Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kapsulotomia YAG jest bezpieczna i skuteczna, jeśli wykonuje ją optometrysta

Kapsulotomia YAG jest bezpieczna i skuteczna, jeśli wykonuje ją optometrysta

07 września 2023 r

1 minuta czytania


Ujawnienia: Autorzy nie ujawniają żadnych istotnych informacji finansowych.

Nie mogliśmy przetworzyć Twojej prośby. Spróbuj ponownie później. Jeśli problem nadal występuje, skontaktuj się z obsługą [email protected].

Główne gniazda:

  • W ankiecie pooperacyjnej 99% uczestników zauważyło poprawę widzenia.
  • Ostrość wzroku Snellena poprawiła się średnio z 20/40 do 20/23, nie zgłoszono żadnych poważnych powikłań.

Wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie „Laser YAG” wykazały, że u pacjentów poddanych zabiegowi kapsulotomii laserem YAG wykonanej przez okulistę ostrość wzroku poprawiła się bez poważnych powikłań. Optometria i nauki o wzroku.

„To badanie pokazuje, że kapsulotomia może być wykonywana przez optometrystów skutecznie i bezpiecznie, przy minimalnym ryzyku dla pacjentów i znacznych korzyściach dla funkcji wzroku, a także dostarcza dowodów na poparcie stosowania kapsulotomii YAG w praktyce optometrycznej”. Nathan Lighthizer, dyrektor wykonawczy, Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa, On i jego współpracownicy piszą z College of Optometry na Northeastern State University Oklahoma.

Artystyczna chirurgia laserowa
Naukowcy odkryli, że nacięcia torebki YAG są bezpieczne i skuteczne, jeśli wykonują je optometryści.
Obraz: Adobe Stock

Naukowcy przeprowadzili prospektywne badanie 92 oczu 79 pacjentów, u których w sześciu klinikach optometrii podstawowej opieki zdrowotnej zdiagnozowano zmętnienie torebki tylnej. U wszystkich uczestników stwierdzono obniżoną ostrość wzroku według Snellena (poniżej 20/40) i subiektywne dolegliwości wzrokowe.

Optycy rejestrowali skorygowaną ostrość wzroku pacjentów, IOP, grubość plamki i wady soczewki środkowej przed zabiegiem kapsulotomii laserem Nd:YAG 1064 nm i ponownie sprawdzali IOP 1 godzinę po zabiegu. Kolejne wizyty kontrolne zaplanowano po tygodniu, miesiącu i trzech miesiącach, podczas których zapytano uczestników, czy doświadczyli subiektywnej poprawy widzenia.

READ  Jeden na siedmiu pacjentów nie przeszedł operacji onkologicznej podczas blokady

Na początku badania średnia ostrość wzroku wynosiła 0,302 logMAR +/- 0,208 (ostrość Snellena 20/40), a po miesięcznym okresie obserwacji poprawiła się do 0,058 +/- 0,07 logMAR (20/23). Po uwzględnieniu osób, które ukończyły 3-miesięczny okres obserwacji (n = 69), średnia ostrość wzroku przed zabiegiem wyniosła 0,305 logMAR +/- 0,214 (20/41), co poprawiło się do 0,054 logMAR +/- 0,069 (20/23 ; S < 0,001 dla wszystkich).

Naukowcy odnotowali również, że wyjściowa średnia grubość centralnej plamki wynosiła 252,9 mikrona, a po zabiegu spadła do 252,7 mikrona, co stanowi różnicę nieistotną.

Na pytanie w ankiecie po zabiegu, czy ich wzrok się poprawił, 99% uczestników stwierdziło subiektywną poprawę widzenia.

Tylko czterech uczestników po zabiegu doświadczyło wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego powyżej 5 mm Hg i u żadnego nie wystąpił znaczny stan zapalny, męty w ciele szklistym, obrzęk rogówki, torbielowaty obrzęk plamki, odwarstwienie siatkówki lub trwała utrata wzroku.

„Na podstawie wyników tego badania wynika, że ​​kapsulotomia laserem YAG jest skuteczną terapią poprawiającą widzenie pacjentów, którą optyk może bezpiecznie i skutecznie wykonać” – napisali Lighthizer i współpracownicy.