Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina i Rosja obwiniają się nawzajem o zagrożenie dla elektrowni jądrowej

Obawy o możliwość wycieku radioaktywnego w Największa elektrownia jądrowa w Europie Trwało to nadal, ponieważ obie strony obwiniały się nawzajem za pobliskie bombardowanie w sobotę. Ukraina powiedziała, że ​​siły rosyjskie ostrzelały obszary po drugiej stronie rzeki od stacji, a Rosja twierdziła, że ​​ukraińskie pociski uderzyły w budynek, w którym przechowywano paliwo jądrowe.

Władze rozdawały tabletki jodowe mieszkańcom okolic Elektrownia jądrowa Zaporoże W przypadku narażenia na promieniowanie, które może powodować problemy zdrowotne.

Wiele obaw dotyczy systemów chłodzenia reaktorów jądrowych elektrowni. Systemy wymagają zasilania do działania i Fabryczne wyłączenie tymczasowo W czwartek z powodu tego, co powiedzieli urzędnicy, było uszkodzenie linii przesyłowej przez pożar. Awaria systemu chłodzenia może spowodować stopienie jądra atomowego.

Siły rosyjskie wcześnie zajęły kompleks reaktora jądrowego Wojna, która trwała sześć miesięcy, ale miejscowi robotnicy ukraińscy utrzymali go w działaniu. Inne ukraińskie i rosyjskie rządy wielokrotnie oskarżały o bombardowanie kompleksu i przyległych obszarów, budząc obawy o potencjalną katastrofę.

Widok na krater spowodowany nocnym rosyjskim atakiem rakietowym w pobliżu uszkodzonych budynków w centrum Charkowa na Ukrainie w sobotę.

Andriej Marenko/AFP

Widok na krater spowodowany nocnym rosyjskim atakiem rakietowym w pobliżu uszkodzonych budynków w centrum Charkowa na Ukrainie w sobotę.

Czytaj więcej:
* Kilkadziesiąt lat po wysiedleniu młodego chłopca w Czarnobylu, Kiwi ręce szyją lalki na jego cześć, dla ukraińskich ofiar
* Czy po śmierci bojownika Kiwi na Ukrainie rząd powinien utrudnić ochotnikom wyjazd?
* „Jak jest wojna”: życie na ukraińskiej linii frontu po śmierci kiwi żołnierza
* Ukraińska elektrownia jądrowa tymczasowo odcięta od sieci energetycznej, gdy Putin rozkazuje zaopatrywać wojska
* Jaka jest wojna ukraińska po sześciu miesiącach?
* Sześć miesięcy po wojnie na Ukrainie, oto co może się wydarzyć dalej

Ukraiński koncern energetyczny Energoatom poinformował w sobotę, że okresowe bombardowania zniszczyły infrastrukturę elektrowni. „Istnieje ryzyko wycieku wodoru i rozproszenia materiałów radioaktywnych, a ryzyko pożaru jest wysokie” – powiedziała.

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego na Ukrainie Walentin Rezniczenko powiedział, że rosyjskie rakiety i pociski artyleryjskie Grad uderzyły w miasta Nikopol i Maranits, każde oddalone od fabryki o 10 kilometrów przez Dniepr.

Żołnierze ochotnicy biorą udział w ćwiczeniach poza Kijowem.  Niektórzy ochotnicy zapisali się do oddziału czeczeńskiego walczącego po stronie armii ukraińskiej.  Bojownicy z Czeczenii, rosyjskiej republiki na Północnym Kaukazie, biorą udział po obu stronach konfliktu na Ukrainie.

Andrzej Krawczenko/AFP

Żołnierze ochotnicy biorą udział w ćwiczeniach poza Kijowem. Niektórzy ochotnicy zapisali się do oddziału czeczeńskiego walczącego po stronie armii ukraińskiej. Bojownicy z Czeczenii, rosyjskiej republiki na Północnym Kaukazie, biorą udział po obu stronach konfliktu na Ukrainie.

Jednak rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konashenkov powiedział, że siły ukraińskie ostrzelały fabrykę z Marhanca. Powiedział, że w ciągu ostatniego dnia na stacji wylądowało 17 ukraińskich pocisków, z których cztery uderzyły w dach budynku, w którym znajduje się paliwo jądrowe.

Nie można było od razu zweryfikować żadnego konta.

Agencja Energii Atomowej ONZ próbowała osiągnąć porozumienie w sprawie wysłania zespołu do inspekcji elektrowni i pomocy w jej zabezpieczeniu. Urzędnicy powiedzieli, że trwają przygotowania do wizyty, ale nie było jasne, kiedy może się ona odbyć.

Sprzedawcy sprawdzają rozbite szyby po rosyjskim ataku rakietowym na centrum Charkowa na Ukrainie w sobotę.

Andriej Marenko/AFP

Sprzedawcy sprawdzają rozbite szyby po rosyjskim ataku rakietowym na centrum Charkowa na Ukrainie w sobotę.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej muszą jak najszybciej dostać się na stację i pomóc utrzymać ją „pod stałą kontrolą Ukrainy”.

„Sytuacja pozostaje niepewna i niebezpieczna”, powiedział Zełenski w piątek w swoim wieczornym przemówieniu. „Każde powtórzenie (czwartkowych) wydarzeń, jakiekolwiek odłączenie elektrowni od sieci lub jakiekolwiek działania ze strony Rosji, które mogłyby doprowadzić do wyłączenia reaktorów, po raz kolejny postawią elektrownię o krok od katastrofy”.

Hanna, lat 62, płacze w grobie lub jej syn Shuvrin Andrey, lat 41, ukraiński żołnierz, który zginął w wojnie przeciwko Rosji, na cmentarzu we Lwowie na Ukrainie.

Emilio Morenati/AFP

Hanna, lat 62, płacze w grobie lub jej syn Shuvrin Andrey, lat 41, ukraiński żołnierz, który zginął w wojnie przeciwko Rosji, na cmentarzu we Lwowie na Ukrainie.

Ukraina twierdziła, że ​​jest używany przez Rosję Plan zasilaniaSłuży jako tarcza, przechowując tam broń i przeprowadzając ataki wokół niej. Ze swojej strony Moskwa oskarża Ukrainę o strzelanie do kompleksu atomowego.

Awantura o zakład skłoniła Rosję pod koniec piątku do zablokowania porozumienia w sprawie ostatecznego dokumentu czterotygodniowego przeglądu Traktat Narodów Zjednoczonych, który jest kamieniem węgielnym rozbrojenia nuklearnego. W projekcie dokumentu Konferencji Przeglądowej NPT skrytykowano zajęcie przez Rosję Fabryka w Zaporożu.

Wiceszef rosyjskiej delegacji powiedział, że konferencja stała się „politycznym zakładnikiem” dla krajów, które próbowały „rozliczyć się z Rosją poprzez poruszanie kwestii niezwiązanych bezpośrednio z traktatem”.

Mężczyzna usuwa potłuczone szkło z ramy okna po rosyjskim ataku rakietowym w sobotę w centrum Charkowa na Ukrainie.

Andriej Marenko/AFP

Mężczyzna usuwa potłuczone szkło z ramy okna po rosyjskim ataku rakietowym w sobotę w centrum Charkowa na Ukrainie.

Gdzie indziej na Ukrainie jedna osoba została zabita, a druga ranna podczas rosyjskiego ostrzału w obwodzie Mikołajowskim, poinformowali przedstawiciele władz lokalnych. Miasto Mikołajów jest ważnym ośrodkiem portowym i stoczniowym nad Morzem Czarnym.

Gubernator wschodniego regionu Doniecka, Pawło Kirilenko, powiedział w sobotę, że dwie osoby zginęły w rosyjskim bombardowaniu miasta Bachmut, ważnego celu rosyjskich i separatystycznych sił dążących do przejęcia kontroli nad częściami regionu, których jeszcze nie kontrolują. .

David całuje swoją dziewczynę Olhę, po tym jak spotkał się ponownie po ponad trzech miesiącach wojny na dworcu kolejowym we Lwowie w sobotę.

Emilio Morenati/AFP

David całuje swoją dziewczynę Olhę, po tym jak spotkał się ponownie po ponad trzech miesiącach wojny na dworcu kolejowym we Lwowie w sobotę.

Brytyjski rząd zapowiedział w sobotę, że przekaże Ukrainie podwodne drony i wyszkoli marynarzy, aby używali ich do usuwania min ze zdewastowanego wybrzeża kraju. Miny podłożone na Morzu Czarnym w czasie wojny utrudniały morski eksport ukraińskiego zboża na rynki światowe, chociaż porozumienie osiągnięte w lipcu umożliwiło wznowienie dostaw wzdłuż jednego korytarza.

Od początku sierpnia wysłano ponad milion ton ukraińskiej żywności Oferta zbożowa z Morza CzarnegoOrganizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała w sobotę. Przepływ zboża w ramach umowy obniżył ceny, zmniejszył ryzyko braku bezpieczeństwa żywnościowego i pozwolił Światowemu Programowi Żywnościowemu skupować pszenicę z Ukrainy dla krajów dotkniętych suszą, takich jak Etiopia i Jemen.

READ  W ścianie Brisbane znaleziono szczątki kobiety, która mogła nie żyć od 2009 roku