Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Winston Peters rozmawia z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem

Winston Peters rozmawia z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem

Sekretarz stanu Winston Peters i sekretarz stanu USA Antony Blinken.
zdjęcie: RNZ/Samuel Rylston, AFP/Jim Watson

Sekretarz stanu Winston Peters rozmawiał z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem na różne tematy, w tym na temat konfliktów za granicą.

W poście na portalu społecznościowym

Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller powiedział w oświadczeniu, że Blinken pogratulował wicepremierowi objęcia nowego stanowiska i potwierdził zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz wzmocnienia partnerstwa USA–Nowa Zelandia.

„Obydwaj przywódcy rozmawiali o tym, jak nasze dwa kraje zwiększą bezpieczeństwo w regionie Indo-Pacyfiku.

„Sekretarz Blinken potwierdził zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz tworzenia wolnego, otwartego, włączającego i odpornego regionu Indo-Pacyfiku”.

W grudniu Luxon wskazał, że rząd bada drugi filar porozumienia AUKUS – partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa Indo-Pacyfiku między Australią, Wielką Brytanią i USA.

Do transakcji doszło, gdy Kongres Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy zezwolił na sprzedaż atomowych łodzi podwodnych innemu krajowi, Australii.

Choć nienuklearny status Nowej Zelandii nie podlega negocjacjom, drugi filar opiera się na dzieleniu się technologią, a Luxon powiedział reporterom na konferencji z premierem Australii Anthonym Albanese, że rozważa tę kwestię.

Blinken podziękował także Petersowi za wsparcie Nowej Zelandii „dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, która broni się przed agresywną wojną Rosji” – powiedział Miller.

Biały Dom zatwierdził niedawno kolejną transzę amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości około 250 mln dolarów (401 mln dolarów nowozelandzkich).

Ekspert ds. stosunków międzynarodowych stwierdził, że w czasie globalnego konfliktu ważne jest, aby Nowa Zelandia rozmawiała z najpotężniejszym krajem na świecie.

Robert Bateman z Uniwersytetu Otago powiedział, że konflikty na Ukrainie i w Gazie mają konsekwencje globalne, dlatego ważne było, aby Nowa Zelandia mogła zabrać głos i wyrazić swoje poglądy Stanom Zjednoczonym.

Bateman powiedział, że dopiero okaże się, jak rząd koalicyjny podejdzie do polityki zagranicznej i czy osiągnięto porozumienie w sprawie miejsca Nowej Zelandii w świecie.

READ  USA zachęcają Ukrainę do „znaczących” sukcesów na polu bitwy o Lyman

Stwierdził jednak, że to dopiero początek, dodając, że Peters ma duże doświadczenie w polityce zagranicznej i na swoim nowym stanowisku powinien od razu zacząć działać.

Premier Christopher Luxon powiedział, że zapewnił prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o wsparciu Nowej Zelandii dla Ukrainy. W maju były premier Chris Hipkins zapowiedział zwiększenie wsparcia wojskowego, humanitarnego, prawnego i gospodarczego dla Ukrainy.

Ich dyskusja nadeszła dzień po tym, jak Nowa Zelandia dołączyła do innego oświadczenia wydanego przez Stany Zjednoczone i 10 innych krajów, potwierdzającego swoje stanowisko Telefon grudniowy Powstrzymanie ataków wspieranych przez Iran Houthi na statki na Morzu Czerwonym.

Od listopada jemeńscy Houthi obierają za cel statki na Morzu Czerwonym, aby pokazać swoje wsparcie dla Hamasu, co skłoniło główne przedsiębiorstwa żeglugowe do wybrania dłuższej i droższej trasy wokół Przylądka Dobrej Nadziei w Afryce zamiast przez Kanał Sueski.

Morze Czerwone to punkt wejścia dla statków korzystających z Kanału Sueskiego, przez który przechodzi około 12 procent światowego handlu i ma kluczowe znaczenie dla przepływu towarów między Azją a Europą.

W listopadzie Izba Reprezentantów USA zatwierdziła także pakiet pomocy wojskowej dla Izraela o wartości około 14,5 miliarda dolarów w odpowiedzi na wojnę z Hamasem.

Blinken powiedział wcześniej, że Izrael musi zmniejszyć intensywność swoich ataków.