Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Litewski deweloper Green Genius zapewnia finansowanie dla 69 megawatów mocy fotowoltaicznej w Polsce

Litewski deweloper Green Genius zapewnia finansowanie dla 69 megawatów mocy fotowoltaicznej w Polsce

Green Genius posiada obecnie zainstalowaną moc 128,1 MW mocy fotowoltaicznej w Polsce. Zdjęcie: Unsplash

Litewska firma zajmująca się energią odnawialną Green Genius zapewniła finansowanie od polskiego banku mBank na budowę 69 megawatów elektrowni słonecznych w Polsce.

Transakcja jest warta 220 mln zł (49,2 mln USD) i jest największą transakcją zawartą przez firmę zajmującą się energią odnawialną w Polsce.

Dzięki tej umowie finansowania Green Genius przyspieszył realizację projektów fotowoltaicznych w Polsce po ogłoszeniu czwartego portfela fotowoltaicznego zeszłej wiosny, z czego 66 megawatów elektrowni słonecznych jest już w budowie.

Litewskie Renewables jest obecne w ośmiu krajach europejskich z projektami o mocy 1,5 GW, a od 2019 roku zbudowało już w Polsce trzy elektrownie słoneczne o łącznej mocy 128,1 MW.

Oprócz projektów w budowie, Green Genius posiada obecnie w Polsce portfolio 263 MW mocy fotowoltaicznej.

Co więcej, finansowanie zielonych sektorów i transformacji energetycznej jest jedną z podstawowych strategii mBanku – mówi Bartomij Czuppa, wiceprezes mBanku ds. i projekty recyklingowe od 2025 roku. Do tej pory zainwestowała już 1 mld zł w wielkoskalowe projekty fotowoltaiczne.

Rokas Bancevičius, dyrektor finansowy Green Genius, powiedział: „W kontekście niezależności energetycznej w Europie współpraca transgraniczna jest nieunikniona. To dla nas ważny kamień milowy w Polsce i cieszymy się, że mamy to doświadczenie we współpracy z Bank.”

Polska była A Silny rynek w Europie Jeśli chodzi o fotowoltaikę, w zeszłym roku był trzecim krajem UE o największej zainstalowanej mocy z 4,9 GW w 2022 r., za Niemcami (7,9 GW) i Hiszpanią (7,5 GW).

Był to jednak kraj wschodnioeuropejski Największy dostawca fotowoltaiki w Unii Europejskiej w 2022 roku Oczekuje się jednak, że do 2026 r. zmniejszy zatrudnienie i straci pozycję lidera Niemiec.

READ  Polska żąda od Gazpromu 1,4 mld dolarów w sporze o przerwy w dostawach