Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna rosyjsko-ukraińska: Słowacja w NATO daje Ukrainie myśliwce po Polsce

Wojna rosyjsko-ukraińska: Słowacja w NATO daje Ukrainie myśliwce po Polsce

Widok MiG-29 Zdjęcie / AP

Rząd Słowacji zatwierdził plan przekazania Ukrainie floty 13 sowieckich myśliwców MiG-29, stając się drugim członkiem NATO, który odpowiedział na prośby ukraińskiego rządu o samoloty bojowe do pomocy w obronie przed rosyjską inwazją.

Premier Eduard Heger powiedział podczas konferencji prasowej ogłaszającej decyzję, że jego rząd jest „po właściwej stronie historii”. Wcześniej Heger napisał na Twitterze, że pomoc wojskowa była kluczem do zapewnienia Ukrainie obrony przed Rosją i całej Europy.

Polska zapowiedziała, że ​​przekaże Ukrainie kilkanaście MiG-29, zaczynając od czterech, które mają zostać dostarczone w najbliższych dniach.

Polska i Słowacja już wcześniej sygnalizowały gotowość spełnienia próśb Ukrainy o samoloty wojskowe, ale tylko w ramach szerszego sojuszu międzynarodowego.

Heger powiedział, że posunięcie jego rządu było „ściśle skoordynowane ze stroną polską, Ukrainą i innymi sojusznikami”.

słowackiego premiera Eduarda Hegera.  zdjęcie/AP
słowackiego premiera Eduarda Hegera. zdjęcie/AP

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że obiecane samoloty to kolejny przykład członków NATO, „którzy podnieśli poziom swojego bezpośredniego udziału w konflikcie”.

„Oczywiście dostawa sprzętu nie będzie miała żadnego wpływu na wynik specjalnej operacji wojskowej, ale może przynieść więcej nieszczęść Ukrainie i narodowi ukraińskiemu” – powiedział Pieskow podczas telekonferencji z dziennikarzami.

Minister obrony Jaroslav Nad powiedział, że Słowacja otrzyma 200 milionów euro (340 milionów dolarów) od Unii Europejskiej w ramach rekompensaty i 700 milionów euro (1,1 miliarda dolarów) nieokreślonej broni od Stanów Zjednoczonych w zamian za dostawę floty MiG-29 na Ukrainę . .

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie prosił kraje zachodnie o myśliwce, ale sojusznicy z NATO powstrzymywali się od tego, powołując się na zaniepokojenie rosnącą rolą sojuszu w wojnie.

W odpowiedzi na oświadczenie Polski w czwartek Biały Dom powiedział, że posunięcie Warszawy nie będzie miało wpływu na prezydenta Joe Bidena, który opiera się wezwaniom do dostarczenia Ukrainie amerykańskich F-16, i że wyjaśnienie ich stanowiska należy do innych krajów.

READ  „Poświęcił się” – trener Polski chwali gwiazdę Barcelony

Zmieniające się okoliczności pozwalają teraz na takie posunięcie ze względu na początkową niechęć do ustosunkowania się do prośby Ukrainy – powiedział Michał Baranowski, dyrektor zarządzający warszawskiego GMF East, części think tanku German Marshall Fund.

„Wiele czerwonych linii zostało przekroczonych od czasu tej dyskusji w zeszłym roku” – powiedział Baranowski telefonicznie Associated Press. Wysyłanie MiG-ów teraz „nie jest taką samą polityczną trudną sprzedażą, jak w zeszłym roku”.

Myśliwce MIG-29 lecą z okazji 11. Międzynarodowego Dnia Lotnictwa SIAF w bazie lotniczej Malacky-Kuchyna w Kucinie na Słowacji.  zdjęcie/AP
Myśliwce MIG-29 lecą z okazji 11. Międzynarodowego Dnia Lotnictwa SIAF w bazie lotniczej Malacky-Kuchyna w Kucinie na Słowacji. zdjęcie/AP

Ukraina będzie mogła używać MiG-ów od razu, bez konieczności jakiegokolwiek szkolenia.

Zełenski bezpośrednio zaapelował do Hegera o samoloty na szczyt UE w Brukseli w zeszłym miesiącu.

Słowacja uziemiła MiG-y latem z powodu braku części zamiennych i wiedzy, które mogłyby pomóc w ich konserwacji po powrocie rosyjskich techników do domu. Wobec braku własnych samolotów członkowie NATO Polska i Czechy wkroczyły do ​​monitorowania słowackiej przestrzeni powietrznej.

Przed rosyjską inwazją na pełną skalę w lutym 2022 roku Ukraina miała dziesiątki MiG-29, które odziedziczyła po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku, ale nie jest jasne, ile myśliwców pozostaje w służbie po ponad roku walki.

Słowacki rząd, który podjął decyzję o podpisaniu dwustronnej umowy z Ukrainą w sprawie samolotów, ma jedynie ograniczone uprawnienia po grudniowym głosowaniu nad wotum nieufności, które obaliło rząd koalicyjny utworzony po wyborach w 2020 roku.

Kolejne wybory zaplanowano na wrzesień, a opozycja ma duże szanse na wygraną. Wśród jej przywódców jest populistyczny były premier Robert Fico, który sprzeciwia się militarnemu wsparciu Ukrainy i unijnym sankcjom wobec Rosji oraz twierdzi, że słowacki rząd nie ma mandatu na dostarczanie Ukrainie myśliwców.

Partie opozycyjne, w tym partia „Samir-Demokratyczna” Fico, odrzuciły w piątek decyzję rządu, grożąc złożeniem pozwu.

Słowacja podpisała umowę na 14 amerykańskich myśliwców F-16 Block 70/72, ale dostawy zostały opóźnione o dwa lata do początku 2024 r. – AP

READ  9 tytułów listy rozszerzonej Jeremy'ego Suchana's Choice / Polska News