Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

WHO: W Bangladeszu panuje najgorsza w historii epidemia dengi

WHO: W Bangladeszu panuje najgorsza w historii epidemia dengi

Artykuł ten został zrecenzowany według czasopisma Science X proces edycji
I Zasady.
redaktorzy Przy zapewnieniu wiarygodności treści wyróżniono następujące cechy:

Weryfikacja faktów

Renomowana agencja informacyjna

Korekta

Ten obraz z transmisyjnego mikroskopu elektronowego (TEM) pokazuje pewną liczbę okrągłych cząstek wirusa dengi wykrytych w tej próbce tkanki. Źródło: CDC/Frederick Murphy

× Zamknąć

Ten obraz z transmisyjnego mikroskopu elektronowego (TEM) pokazuje pewną liczbę okrągłych cząstek wirusa dengi wykrytych w tej próbce tkanki. Źródło: CDC/Frederick Murphy

Światowa Organizacja Zdrowia podała w środę, że w Bangladeszu panuje najgorsza w historii epidemia gorączki denga, obwiniając częściowo zmiany klimatyczne za przyczynianie się do rozprzestrzeniania się tej choroby przenoszonej przez komary.

Agencja Narodów Zjednoczonych podała, że ​​od wybuchu epidemii w kwietniu w ósmym pod względem liczby ludności kraju świata odnotowano ponad 135 000 przypadków gorączki denga i 650 zgonów.

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział na internetowej konferencji prasowej, że tylko w zeszłym miesiącu zgłoszono ponad 300 zgonów z powodu dengi.

„Epidemia wywiera ogromną presję na system opieki zdrowotnej” – powiedział.

Dodał, że chociaż liczba przypadków w stolicy, Dhace, zaczęła spadać, w innych częściach kraju ich liczba wzrosła.

WHO oświadczyła, że ​​oddelegowała ekspertów na miejsce w Bangladeszu i wspiera władze we wzmocnieniu nadzoru, wzmocnieniu potencjału laboratoryjnego i poprawie komunikacji z dotkniętymi społecznościami.

Gorączka denga to choroba endemiczna występująca w tropikach, powodująca wysoką gorączkę, ból głowy, nudności, wymioty, bóle mięśni, a w poważniejszych przypadkach krwawienie, które może prowadzić do śmierci.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła, że ​​gorączka denga – i inne choroby wywoływane przez wirusy przenoszone przez komary, takie jak chikungunya, żółta febra i Zika – rozprzestrzeniają się szybciej i szerzej z powodu zmiany klimatu.

Pełniący obowiązki dyrektora Alert and Response, Abdi Mahmoud, powiedział konferencji, że takie ogniska choroby to „kanarka w kopalni węgla kryzysu klimatycznego”.

Powiedział, że połączenie czynników, w tym zmiany klimatu i ciepłego El Niño w tym roku, przyczyniło się do poważnych epidemii dengi w kilku regionach, w tym w Bangladeszu i Ameryce Południowej.

READ  Stan Edo przyspiesza skoordynowaną reakcję, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się małpiej ospy

Dodał, że kraje Afryki Subsaharyjskiej, takie jak Czad, zgłosiły niedawno ogniska tej choroby.

W zeszłym tygodniu Gwatemala ogłosiła stan nadzwyczajny dla zdrowia publicznego w związku z wybuchem gorączki denga w tym kraju.