Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ujawniono projekt Foster Borough Happold dla nowego węzła lotniczego w Polsce

Ujawniono projekt Foster Borough Happold dla nowego węzła lotniczego w Polsce

W centrum wymiany CPK znajdzie się międzynarodowy terminal lotniczy o powierzchni 400 tys.

Twórcy nowego, ambitnego systemu transportu intermodalnego w Polsce przedstawili wczoraj projekt koncepcyjny wartego 8 miliardów dolarów lotniska, które ma powstać pod Warszawą i będzie pełniło funkcję węzła wymiany ruchu lotniczego, drogowego i kolejowego.

Zaprojektowany przez Foster + Partners i Buro Happold projekt obejmuje międzynarodowy terminal lotniczy o powierzchni 400 000 metrów kwadratowych i podziemny dworzec kolejowy z sześcioma peronami i terminalem autobusowym.

Po uruchomieniu w 2028 r. lotnisko z dwoma pasami startowymi ma obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

Jeden z największych projektów infrastrukturalnych realizowanych w Europie Środkowej, projekt rekonfiguracji „Centralnego Portu Komunikacyjnego” (CPK), ma na celu umieszczenie Warszawy w odległości 2,5 godziny od wszystkich głównych polskich miast.

Ogromny projekt CPK obejmuje 2000 kilometrów kolei dużych prędkości

Oprócz lotniska/stacji kolejowej, które mają powstać na 3000 hektarach, 37 kilometrów na zachód od Warszawy, w programie CPK znajdą się nowe pociągi dużych prędkości o długości 2000 kilometrów.

Centralnym elementem koncepcji hubu jest rozległe atrium, które umieszcza terminal lotniczy, dworzec kolejowy i inne środki transportu pod jednym parasolem.

„Naszą ambicją jest stworzenie dostępnego, spokojnego i czytelnego budynku, który uprzyjemni podróż” Powiedział Grant Booker, szef studia w firmie Foster + Partners.

„Niewielkie zmiany poziomu stacji i duża rozpiętość konstrukcyjna tworzą wyraźne linie widzenia od strony lądu do strony powietrza, co bardzo ułatwia nawigację”.

Dodał, że CPK „całkowicie zmieni sposób podróżowania przez Polskę i stanie się nową, potężną bramą do Europy i reszty świata”.

READ  „Nie mogę się doczekać, kiedy znów pobiegnę, chociaż trochę mnie to przeraża…”