Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Unia Europejska zakazuje importu ukraińskiego zboża do pięciu krajów, w tym do Polski

Unia Europejska zakazuje importu ukraińskiego zboża do pięciu krajów, w tym do Polski

Unia Europejska zakazała importu zboża do Polski i czterech innych krajów po obawach, że tanie produkty mogą zaszkodzić rolnikom

UE ponownie rozszerzyła zakaz importu ukraińskiego zboża na pięć krajów, w tym Polskę.

Posunięcie to jest następstwem gniewu i protestów polskich rolników, którzy zostali z niesprzedanym zbożem lub zmuszeni do jego taniej sprzedaży w obliczu spadających cen na Ukrainie.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ciecióra wyjaśnił: „Spełniliśmy ich główny postulat, czyli powstrzymania presji importu zboża z Ukrainy.

„Dzisiaj takiego pozwolenia nie ma. Jest ono nielegalne co najmniej do 15 września. Te zboża nie popłyną do Polski. Możliwy jest tylko tranzyt.”

Decyzja UE, popierana przez rząd, przynosi chwilową ulgę, ale spotkała się z niewielką akceptacją polskich rolników, którzy obawiają się, że za kilka miesięcy znów napotkają te same problemy.

Wiesław Gryn należy do nieszczęśliwych rolników.

– Dziś mówi się, że będzie całkowicie zamknięty, ale do 15 września – mówi. „Praktycznie nic nam to nie daje.

„Rolnictwo to zawód nie na chwilę, ale na lata. Rolnicy stracili te korzyści z dnia na dzień, bo sprzedawali po znacznie niższej cenie.

„Dzisiaj praktycznie nie wiemy, co sadzić, co sadzić, żeby to nadawało się do sprzedaży. To podważa stabilność. Nawet komunikacja między młynami a mieszalniami pasz jest przerywana, ponieważ istniały już stałe cykle dostaw.

„Ten kontrolowany łańcuch „od pola do stołu” pękł. Nie powinniśmy konkurować z Ukrainą, ale razem o eksport i sprzedaż”.

Wielu analityków przekonuje, że warto chronić polskie rolnictwo, które nie tylko jest ekologiczne i spełnia normy unijne, ale także przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego w Europie.

Sonia Sobczyk-Grygiel z Polityki Insight, która dostarcza decydentom informacje i badania.

READ  Moskwa potępia demontaż 465 pomników żołnierzy rosyjskich podczas II wojny światowej w Polsce

„Problem konkurencji ukraińskiego rolnictwa dla polskiego rolnictwa jest bardzo poważny” – mówi. I zastanawia się: „Na czym to polega? Dzięki temu, że Ukraina ma bardzo dobre warunki do produkcji rolnej, ma tańszą siłę roboczą.

„Nauczycielem jest to, że Polacy muszą się przygotować i opracować ponadpartyjną strategię, ale jest to też apel do UE, aby przy podejmowaniu decyzji rozważała konsekwencje takich regulacji.

Zakaz importu ukraińskiego zboża to rozwiązanie tymczasowe, które nie satysfakcjonuje żadnej ze stron.

Biorąc pod uwagę korzyści płynące z takiej współpracy, a także powiązania Ukrainy z Unią Europejską, potrzebne jest długofalowe, systemowe rozwiązanie.