Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina domaga się sankcji wobec rosyjskiego magnata stalowego oskarżonego o pomoc Putinowi w budowie fabryki czołgów

Władimir Lisin jest szefem rosyjskiego giganta stalowego NLMK, o którym mówi się, że jest

Michaił Swietłow / Getty Images

Władimir Lisin jest prezesem rosyjskiego giganta stalowego NLMK, o którym mówi się, że jest „głównym dostawcą stali na Uralvagonzawod”.

Ukraińscy deputowani zażądali ukarania rosyjskiego magnata stalowego, który jest właścicielem strzelnicy w Szkocji, za zaopatrywanie jednej z największych fabryk czołgów Władimira Putina.

Władimir Lisin, szef rosyjskiego giganta stalowego NLMK, jest najbogatszym człowiekiem w Rosji według magazynu Forbes.

Został umieszczony na australijskiej liście sankcyjnej w kwietniu, ale w przeciwieństwie do innych prominentnych rosyjskich potentatów, Jak Roman Abramowicz i Michaiła Friedmana, jak dotąd unikali klasyfikacji przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię.

Oleksky Gonczarenko, ukraiński poseł z Odessy, żąda informacji, dlaczego Lisin uniknął sankcji UE, Wielkiej Brytanii i USA.

Czytaj więcej:
* Wolny od miesiąca Chersoniu wciąż trudzi się, usuwając rosyjskie pułapki
* Victor Bout mówi, że życzył Brittney Grenier szczęścia podczas wymiany więźniów
* Zełenski mówi, że Rosja zamieniła miasto Bachmut w „ruiny”

„Jego firma jest głównym dostawcą stali dla Uralvagonzavod” – powiedział Gonczarenko w rozmowie z Telegraph w Londynie w zeszłym tygodniu. Ten jest z Rosji Największe fabryki czołgów. Więc bezpośrednio wspiera wysiłek wojenny”.

Gonczarenko wskazał Lisina jako główny cel prowadzonej przez siebie kampanii mającej na celu konsolidację i rozszerzenie różnych list sankcyjnych stosowanych przez zachodnich sojuszników Ukrainy.

Napisał do Antony’ego Blinkena, sekretarza stanu USA i Josepa Borrella, szefa polityki zagranicznej Unii Europejskiej, prosząc ich o nałożenie sankcji na Lesina i pięć innych osób w październiku. Jak dotąd ta prośba była ignorowana.

Powiedział, że zamierza połączyć siły z sympatycznymi brytyjskimi parlamentarzystami, aby napisać podobny list do Jamesa Cleverly’ego, ministra spraw zagranicznych.

„Mamy dwa problemy” – powiedział. „Po pierwsze, nie wszyscy, którzy muszą zostać ukarani, są tacy sami, a po drugie, nikt nie koordynuje systemów kar”.

READ  „Praca podobna do pracownika” – mieszane reakcje na COP26 w Nowej Zelandii

Lizyna została usankcjonowana przez Australię, ale nie przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone czy Wielką Brytanię.

Forbes szacuje jego majątek netto na 18,4 miliarda dolarów. W 2005 roku nabył posiadłość Aberuchill o powierzchni 3000 akrów w Perthshire.

Podobnie jak wielu najbogatszych rosyjskich biznesmenów, Lisin generalnie starał się uniknąć wciągnięcia w kontrowersje szalejące w całym kraju Inwazja na Ukrainę.

Ludzie oglądają zniszczone rosyjskie pojazdy i czołgi na Placu Michajłowskim w Kijowie na Ukrainie.  Firma Lisina jest oskarżona o dostarczanie stali do Uralvagonzavod, jednej z największych fabryk czołgów w Rosji.

Jeffa G. Mitchella/Getty Images

Ludzie oglądają zniszczone rosyjskie pojazdy i czołgi na Placu Michajłowskim w Kijowie na Ukrainie. Firma Lisina jest oskarżona o dostarczanie stali do Uralvagonzavod, jednej z największych fabryk czołgów w Rosji.

Jest znany z tego, że jest mniej znany niż wielu innych rosyjskich miliarderów i rzadko udziela wywiadów.

Jednak w marcowym liście do personelu wydawał się kwestionować etykę inwazji, pisząc, że „śmierć ludzi na Ukrainie to tragedia, którą trudno usprawiedliwić ani wyjaśnić” i wezwał do pokojowego rozwiązania dyplomatycznego.

Novolipstetsk Steel Corporation, czyli NLMK, jest czwartym co do wielkości producentem stali w Rosji i kontroluje zakłady w Belgii i we Włoszech.

Jej przedstawiciele opowiadali się za sankcjami wobec firmy lub handel stalą Ogólnie rzecz biorąc, może to prowadzić do utraty pracy.

Unia Europejska nałożyła w marcu sankcje na import gotowych wyrobów stalowych z Rosji. W październiku rozszerzyła zakaz na półwyroby stalowe.

Fabryka Uralvagonzavod została założona jako fabryka czołgów podczas II wojny światowej. Pozostaje głównym dostawcą czołgów podstawowych do Rosji, ale produkuje również produkty cywilne, w tym wagony kolejowe i maszyny rolnicze.

Lisin, zagorzały fanatyk sportów strzeleckich, był prezesem Międzynarodowej Federacji Strzelectwa Sportowego do zeszłego miesiąca, kiedy przegrał ubieganie się o reelekcję z Włochem Luciano Rossim.

Spotkał się z presją zwolnienia urzędników w kilku państwach członkowskich, w tym w Wielkiej Brytanii i Niemczech, aby ustąpić po inwazji na Ukrainę.

Wielka Brytania i Unia Europejska mają Nakładanie zakazów podróżowania i zamrażanie aktywów Na liście najbogatszych Rosjan jest wielu rówieśników Lisina, w tym były właściciel Chelsea Abramowicz, Michaił Fridman i Peter Aven z grupy Alpha, ale inni jak dotąd uniknęli rankingu.

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej spotkali się w poniedziałek w Brukseli, aby omówić dziewiąty pakiet sankcji. Jak poinformował U Observer, lista robocza, która może ulec zmianie, zawiera 144 nazwiska, w tym kilka związanych z machiną propagandową Kremla.

NLMK zaprzeczył w oświadczeniu, że kiedykolwiek dostarczał Uralvagonavod i powiedział, że jego produkty nie nadają się do zastosowań wojskowych, takich jak zbrojenie, oraz że jego działalność koncentruje się wyłącznie na produkcji stali walcowanej przeznaczonej do ogólnego użytku cywilnego. Firma dodała, że ​​Lesin nigdy nie był kojarzony z Putinem ani rosyjską polityką.