Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wzmocnienie obronności świata przed epidemiami i pandemiami: rozbudowa systemu GISRS – świat

Wzmocnienie obronności świata przed epidemiami i pandemiami: rozbudowa systemu GISRS – świat

W dniach 11–13 grudnia 2023 r. w ramach Globalnego Programu Grypy WHO we współpracy z Biurami Regionalnymi WHO, Centrum Zdrowia Publicznego w Abu Zabi i Ministerstwem Zdrowia Zjednoczonych Emiratów Arabskich odbyło się kluczowe spotkanie poświęcone temu, jak najlepiej wzmocnić i rozszerzyć działalność Globalnego Systemu Nadzoru nad Grypą Grypa i reagowanie na grypę (GISRS).

System GISRS, utworzony ponad 70 lat temu, pozostaje główną inicjatywą WHO, która służy jako globalna sieć monitorowania wirusów grypy, zapewnia zalecenia dotyczące składu szczepionek sezonowych zarówno na półkuli północnej, jak i południowej, usprawnia nadzór laboratoryjny i służy jako globalny mechanizm ostrzegawczy przed pojawieniem się wirusów grypa. Wirusy o potencjale epidemicznym.

Spotkanie to zgromadziło około 120 ekspertów w dziedzinie laboratoriów i nadzoru oraz urzędników ds. zdrowia z 62 krajów, aby opracować i zdefiniować zakres i cele rozszerzonego systemu GISRS – tak zwanej koncepcji „e-GISRS”. Wykorzystując dziesięciolecia doświadczenia i opierając się na długoletniej sieci GISRS, eGISRS wykryje i zareaguje na wszelkie zagrożenia epidemiczne i pandemiczne, nie tylko ze strony wirusów grypy, ale także innych wirusów układu oddechowego. To naturalne rozszerzenie zakresu GISRS rozpoczęło się w 2015 r., kiedy po raz pierwszy na platformie GISRS włączono syncytialny wirus oddechowy (RSV). Proces ten następnie dramatycznie przyspieszył w 2020 r. po pojawieniu się wirusa SARS-CoV-2 i pandemii Covid-19.

W miarę jak świat zbliża się do 100-lecia współpracy w zwalczaniu śmiertelnego zagrożenia, jakim są wybuchy chorób układu oddechowego, e-GISRS zapewni silniejszą globalną podstawę dla niezbędnego nadzoru, gotowości i wysiłków w zakresie reagowania niezbędnych do ochrony świata przed stale ewoluującymi wirusami układu oddechowego.

Opierając się na wnioskach wyciągniętych z pandemii Covid-19, podstawą wspomnianego wyżej spotkania były dwie poprzednie globalne konsultacje WHO:

https://www.who.int/publications/i/item/WHO-WHE-GIH-GIP-2021.1

https://www.who.int/publications/i/item/9789240050228

Głównymi celami spotkania było:

Należy rozważyć, jak najlepiej dostosować praktyki zintegrowanego nadzoru w odniesieniu do grypy i innych priorytetowych wirusów układu oddechowego (tj. nowych wirusów lub znanych wirusów o potencjale epidemicznym lub pandemicznym). Zidentyfikuj i omów luki i potrzeby przy rozszerzaniu działań wykraczających poza grypę, w tym funkcje i cele przewidziane dla systemu e-GISRS oraz jego koordynację z innymi systemami i sieciami nadzoru. Aby osiągnąć cele spotkania, przed spotkaniem zainicjowano dwa strumienie prac technicznych, których celem było dokonanie przeglądu aktualnych dowodów i wytycznych oraz omówienie standardów laboratoryjnych i epidemiologicznych niezbędnych do skutecznego nadzoru nad grypą, syncytialnym wirusem oddechowym (RSV) i SARS-CoV -2. Wdrożono także trzeci kierunek prac, aby rozwiązać problemy związane z lukami koordynacyjnymi i potrzebami w zakresie elektronicznego systemu GISRS do nadzoru nad wirusami układu oddechowego niezwiązanymi z grypą.

READ  Władze prowadzą śledztwo w sprawie tajemniczej choroby, która zabija koty w całej Polsce

Podczas dyskusji grupowych i panelowych dokonano przeglądu zintegrowanych praktyk monitorowania i uzyskano uwagi na temat najlepszego sposobu wdrożenia standardów i zaspokojenia potrzeb zidentyfikowanych w ramach procesów roboczych. Ponadto podkreślono kluczową rolę współpracy międzynarodowej we wzmacnianiu globalnego nadzoru i zdolności reagowania przeciwko wszystkim wirusom układu oddechowego, a także potrzebę zapewnienia podejścia opartego na współpracy w celu sprostania pojawiającym się wyzwaniom zdrowotnym. Określono także szereg bezpośrednich kolejnych kroków, w tym przegląd aktualnych wytycznych WHO dotyczących zintegrowanego nadzoru.

To kluczowe spotkanie potwierdziło ducha współpracy i zaufania, który jest znakiem rozpoznawczym GISRS od ponad 70 lat, kładąc jednocześnie większy nacisk na wzmocnioną, rozszerzoną i wspólną wizję rozwoju GISRS.