Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wizyta Prezydenta RP w Tbilisi - Civil.ge

Wizyta Prezydenta RP w Tbilisi – Civil.ge

Prezydent RP Andrzej Duda przebywa z roboczą wizytą w Tbilisi 26 i 27 maja, gdzie spotkał się ze swoją gruzińską odpowiedniczką Salome Zurabishvili, premierem Irakli Garibashvili i przewodniczącym Parlamentu Kachą Kuchawą.

w Informacja prasowa W Pałacu Prezydenckim po dzisiejszym spotkaniu prezydent Zurabiszwili powiedziała, że ​​rozmawiała z prezydentem Dodą Gruzją o terytoriach okupowanych przez Rosję. Zwróciła uwagę, że „napięta sytuacja” w terenie wymagała „większej solidarności” z Gruzją w ramach Unii Europejskiej i NATO, które Polska mocno wspiera.

Prezydent Gruzji poinformowała, że ​​zaapelowała do prezydenta Dody o wsparcie prezydenta Dody na najbliższym szczycie NATO i zażądała, aby w końcowej deklaracji znalazło się przesłanie do Tbilisi i Kijowa, wyraźnie wskazujące na możliwość otwarcia drzwi do sojuszu między oboma państwami.

Prezydent Żurabiszwili powiedział, że Warszawa jest również gotowa „udzielić Gruzji wszelkiej możliwej pomocy, aby kwestia okupacji stała na czele działalności i oświadczeń politycznych OBWE” podczas jej przewodnictwa w OBWE w 2022 r.

Prezydent Gruzji podkreśliła, że ​​wraz ze swoim polskim odpowiednikiem dokonała przeglądu „konkretnych kroków”, które Tbilisi powinno podjąć przed ubieganiem się o członkostwo w UE w 2024 r., W tym integracji sektorowej i wspólnych projektów infrastrukturalnych, które zwiększą obecność i wpływy UE na Morzu Czarnym. . Powierzchnia.

Ze swojej strony prezydent Doda powiedział Powiedział Przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) zaapelowali o pozostawienie Gruzji otwartych drzwi. Podkreślił, że Gruzja kilkakrotnie dowiodła swojej wartości jako sojusznika, odnosząc się do udziału tego kraju w kierowanej przez NATO misji Resolute Support w Afganistanie.

Podkreślił, że „myślę, że droga dla Gruzji będzie krótsza”, wyrażając nadzieję, że zobaczą konkretne daty i konkretne kroki proceduralne dla członkostwa Gruzji w obu blokach.

Również dzisiaj premier Gruzji Irakli Garibashvili i prezydent Duda Debata Współpraca gospodarcza i turystyka, która podkreśla potrzebę dalszego rozwoju potencjału gospodarczego i handlowego, ponieważ Polska jest ważnym rynkiem zbytu dla gruzińskich produktów – podał gruziński rząd prasowy.

READ  CLC Cultural Thursday, aby podkreślić polską kulturę - Brainerd Dispatch

Na spotkaniu z prezydentem Dudą 27 maja przewodniczący parlamentu Kakha Kuchava podkreślił znaczenie poparcia Polski dla euroatlantyckich aspiracji Gruzji. Ze swojej strony polski prezydent podkreślił, że Warszawa będzie nadal wspierać starania Tbilisi o członkostwo w NATO i Unii Europejskiej – wynika z doniesień służby prasowej parlamentu.

Prezydent Duda uczestniczył również w pierwszym dniu swojej podróży służbowej Obchody Święta Niepodległości Odwiedził granicę z regionem Cchinwali / Osetią Południową.

Przeczytaj także:

Ten post jest również dostępny pod adresem:
gruziński (gruziński) Rosyjski (Rosyjski)