Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Stan jamy ustnej u osób otyłych ulega pogorszeniu przed i po operacji bariatrycznej

Stan jamy ustnej u osób otyłych ulega pogorszeniu przed i po operacji bariatrycznej

Stan jamy ustnej pogarsza się u osób otyłych stosujących dietę w ramach przygotowań do operacji bariatrycznej oraz u pacjentów poddawanych zabiegowi, ze zwiększoną próchnicą zębów, zapaleniem dziąseł i przyzębia. Taki wniosek płyną z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Federalnego w São Paulo (UNIFESP) w Brazylii. Artykuły na temat badania publikowane są na stronie: Dziennik rehabilitacji jamy ustnej I Badania kliniczne jamy ustnejPodkreślenie znaczenia udziału lekarza dentysty w ocenie pacjentów otyłych.

Badanie zostało sfinansowane przez FAPESP (projekty 17/26400-6 i 16/10940-9) i objęło 100 pacjentów podzielonych na dwie grupy (poradnictwo dietetyczne i plastyka gastroplastyki) w klinice bariatrycznej w Piracicaba w stanie São Paulo. Klinika wykonuje około 50 takich operacji miesięcznie, głównie pod patronatem SUS („Sistema Único de Saúde”), brazylijskiej Narodowej Służby Zdrowia.

Przeanalizowano kwestionariusze, badania jamy ustnej, próbki śliny i wymazy z policzków, aby sekwencyjnie określić zmiany w diecie, utratę masy ciała, markery stanu zapalnego, mikroflorę jamy ustnej oraz stan zębów i dziąseł przed operacją, a także trzy i sześć miesięcy po operacji lub jej rozpoczęciu . Dieta.

Pacjentom kazano nitkować i myć zęby trzy razy dziennie, ale ich stan zdrowia jamy ustnej dramatycznie się pogorszył. W obu grupach, a szczególnie w grupie poddanej gastroplastyce, w krótkim czasie wzrosła liczba próchnicy, a stan dziąseł uległ pogorszeniu.


Paola Midori Castillo Veroa, fizjolog jamy ustnej, profesor na Wydziale Nauk Farmaceutycznych UNIFESP i niedawna autorka obu artykułów

Markery śliny wykazywały słabą zdolność magazynowania kwasu, co jest niezbędne do utrzymania pH i zapobiegania demineralizacji szkliwa zębów. Sekwencjonowanie genomu bakterii wykazało zmiany w różnorodności mikroorganizmów, zwłaszcza w grupie poddawanej gastroplastyce, takie, że wzrósł odsetek mikroorganizmów wywołujących zapalenie przyzębia.

Stwierdzono, że dieta wielu pacjentów poprawiła się, ale uważa się, że główną przyczyną złego stanu zdrowia jamy ustnej są głębokie zmiany w diecie, zwłaszcza że częstszym codziennym posiłkom nie towarzyszyło częstsze czyszczenie zębów, a większa ilość pokarmu była płynna lub płynna. płyn. Przez pierwsze kilka miesięcy po zabiegu jest rozgniatany.

READ  Kiedy jest najbardziej zaraźliwa i na jak długo? - NBC Chicago

„W diecie jest mniej błonnika i nie ma potrzeby żucia, więc jedzenie przykleja się do szkliwa, a na powierzchni zębów tworzy się biofilm. Bez żucia wytwarza się mniej śliny i zmniejsza się zdolność magazynowania kwasu” – powiedział Castillo .

przyszłe ulepszenia

W latach 2017–2022 w Brazylii przeprowadzono ponad 300 000 operacji bariatrycznych. Opłacano je z planów ZUS i ubezpieczenia zdrowotnego. W skład wielodyscyplinarnych zespołów odpowiedzialnych za tych pacjentów wchodzą lekarze, fizjoterapeuci, dietetycy i psycholodzy. Dentyści zwykle nie są uwzględniani, pomimo ryzyka dla zdrowia jamy ustnej związanego z drastyczną zmianą diety przed i po zabiegu.

Wyniki badania wskazują, że ocena stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta przed i po operacji bariatrycznej jest kluczowa. Wskazują także kolejne kroki dla badaczy w tej dziedzinie, które powinny obejmować określenie najlepszej interwencji zapobiegawczej lub terapeutycznej w celu rozwiązania problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej podczas diety przedoperacyjnej i okresu rekonwalescencji pooperacyjnej, testowanie ugruntowanych podejść, takich jak stosowanie fluoru, lepsze szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz analiza wykonalności finansowej i łatwości wdrożenia przez SUS.

„Szczegółowe wytyczne dotyczące zdrowia jamy ustnej dla osób zgłaszających się na leczenie chorobliwej otyłości będą również ważne w przyszłości” – powiedział Castillo.

źródło:

Referencje czasopisma:

  • Ribeiro, ASP i in. (2023). Operacja bajpasu żołądka wpływa na zdrowie jamy ustnej, biomarkery zapalne śliny i mikroflorę: badanie kontrolowane. Badania kliniczne jamy ustnej. doi.org/10.1007/s00784-023-05101-3.
  • Karolina, M., i in. (2022). Wpływ gastroplastyki na charakterystykę śliny, stan zdrowia zębów i aspekty sensoryczne jamy ustnej: kontrolowane badanie kliniczne. Dziennik rehabilitacji jamy ustnej. doi.org/10.1111/joor.13353.