Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Moskwa potępia demontaż 465 pomników żołnierzy rosyjskich podczas II wojny światowej w Polsce

Moskwa potępia demontaż 465 pomników żołnierzy rosyjskich podczas II wojny światowej w Polsce

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa udostępniła w serwisie X post, w którym napisano: „W Polsce zdemontowano aż 465 pomników naszych bohaterskich żołnierzy”.

Zacharowa określiła to jako „haniebny czyn” i stwierdziła, że ​​ustanowił on rekord w wymazaniu pamięci o II wojnie światowej.

Dodała: „Ustanowiono haniebny rekord wymazania pamięci o II wojnie światowej i 600 000 żołnierzy radzieckich, którzy poświęcili swoje życie, aby ocalić naród polski”.

Również na początku 2022 roku w Polsce zdemontowano cztery pomniki żołnierzy Armii Czerwonej z czasów komunizmu, aby usunąć symbole dominacji Moskwy po II wojnie światowej i podkreślić potępienie przez nią wojny na Ukrainie – podała Australian Broadcasting Corporation.

Robotnicy przy użyciu wierteł i ciężkiego sprzętu zniszczyli pomniki 1945 roku w czterech różnych miejscach w całej Polsce.

Znacznie. Według Australian Broadcasting Corporation większość z nich miała formę betonowych obelisków poświęconych żołnierzom Armii Czerwonej, którzy polegli w walce z nazistowskimi siłami niemieckimi.

Dyrektor IPN Karol Nawrocki powiedział, że pomniki symbolizują reżim winny zniewolenia i zabijania własnego narodu oraz innych narodów, w tym Polaków.

Od obalenia rządów komunistycznych w 1989 r. Polska usunęła z przestrzeni publicznej symbole dawnej dominacji Moskwy, usuwając pomniki i tablice pamiątkowe.

Jednak część z nich została przeniesiona do prywatnego magazynu – podała Australian Broadcasting Corporation. Napęd nie obejmuje obecnych cmentarzy i miejsc pochówku.

Rosyjska inwazja na Ukrainę zwiększyła pilność wysiłków Polski, która wspiera walkę Ukrainy z Rosją politycznie, militarnie i ekonomicznie. (że ja)

Raport ten jest generowany automatycznie z serwisu informacyjnego ANI. ThePrint nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść.

READ  Drużyna USA używa miotły przeciwko Polsce do piątego zwycięstwa w drugim tygodniu VNL