Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Import skroplonego gazu ziemnego do Polski przewyższa import gazu rosyjskiego

Polska przygotowywała się na ten moment – ​​kiedy jej import LNG przekroczy import rosyjskiego gazu – odkąd corocznie otwierała terminal importowy LNG w Świnoujściu w 2016 roku.

Polska wraz z Litwą uniezależnia się od rosyjskiego gazu, podczas gdy reszta Europy stara się dogonić.

udział skroplonego gazu ziemnego

PKN Orlen poinformował w czwartkowym komunikacie, że udział LNG w imporcie gazu do Polski wzrósł w ubiegłym roku do 43 proc. z 24 proc. w 2021 r., a udział gazu rosyjskiego rurociągami spadł do 20 proc. z 61 proc.

PKN Orlin, największy polski koncern naftowo-gazowy, podał, że import LNG wzrósł w 2022 roku o ponad 50 proc. do 6,04 mld m sześc.

Polski importer powiedział, że Stany Zjednoczone odpowiadały za ponad połowę całkowitego importu LNG PKN Orlen w ubiegłym roku, czyli 3,4 mld m3.

BKN Orlin powiedział, że silny wzrost był odpowiedzią na kryzys dostaw w Europie spowodowany działaniami rosyjskiego eksportera gazu Gazpromu i agresją Rosji na Ukrainę.

Gazprom ograniczył własne dostawy do Europy w związku z kryzysem energetycznym przed i po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku. Jej dzienny eksport do Europy spadł o około 80% w pierwszym roku wojny.

Polska jest jednym z najbardziej zaciekłych przeciwników Rosji w Unii Europejskiej i jednym z głównych zwolenników Ukrainy.

dywersyfikacja

PKN Orlen poinformował, że wzrost importu LNG był możliwy dzięki dywersyfikacji źródeł dostaw i rozbudowie mocy odbiorczych terminalu LNG w Świnoujściu.

PKN Orlen poinformował, że jest w stanie zwiększyć import LNG pomimo zwiększonej konkurencji ze strony innych krajów. Firma poinformowała, że ​​podpisała również kontrakty gazowe na dostawy norweskiego gazu i rozpoczęła import gazu z Litwy oraz otrzymała pierwsze dostawy ze Słowacji.

Proces dywersyfikacji przyspieszyło całkowite wstrzymanie w kwietniu 2022 roku dostaw rosyjskiego gazu w ramach kontraktu z PGNIG, który w listopadzie 2022 roku został włączony do PKN Orlen. „. kraje. Z tego powodu Gazprom odciął w sumie sześciu europejskich klientów, podczas gdy większość z około 50 jego klientów zgodziła się na nową zasadę, która obejmowała przeliczanie na ruble, ale pozwalała im nadal płacić w euro.

READ  Na Ukrainę dotarła pierwsza od czasu inwazji publicznie uznana pomoc wojskowa

W tym roku PKN Orlen nie kupował rosyjskiego gazu i spodziewa się go zastąpić przesyłkami rurociągami bałtyckimi z Norwegii oraz przesyłkami LNG w ramach długoterminowych kontraktów z dostawcami z USA.

Ponieważ Polska nie importowała gazu z Rosji od końca kwietnia, całoroczny import rosyjskiego gazu rurociągami przez PKN Orlen w 2022 roku spadł o 71% do 2,9 mld m3 z 9,9 mld m3 importu w 2021 roku.

Wstrzymanie dostaw z Rosji tylko przyspieszyło proces dywersyfikacji, gdyż PKN Orlen i tak przestałby importować rosyjski gaz, ponieważ 1 listopada 2022 roku wygasa tzw. kontrakt PGNIG na dostawy z Gazpromem na 10,2 mld m sześc.

Memorandum o stowarzyszeniu z Ukrainą

Odrębnie, polski operator systemu przesyłu gazu (OSP) Gaz-System podpisał w czwartek memorandum o współpracy z ukraińskim OSP, GTSOU, w celu poprawy łączności między rynkami ukraińskim i polskim.

Gazeta zacytowała Marcina Chłodzińskiego, szefa Gas Gas, Marcina Chłodzińskiego, który powiedział, że memorandum prawdopodobnie da Ukrainie dostęp do gazu z gazociągu bałtyckiego, a także połączeń międzysystemowych z Litwą i Słowacją, które Polska uruchomiła w zeszłym roku. Dodał, że Gaz-System widzi również możliwości wsparcia ukraińskiego rynku gazu poprzez terminal LNG w Świnoujściu, pływającą jednostkę magazynową oraz regazyfikację gazu w Gdańsku.

Więcej informacji na temat kryzysu na Ukrainie można znaleźć na stronie Kryzys na Ukrainie: wpływ na energię