Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Vaccine Deserts: W niektórych krajach w ogóle nie ma szczepionek Covid-19

W małym szpitalu, w którym pracuje dr Omaima Jarma w stolicy Czadu, N’Djamenie, nie ma dyskusji na temat najlepszej szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Szczepionek po prostu nie ma.

Nawet dla lekarzy i pielęgniarek takich jak ona, którzy opiekują się pacjentami Covid-19 w Czadzie, jednym z najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie, gdzie jedna trzecia kraju jest zalewana przez Saharę.

„Uważam to za niesprawiedliwe i niesprawiedliwe, i zasmuca mnie” – mówi 33-letni lekarz chorób zakaźnych. „Nie mam nawet takiej opcji. Pierwsza szczepionka, na którą otrzymam pozwolenie, wezmę ją.”

Czytaj więcej:
* Covid-19: Stany Zjednoczone kończą gromadzenie zapasów przez firmę AstraZeneca, dzieląc się szczepionkami ze światem
* COVID-19: Sekretarz Generalny ONZ António Guterres wzywa do globalnego planu wycofania nieuczciwego dostępu do szczepionek
* Bogate kraje szukają szczepionek na Covid-19, a co z resztą świata?

Podczas gdy bogate kraje gromadzą zapasy szczepionek dla swoich obywateli, wiele biednych krajów wciąż walczy o zapewnienie sobie takich szczepionek. Niewielu, jak Chad, jeszcze nic nie otrzymało

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że prawie tuzin krajów – wiele z nich w Afryce – wciąż czeka na szczepionki. Ostatnie na kontynencie, obok Czadu, to Burkina Faso, Burundi, Erytrea i Tanzania.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła w czwartek, że „opóźnienia i braki w dostawach szczepionek skłaniają kraje afrykańskie do dalszego wycofywania się z reszty świata we wprowadzaniu szczepionki na Covid-19, a na kontynencie jest obecnie tylko 1 procent szczepionek podawanych na całym świecie. „

Lekarze opiekujący się pacjentami z Covid-19 przenoszą sprzęt medyczny w Farsha County Hospital w N'Djamena w Czadzie.

Niedziela Alamba / AFP

Lekarze opiekujący się pacjentami z Covid-19 przenoszą sprzęt medyczny w Farsha County Hospital w N’Djamena w Czadzie.

Tam, gdzie nie ma szczepionek, istnieje również szansa na pojawienie się nowych i niepokojących wariantów – powiedział Gian Gandhi, koordynator UNICEF Kovacs w dziale zaopatrzenia.

„Dlatego wszyscy powinniśmy być zaniepokojeni brakiem zasięgu w dowolnym miejscu na świecie” – powiedział Gandhi, wzywając kraje o wysokich dochodach do przekazywania dawek krajom, które wciąż czekają.

READ  Darowizna lekarza utrzyma organizację charytatywną przez wiele miesięcy

Chociaż łączna liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 wśród nich jest stosunkowo niska w porównaniu z najgorętszymi na świecie, urzędnicy służby zdrowia twierdzą, że liczba ta prawdopodobnie będzie niższa niż duża liczba: Kraje w Afryce wciąż oczekujące na szczepionki należą do najmniej chętnych do śledzenia infekcje Z powodu kruchych systemów opieki zdrowotnej.

Czad potwierdził tylko 170 zgonów od początku pandemii, ale próby całkowitego powstrzymania wirusa były poza zasięgiem. Chociaż międzynarodowe lotnisko stolicy zostało zamknięte na krótko w zeszłym roku, pierwszy przypadek był spowodowany przez osobę nielegalnie przekraczającą jedną z nieszczelnych granic lądowych Czadu.

Wznowiono regularne loty z Paryża i innych miejsc, zwiększając szansę na wzrost o 4835 już potwierdzonych przypadków.

Pacjent z COVID-19 mierzy temperaturę w Farsha Regional Hospital w N'Djamena w Czadzie.

Niedziela Alamba / AFP

Pacjent z COVID-19 mierzy temperaturę w Farsha Regional Hospital w N’Djamena w Czadzie.

Szpital regionalny Farsha w N’Djamena to nowy, lśniący kampus położony w odległej okolicy, w którym wielbłądy skubią pobliskie drzewa akacjowe. MSF pomogła w dostarczaniu tlenu pacjentom Covid-19, a szpital ma 13 respiratorów. Lekarze posiadają również wiele wyprodukowanych w Chinach masek KN95 i środków do dezynfekcji rąk. Jednak żaden pracownik nie został zaszczepiony i nikt nie został poinformowany, kiedy jest to możliwe.

Germa powiedziała, że ​​na początku pandemii łatwiej było to zaakceptować, ponieważ lekarze na całym świecie nie mają szczepionek. Zmieniło się to dramatycznie po tym, jak materiał filmowy powstał na Zachodzie oraz przez Chiny i Rosję, który trafił do innych biednych krajów afrykańskich.

„Kiedy na przykład słyszę, że w niektórych krajach skończyli z personelem medycznym i osobami starszymi, a teraz przenoszą się do innych grup, szczerze mnie to zasmuca” – powiedział Jerma. Zapytaj ich, czy mogą dostarczyć nam te szczepionki, przynajmniej w celu ochrony pracowników służby zdrowia.

„Na tę chorobę umierają wszyscy, bogaci lub biedni” – mówi. „Każdy powinien mieć możliwość, możliwość zaszczepienia się, zwłaszcza ci, którzy są najbardziej narażeni”.

READ  Filipiny idą w ich ślady po tym, jak Nowa Zelandia odrzuciła przystąpienie Myanmaru do największego na świecie paktu handlowego
Pracownicy ochrony pilnują wejścia do szpitala Farsha County Hospital w N'Djamena w Czadzie, gdzie leczy pacjentów Covid-19.

Niedziela Alamba / AFP

Pracownicy ochrony pilnują wejścia do szpitala Farsha County Hospital w N’Djamena w Czadzie, gdzie leczy pacjentów Covid-19.

Covax, wspierany przez ONZ program dystrybucji szczepionek Covid-19 na całym świecie, ma na celu pomóc krajom o niskich i średnich dochodach uzyskać do nich dostęp. Mimo to kilka krajów, w tym Czad, wyraziło zaniepokojenie otrzymaniem szczepionki AstraZeneca za pośrednictwem firmy Covax z obawy, że może ona również nie chronić przed wariantem, który po raz pierwszy zaobserwowano w Afryce Południowej.

Oczekuje się, że Chad dostanie kilka zastrzyków Pfizera w przyszłym miesiącu, jeśli uda mu się stworzyć chłodnię potrzebną do zapewnienia bezpieczeństwa tej szczepionki w kraju, w którym temperatura każdego dnia wzrasta do 43,5 stopnia Celsjusza.

Niektóre ostatnie kraje również poświęciły więcej czasu na spełnienie wymagań dotyczących dawki, w tym podpisanie z producentami zwolnień z rekompensat i opracowanie planów dystrybucji.

Jednak te opóźnienia oznaczają teraz dłuższe oczekiwanie na miejsca takie jak Burkina Faso, gdzie główny producent szczepionek w Indiach zmniejszył swoją globalną podaż z powodu katastrofalnego wzrostu liczby wirusów.

Donald Brooks powiedział: „Teraz, w obliczu globalnego niedoboru szczepionek, spowodowanego głównie wzrostem zachorowań w Indiach, a tym samym indyjskim rządem izolującym dawki od producentów tamtejszych, Burkina Faso ryzykuje dłuższym opóźnieniem w otrzymaniu dawek, które zamierzał otrzymać. ”. , Dyrektor generalny amerykańskiej grupy pomocowej zaangażowanej w reakcję Covid-19 znaną jako Inicjatywa Eau.

Pracownicy służby zdrowia na pierwszej linii w Burkina Faso mówią, że nie są pewni, dlaczego rząd nie zapewnia szczepionek.

„Chcielibyśmy, abyśmy mieli to jak inni koledzy na całym świecie” – mówi Shivanot Avavi, pielęgniarka nadzorująca, która do niedawna pracowała na pierwszej linii reakcji. „Nikt tak naprawdę nie wie, co ta choroba nam zrobi w przyszłości”.

Na Haiti nie podano ani jednej szczepionki ponad 11 milionom ludzi mieszkających w najbiedniejszym kraju półkuli zachodniej.

READ  Tak się złożyło: ostatni protest Parlamentu, epidemia COVID-19 – czwartek, 17 lutego

Haiti miało otrzymać 756 000 dawek szczepionki AstraZeneca za pośrednictwem Covax, ale przedstawiciele rządu powiedzieli, że nie mają infrastruktury do jej utrzymania i obawiają się, że będą musieli ją wyrzucić. Haitańscy urzędnicy wyrazili również obawy dotyczące możliwych skutków ubocznych i powiedzieli, że woleliby pojedynczą dawkę szczepionki.

Wiele małych państw wyspiarskich na Pacyfiku nie otrzymało jeszcze szczepionki, chociaż mniej epidemii w niektórych z tych miejsc oznacza, że ​​kampanie szczepień są mniej pilne. Vanuatu z populacją 300 000 czeka na pierwsze dawki szczepionki AstraZeneca jeszcze w tym miesiącu, ale odnotowano tylko trzy przypadki koronawirusa i wszystkie z nich są poddane kwarantannie.

W szpitalu Farsha w Czadzie na wirusa zaraziło się dziewięciu pracowników służby zdrowia, w tym kardiolog dr Mohamed Yaya Kishin. Szpital utworzył teraz grupy pracowników służby zdrowia, aby zmniejszyć ryzyko narażenia wszystkich pracowników.

„Wyzdrowienie zajęło mi około 14 dni” – mówi Kishin. „Było wielu opiekunów, którzy zostali zarażeni, więc myślę, że gdyby była możliwość posiadania dostępnej szczepionki, to naprawdę pomogłoby nam w naszej pracy”.