Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W wieku 81 lat umiera jedyny polski astronauta, Mirosław Hermashewski Polska

Zmarł jedyny polski kosmonauta, generał Mirosław Hermaszewski, który okrążył Ziemię w sowieckim statku kosmicznym w 1978 r. Miał 81 lat.

O śmierci emerytowanego pilota Sił Powietrznych poinformował w poniedziałek jego zięć, poseł do Parlamentu Europejskiego Ryszard Czernicki. Później powiedział polskim mediom, że Hermaszewski zmarł w szpitalu w Warszawie z powodu komplikacji po porannej operacji.

W imieniu rodziny potwierdzam bardzo smutną wiadomość o śmierci generała Mirosława Hermaszewskiego. — napisał Czerniki na TwitterzeOpisując go jako „wspaniałego pilota, dobrego męża i ojca oraz ukochanego dziadka”.

Hermaszewski stał się bohaterem narodowym dzięki swojemu lotowi w kosmos. Przez dziewięć dni w czerwcu i lipcu 1978 roku on i radziecki kosmonauta Piotr Klimuk okrążyli Ziemię w statku kosmicznym Sojuz 30 zadokowanym na orbitalnej stacji kosmicznej Salut 6. Okrążyli kulę ziemską 126 razy.

Hermaszewski (z prawej) z sowieckim kosmonautą Piotrem Klimukiem, z którym okrążył Ziemię 126 razy. Zdjęcie: Sovfoto / Universal Images Group / Shutterstock

W wywiadzie dla polskiej gazety Rzeczpospolita z 2018 roku Hermaszewski powiedział, że podczas lotu najbardziej bał się, że ich statek kosmiczny zostanie uderzony przez meteor. Powiedział, że jego zmysły i zmysły kulminacyjne były tak wyostrzone, że wychwytywały nawet najmniejsze dźwięki.

Hermaszewski podróżował w kosmos w ramach programu Intercosmos Związku Radzieckiego, który dawał możliwość eksploracji kosmosu do krajów ówczesnego bloku wschodniego, które znajdowały się pod kontrolą Moskwy lub miały stosunki z Sowietami.

Pierwszą osobą, która latała w ramach programu, był Władimir Remek z ówczesnej Czechosłowacji w marcu 1978 r. Za nim poszedł Hermaszewski, a Zygmunt Jan z ówczesnych NRD był trzecią osobą, która latała w tym roku. Wszyscy szkolili się w ośrodku przygotowania lotów Star City pod Moskwą.

Inne kraje, które dostarczyły astronautów, to Węgry, Bułgaria, Kuba, Wietnam, Mongolia, Rumunia, Syria, Afganistan i Indie. Francja później uczestniczyła w programie, wysyłając Jean-Loup Chrétien w 1982 roku.

READ  MSA Safety otwiera placówkę handlową w Polsce