Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Samoa Amerykańskim ogłoszono stan wyjątkowy z powodu złej pogody

Zaczyna ukazywać się pełny wpływ ogromnego odcinka morza na Samoa Amerykańskim i Wyspach Cooka.

obrazek: dostarczony

Po tym na Samoa Amerykańskim obowiązywał stan wyjątkowy trudne warunki pogodowe Fale rzucały kamienie i gruz na drogi i plaże, ujeżdżały pojazdy na wschodnim wybrzeżu Tutuila i zatapiały domy, kościół, szkołę i generatory na wyspie Uno.

Kilka odcinków drogi po wschodniej stronie Tutuila było niedostępnych, podczas gdy piasek i wraki Vatumavuti były pokryte piaskiem i gruzem, a wzburzone fale uderzały w pojazdy na biegu jałowym.

Buldożery oczyszczały autostradę, a plastikowe butelki, opakowania i kamienie były porozrzucane na plaży Otoli.

Mieszkańcy East Side Villages powiedzieli, że było to najgorsze, jakie widzieli, jeśli chodzi o fale uderzające o drogę.

Międzynarodowe lotnisko Pago Pago pozostaje zamknięte po tym, jak fale zniszczyły pas startowy. Lot Hawaiian Airlines zaplanowany na czwartkową noc został odwołany i zostanie wznowiony po bezpiecznym ponownym otwarciu pasa startowego, co miało nastąpić w piątek po południu czasu lokalnego.

Uruchomiono Centrum Operacji Kryzysowych Samoa Amerykańskiego, które pozostanie w gotowości, aby pomagać społeczeństwu.

„Doceniam twoją współpracę podczas tego nagłego wydarzenia i proszę, abyś zachował czujność i zapewnił bezpieczeństwo swojej rodzinie” – powiedział gubernator Limanu.

W Samoa Amerykańskim ogłoszono stan wyjątkowy z powodu złej pogody.

obrazek: dostarczony

Premier Wysp Cooka, Mark Brown, wezwał ludzi do zgłaszania szkód w ich domach i firmach na zewnętrznych wyspach Rarotonga i Ba Inoa dwa dni po tym, jak 4,5-metrowa fala uderzyła w południowe wybrzeża.

„Ludzie będą pamiętać powodzie sprzed dwóch lat, które dotknęły domy w Avatio i Orangi. W tym czasie rząd pomagał domom dotkniętym utraconym sprzętem, szkodami powodziowymi itp. Niedługo potem utworzyliśmy fundusz pomocy w nagłych wypadkach na kolejną powodzię. Jesteśmy gotowi pomóc rodzinom dotkniętym chorobą” – powiedział Brown

„Pierwszą rzeczą do zrobienia jest ocena szkód i tego, ile będzie potrzebnych”.

READ  Anulowano wizę Novaka Djokovica: list ministra zdrowia do Tennis Australia ujawnił zwolnienia lekarskie

Brown powiedział, że rząd jest gotowy na pomoc w nagłych wypadkach i że jest szczególnie zaniepokojony usługodawcami turystycznymi, którzy dopiero zaczynają wracać na nogi z rekordową liczbą odwiedzających z powodu wakacji szkolnych w Nowej Zelandii.

„Współczuję naszej branży turystycznej, która dopiero zaczyna wracać na nogi po ponad dwóch latach utraconych dochodów i możliwości z powodu pandemii Covid i spowodowanych przez nią zamknięć granic”.

Kurorty, domy i firmy na południowym wybrzeżu Rotongi zostały poważnie uszkodzone. Powiedział, że fale wysokiego ciśnienia w pobliżu Nowej Zelandii uderzyły w wiele nadmorskich kurortów, obiektów noclegowych i prywatnych domów na południowych i zachodnich stronach wyspy.

„Ale stawialiśmy czoła tym wyzwaniom już wcześniej i wrócimy ponownie”.