzia powiedział, że to nie jest takie proste.

Prezes Sądu Najwyższego Satio powiedział, że kryteria wykonania tego orzeczenia są zawarte w osobnej sekcji, a nie w ustawie o zmianie konstytucji.

Powiedział, że zmagał się z problemem „od jakiegoś czasu”, jak poradzić sobie z orzeczeniem.

Sędzia Główny Satyu powiedział: „Z naszego szacunku nie jest bezpieczne” powoływanie sędziego za granicą w oparciu o to prawo.

Tuilaepa Sailele Malielegaoi oskarżył Sąd Najwyższy o stanie po stronie partii FAST i nowego rządu "Zdrada

Chris McCain / personel

Tuilaepa Sailele Malielegaoi oskarżył Sąd Najwyższy o stanięcie po stronie partii FAST i przyszłego rządu o „zdradę” z powodu jego działań. (Zdjęcie z pliku)

Tuilaepa Sailele MalielegaoiPartia Ochrony Praw Człowieka, której strona broniąca praw człowieka, które kontroluje od 39 lat, oświadczyła w poniedziałek, że budynki są własnością rządu, którym zarządza.

READ  Aparat Nelsona wystarczająco potężny, by stawić czoła Antarktydzie

Później tego samego dnia Viamy został zaprzysiężony na premiera podczas prywatnej ceremonii w namiocie.

Tuilaepa został później oskarżony Sąd Najwyższy Od stronniczości do partii FAST i nadchodzącego rządu „zdrady” z powodu jego działań. Twierdził również, że Sąd Najwyższy stał po stronie FAST, ponieważ Prezes Sądu Najwyższego był spokrewniony z Fiame i zastępcą lidera FAST, La’auli Leuatea Polatia i Schmidtem.

W czwartek prokurator generalny powiedział, że „wszystkie cztery sprawy należą do FAST”. [party] Rząd sprzeciwił się rządowi i wolał FAST … Mamy teraz przed naszym biurem istotne dowody, które kwestionują pozór bezstronności i uczciwości sądownictwa sprawującego tę sprawę ”.

Sąd Najwyższy Samoa.

SAPEER MAYRON / Rzeczy

Sąd Najwyższy Samoa.

Aby uzyskać dodatkowe miejsce, rząd tymczasowy oparł się na artykule wzywającym do udziału 10 procent kobiet w parlamencie. Prokurator stwierdził, że nie można zwołać parlamentu, dopóki „ta sprawa nie zostanie rozstrzygnięta”.

„Rozwiązanie zaproponowane przez rząd tymczasowy polega na sprowadzeniu sędziów za granicę, aby przyjrzeli się tej sprawie, biorąc pod uwagę kwestię niezawisłości”.

Prokurator generalny powiedział, że ceremonia zaprzysiężenia poza parlamentem pod namiotem jest „nielegalna i nielegalna zgodnie z konstytucją Samoa”, ponieważ nie spełnia „wyraźnych postanowień konstytucji”.

Prokurator oskarżył także Prezesa Sądu Najwyższego o „pogardę dla Parlamentu”, który rzekomo próbował otworzyć drzwi parlamentu w poniedziałek, „pomimo zawiadomienia tymczasowego przewodniczącego parlamentu”. Prokurator powiedział, że to „niepokojące”.

Po oskarżeniach Tuilaepy Fiamy powiedział wcześniej: „Myślę, że brakuje mu fabuły… nikt tego nie wymyśla, on to ujawnia”.

W poniedziałek parlament na Samoa był zamknięty.

BEC HANIFY-SEUMANU / Zapewniono

W poniedziałek parlament na Samoa był zamknięty.

Vyame powiedział, że Tuilaiba został mianowany prezesem Sądu Najwyższego. – Czy wprowadzał w błąd? Co by powiedział, gdyby naczelny sędzia nie zrobił tego, co mówi… Czy na to miał nadzieję, kiedy wyznaczono datę?

READ  Witamy w przesileniu zimowym: 5 prostych rytuałów na ostateczny reset

Później skrytykowała rząd tymczasowy na konferencji prasowej w środę, mówiąc, że „bezprawny władca oraz jego słabi i wspólnicy nadużywali rządzącego przywileju atakowania konstytucji”.

Vyame powiedział, że poniedziałkowe wydarzenia w prowizorycznym namiocie parlamentu były zgodne z konstytucją, a także z decyzją sądów Samoa.

„Był poniedziałek, kiedy milczące i cierpiące masy, które przez lata były poddawane znęcaniu się i zaniedbywaniu, potwierdziły swoje prawo do tego, aby ludzie, którzy na nie głosowali, złożyli przysięgę i przejęli przywództwo administracji, która straciła miłość do ludzi i nie był w stanie zaakceptować porażki w stylu prezydentów ”.

Samoa utknęło w politycznym impasie od wyborów z 9 kwietnia, kiedy FAST’s FAST, utworzony przez odłamową grupę Partii Ochrony Praw Człowieka (HRPP), uzyskał przewagę nad rządzącą od 1982 r. Partią.

Jednak w ciągu ostatnich kilku dni impas przekształcił się w głęboki kryzys, ponieważ Sąd Najwyższy nakazał parlamentowi otwarcie swoich drzwi, aby FAST mógł rządzić, podczas gdy HRPP odmówiła scedowania władzy.

RNZ

Następny premier Samoa, Vyami Naomi Matava, odrzucił oskarżenia jej poprzedniczki, Tuila’epa Sa’ilele Malielegaoi, skierowane pod adresem jej partii FAST.

Plik Naczelnik Państwa, Tuimalealiifano Vaaletoa Sualauvi II ogłosił w zeszłym tygodniu, że parlament Samoa powinien obradować w poniedziałek za 45 dni. WyboryZgodnie z wymogami prawa.

Ale skomentował decyzję później, mówiąc, że Izba Reprezentantów nie zbierze się „do czasu, kiedy zostanie ogłoszona iz powodów, które ogłoszę w odpowiednim czasie”.

Rozumie się, że w jego wiosce, gdzie ustawiono blokady drogowe, aby uniemożliwić komukolwiek dostęp do niego, według serwisów informacyjnych, Samoa Observer.