Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Unia Europejska poważnie podchodzi do ochrony swojego modelu sportowego – Politico

Wydaje się, że kontrowersyjna Premier League przekonała UEFA, że nadszedł czas, aby poważnie podejść do tego sportu.

We wtorek w Strasburgu europejscy prawodawcy zdecydowanie poparli raport na temat polityki sportowej UE, który wzywa do stworzenia europejskiego modelu sportu opartego na „solidarności, integracji, otwartej rywalizacji i uczciwości”. Raport zdecydowanie sprzeciwia się ucieczkom lig, które były strzałem w zbuntowaną Premier League, która wystartowała i szybko upadła w kwietniu.

A polityczna wola zaprojektowania europejskiego sportowego modelu zbroi nie ogranicza się do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z projektem decyzji Rady UE, który widzi POLITICO, unijni ministrowie mają zwrócić uwagę na „konsekwencje, jakie zamknięte zawody sportowe mogą mieć dla zorganizowanego sportu w Europie”.

była decyzja utrzymany przez zastępców ambasadorów UE w zeszłym tygodniu, a ostateczne zatwierdzenie ma nastąpić 30 listopada.

Chociaż decyzja rady i raport Parlamentu nie są prawnie wiążące, wpisują się w wyraźny trend podróży, ponieważ polityka UEFA wobec Premier League, której kibice nie poddają się i nie walczą z UEFA, krystalizuje się w sądzie sędziowskim UEFA w sprawie, będzie kształtować zarządzanie piłką nożną w Europie przez dziesięciolecia.

Tomasz Frankowski, centroprawicowy eurodeputowany i były piłkarz, który kierował pracami nad raportem Parlamentu, powiedział, że jego przyjęcie było kluczowym momentem dla przyszłości sportu w Europie.

„Współpraca na wszystkich poziomach jest niezbędna do promowania i promowania modelu sportu otwartego dla wszystkich w Europie, opartego na wartościach, solidarności, uczciwości i otwartej konkurencji” – powiedział. „Musimy chronić go przed zamkniętymi rozgrywkami elitarnych klubów”.

Podczas debaty ogólnej w Strasburgu w poniedziałek wieczorem wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas wezwał do „otwartego modelu, nagradzającego zasługi sportowe, który stawia na pierwszym miejscu solidarność i zrównoważony rozwój – a nie zysk i władzę”.

UEFA, Ten Mistrzostwa Europy Wszystkie grupy kibiców piłkarskich z zadowoleniem przyjęły głosowanie Parlamentu we wtorek po południu, które zostało zatwierdzone przez 597 posłów i 36 przeciw.

READ  Czarne czapki po raz pierwszy zajmują czołowe miejsca w światowych rankingach krykieta

W liście do eurodeputowanych przed głosowaniem Football Supporters Europe powiedział prawodawcom, że „ten kryzys wymaga reakcji politycznej. Nasze kluby, nasze społeczności i cały ekosystem społeczny i kulturowy, który sprawia, że ​​europejski futbol jest tak wyjątkowy, jest często zagrożony przez surowe interesy gospodarcze Potrzebują ochrony”.

Ze swojej strony urzędnicy Premier League twierdzą, że proponowane rozgrywki nie są w rzeczywistości odrębną lub zamkniętą ligą – a po głosowaniu ponownie oskarżyli szwajcarską UEFA o bycie „monopolistycznym prywatnym regulatorem”, który działa również jako „jedyny, dominujący operator”. i odźwiernego”.

Decyzja Rady byłaby wygraną dla prezydencji słoweńskiej, pierwszą od ponad dwóch dekad przyjętą na szczeblu UE na wzór europejskiego sportu.

W rezolucji ministrowie chcą także „promować wartości w sporcie i organizacjach sportowych… które rządzą się zgodnie z zasadami demokracji, przejrzystości, uczciwości, solidarności, równości płci, otwartości, odpowiedzialności, dostępności, odpowiedzialności społecznej i poszanowanie praw podstawowych i praw człowieka”.

Apeluje również o włączenie kwestii sportowych do dyskusji na konferencji w sprawie przyszłości Europy.

Rzecznik słoweńskiej prezydencji Rady powiedział, że współpraca z nadchodzącą prezydencją francuską była „bardzo dobra” w polityce sportowej.

Frankowski dodał, że to dopiero początek Unii Europejskiej. „Ważne jest, aby kontynuować tę dyskusję o przyszłości sportu w Europie i zaangażować wszystkie zainteresowane strony sportu, w których instytucje Unii Europejskiej odgrywają rolę”.