Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zamieszanie wyborcze na Samoa: Vyami Naomi Matava mówi, że rząd tymczasowy „łamie prawo”

Fiam Naomi Mtafah liderka grupy One Samoan Faith Party (szybko) I pierwsza kobieta na Samoa PremierSkrytykował rząd tymczasowy za naruszenie prawa i podważanie wyników wyborów.

Na konferencji prasowej Viamy powiedział: „Bezprawny władca oraz jego słabi i wspólnicy urzędnicy nadużyli przywileju rządu do ataku na konstytucję”.

„Strażnik łamiący prawo oraz jego słabi i współwinni urzędnicy podważyli w poniedziałek godność tej ziemi i wszystkich jej mieszkańców” – powiedziała.

„Ten wstyd i piętno będą na ich rękach na zawsze”.

Po zamknięciu drzwi parlamentu Samoa w poniedziałek Viamy został zaprzysiężony na premiera podczas prywatnej ceremonii w namiocie. Zrezygnowany premier Tuilaepa Sailele MalielegaoiOpłata później Sąd Najwyższy Od sprzymierzenia się z partią FAST i kolejnym rządem „zdrady”.

Czytaj więcej:
* Zawirowania wyborcze na Samoa: Vyami Naomi Matava mówi, że usunięty premier musi uznać rolę „wynikającą z prawa” po oskarżeniu Sądu Najwyższego o stronniczość
* Kolejny test Samoa: czy partia FAST może rządzić, podczas gdy obalony premier twierdzi, że jest zdradą?
* Zamieszanie wyborcze w Samoa: tymczasowy premier Samoa, Tuilaiba, wygłasza bez ogródek przemówienie, podczas gdy odzyskuje się siły po FAST Nayomi Mataa przyjmuje przysięgę jako nowy prezydent
* Zawirowania wyborcze na Samoa: przewodniczący parlamentu odracza parlament na kilka godzin przed złożeniem przysięgi przez nowego premiera
* Sąd Samoa odrzuca wezwanie do drugich wyborów, torując drogę premierowi
* Ilustruje „nieznane wody” wyborów na Samoa w 2021 roku

Vyame powiedział, że poniedziałkowe wydarzenia w prowizorycznym namiocie parlamentu były zgodne z konstytucją, a także z decyzją sądów Samoa.

„Kiedy arogancka odmowa scedowania władzy, władzy nadanej przez lud, staje się brudnym incydentem międzynarodowym, nasz dozorca doprowadził nas wszystkich do najniższego poziomu wszechczasów, a on i wszyscy jego zwolennicy muszą odejść szybko”.

Wtedy następny rząd „zacznie odbudowywać tę udręczoną ziemię z utalentowanymi i wyjątkowymi ministrami, którzy zgodzili się poddać swoje pełne zaangażowanie w odnowę i przebudzenie pod moim kierownictwem, wraz ze wszystkimi innymi członkami Parlamentu, którzy reprezentują swój naród, i wszystkimi innymi ”. Powiedziała, że ​​urzędnicy chcą służyć swoim ludziom, a nie jednemu mężczyźnie.

READ  Epidemia Delta Covid 19: Jak Australia „naprawdę zawiodła” w bitwie
Premier-elekt Samoa, Naomi Matava, mówi Twilaypa Saili Maligawi

Anetone Sagaga / AP

Premier-elekt Samoa, Naomi Mataava, mówi, że Twilaypa Saili Malligawi „przegrała spisek”.

Sława określiła decyzję rządu tymczasowego o zamknięciu budynku parlamentu jako „środek minimalny i najbardziej haniebny”, ponieważ wybrani urzędnicy, przywódcy religijni i społeczni oraz sądownictwo zostały usunięte, aby uniemożliwić zwołanie parlamentu Samoa.

Nie można zaprzeczyć demokracji. Demokracja musi zawsze zwyciężyć. Nie może być wyjątków od tej podstawowej zasady.

„Był poniedziałek, kiedy milczące i cierpiące masy, które przez lata były poddawane znęcaniu się i zaniedbywaniu, potwierdziły swoje prawo do tego, aby ludzie, którzy na nie głosowali, złożyli przysięgę i przejęli przywództwo administracji, która straciła miłość do ludzi i nie był w stanie zaakceptować porażki w stylu prezydentów ”.

Fiame powiedział, że partia FAST będzie czekać i będzie gotowa na „bez wątpienia czasy podatkowe”.

Vyami Naomi Matava została zaprzysiężona jako pierwsza kobieta premier Samoa podczas prywatnej ceremonii przed budynkiem parlamentu w Samoa w poniedziałek.

Vanguards Mika / Staff

Vyami Naomi Matava została zaprzysiężona jako pierwsza kobieta premier Samoa podczas prywatnej ceremonii przed budynkiem parlamentu w Samoa w poniedziałek.

Plik Naczelnik Państwa, Tuimalealiifano Vaaletoa Sualauvi II ogłosił w zeszłym tygodniu, że parlament Samoa powinien obradować w poniedziałek za 45 dni. WyboryZgodnie z wymogami prawa. Ale skomentował decyzję później, mówiąc, że Izba Reprezentantów nie zbierze się „do czasu, kiedy zostanie ogłoszona iz powodów, które ogłoszę w odpowiednim czasie”. Od tamtej pory nie widział go ani nie słyszał.

Tuilaepa Sailele Malielegaoi oskarżył Partię FAST o zdradę.  (Zdjęcie pliku)

Chris McCain / personel

Tuilaepa Sailele Malielegaoi oskarżył Partię FAST o zdradę. (Zdjęcie pliku)

W liście do Fiama, adwokat Wellingtona, John Upton QC, który wykonuje swój zawód na Samoa od ponad 30 lat, napisał, że pomimo świadomości, iż istnieje niepewność co do kroków podjętych po wyborach, „oczywistym obowiązkiem konstytucyjnym jest to, że Parlament Zwoływanie i wykonywanie swoich obowiązków. ”

Upton wskazał, że głowa państwa, poprzez ogłoszenie, została zmuszona do zwołania parlamentu nie później niż 45 dni po wyborach, i uczynił to przed późniejszym uchyleniem decyzji.

READ  Brytyjska pielęgniarka, która pozwała NHS twierdząc, że została zahipnotyzowana na pierdnięcie, przegra sprawę

Chociaż głowa państwa zawiesiła decyzję, „Sąd Najwyższy – zasiadający w pełnym składzie i honorowany przez Prezesa Sądu Najwyższego – orzekł, że nie ma uprawnień do komentowania. Ponieważ rozprawa musi się odbyć w ciągu 45 dni, musi to być prawda. . ”

Oprócz zawieszenia decyzji przez głowę państwa były prezydent Zgromadzenia Ustawodawczego Samoa, Lyubibi Toliafoa Favisi, powiedział, że przyjął rozkazy od głowy państwa, a nie od Sądu Najwyższego, i przełożył poniedziałkowe posiedzenie na prezydenta. . Kraj, który wydał kolejne oświadczenie.

Ale Upton powiedział, że konstytucja nie daje mu takiej władzy, a Parlament nadal będzie musiał się spotkać i rozpocząć w ciągu 45 dni.

FAST Papali’i Li’o Oloipola Taeu Masipa’u został wybrany na rzecznika następnego rządu.

Upton przyznał również, że tymczasowy premier Tuilaipa sprzeciwił się zwołaniu parlamentu.

John Upton, nakręcony w 2003 roku, wysłał wiadomość do Viamy Naomi o poniedziałkowych wydarzeniach.  (Zdjęcie pliku)

Bruce Mercer / Stuff

John Upton, nakręcony w 2003 roku, wysłał wiadomość do Viamy Naomi o poniedziałkowych wydarzeniach. (Zdjęcie pliku)

Jednak jego rolą było „zapewnienie ciągłego zarządzania do czasu zebrania się nowego parlamentu i przyjęcia jego obowiązków”.

Powiedział, że nowy parlament może zdecydować, czy członek ma zaufanie premiera.

„Nie ma uprawnień tymczasowego premiera, aby uniemożliwić lub opóźnić tę decyzję.

„Konstytucja zapewnia demokrację przedstawicielską w Samoa… Wybór prezydenta i dalsza praca parlamentu ma kluczowe znaczenie dla tej praktyki prawnej i demokracji” – powiedział Upton.

„Szkoda, jeśli to prawda, jeśli głowa państwa zostanie pouczona, że ​​może odmówić uznania i poparcia tej demokratycznej opcji.

„Można mieć nadzieję, że rozsądny osąd głowy państwa przeważy nad tą złą radą… Wyraźnym konstytucyjnym obowiązkiem jest zebranie się i przejęcie obowiązków przez nowy parlament”.

śniadanie

Jacinda Ardern powiedziała, że ​​wierzy w instytucje Samoa i popiera jego demokrację przed sesją parlamentarną.