Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

UE wezwała, by nie zapominać o Białorusi, gdy blok przygotowuje się do sankcji

UE wezwała, by nie zapominać o Białorusi, gdy blok przygotowuje się do sankcji

BRUKSELA (AFP) – Liderka białoruskiej opozycji Svyatlana Tsychanuskaya w środę zaapelowała do Unii Europejskiej, aby nie zapominała o trudnej sytuacji zwykłych obywateli i więźniów politycznych w byłym kraju sowieckim, ponieważ Unia Europejska przygotowuje się do nowych sankcji, aby zapobiec kryzysowi bezpieczeństwa na jej granicach że obwinia prezydenta. Aleksander Łukaszenko.

Tsykhanuskaya powiedziała unijnym prawodawcom, że „882 moich współobywateli trafiło do więzienia za korzystanie z podstawowych praw politycznych w pozostałej części Europy”. Wezwała 27-narodowy blok do nieuznawania Łukaszenki i jego rządu oraz do zwiększenia poparcia dla zwykłych obywateli.

„Zrobi się późno. Od sierpnia 2020 r. było wiele gestów i wyrazów solidarności. Białorusini byli chwaleni za ponowne rozpalenie wiary w demokrację i godność człowieka. „Czyż nie jest to rola Europejczyków w demonstrowaniu ich przywiązania do tych wartości? poprzez działanie?”

Jej komentarze pojawiają się, gdy Unia Europejska przygotowuje się do ujawnienia nowego zestawu sankcji wobec Białorusi – piątego pakietu zakazów podróży i zamrożenia aktywów – wymierzonych w Łukaszenkę i jego partnerów, członków rządu, siły bezpieczeństwa, urzędników sądowych i inne władze.

Ale tym razem środki uderzą również w przewoźników lotniczych i grupy podróżne, które Unia Europejska oskarża o pomoc w sprowadzaniu migrantów na Białoruś w celu ułatwienia im przedostania się do Europy, szczególnie przez Polskę, Litwę i Łotwę, zgodnie z widzianym projektem tekstu. Przez Associated Press.

Unia Europejska twierdzi, że Łukaszenka przeprowadza „hybrydowy atak”, wykorzystując migrantów do destabilizacji bloku w odwecie za sankcje wymierzone w niego za zeszłoroczne sporne wybory, które wygrały kolejną kadencję dla twardogłowego przywódcy na Białorusi, oraz stłumienie przez służby bezpieczeństwa pokojowych demonstrantów, podążał.

Mając to na uwadze, Unia Europejska bierze na cel białoruskie linie lotnicze Belavia. „Migranci chcący przekroczyć zewnętrzne granice Unii podróżują do Mińska lotami obsługiwanymi przez Belavię z wielu krajów Bliskiego Wschodu, w szczególności Libanu, Emiratów (Zjednoczone Emiraty Arabskie) i Turcji” – czytamy w dokumencie.

READ  Polska może osiągnąć średni PKB Unii Europejskiej do końca dekady, lider partii rządzącej - The First News

Linie lotnicze Cham Wings, które obsługują loty z Syrii na Białoruś, są również w zasięgu Unii Europejskiej. Oskarża się ją o przyspieszenie lotów z Damaszku do Mińska latem i założenie nowych biur w stolicy Białorusi, aby lepiej organizować loty wahadłowe.

Na liście znalazła się również państwowa firma turystyczna Tsentrkurort, która według Unii Europejskiej pomogła co najmniej 51 Irakijczykom uzyskać wizy na Białoruś i zorganizowała im transport autobusowy do granicy.

Mińska spółka hotelowa i hotel Planeta, które są powiązane z Prezydencką Dyrekcją Zarządzania Nieruchomościami Białorusi, są oskarżane o ukrywanie migrantów w celu dotarcia do granicy.

Unia Europejska będzie również ukierunkowana na VIP Grub, usługę paszportową i wizową z siedzibą w Stambule w Turcji. Z projektu listy sankcji wynika, że ​​firma „organizuje wyjazdy na Białoruś z wyraźnym zamiarem ułatwienia imigracji do Unii Europejskiej. VIP Grub aktywnie reklamuje imigrację do Unii Europejskiej”.

Sankcje mają zostać zatwierdzone w najbliższych dniach.

„Sankcje są skuteczne” – powiedziała Cykhanoskaya. „Sankcje podzieliły elity, zniszczyły schematy korupcyjne i podzieliły ludzi wokół Łukaszenki”. Zaapelowała do UE, aby „nie przeinwestowała w system mafijny. Wyślij wiadomość, że nie będziemy go wzbogacać, aby mogła wykorzystać te zasoby do nadużywania własnych obywateli”.

Tymczasem Ukraina rozpoczęła specjalną operację na swojej granicy z Białorusią, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa, aby uniemożliwić wjazd migrantom. Dzieje się tak, gdy setki ludzi, głównie z Bliskiego Wschodu, pozostają na Białorusi przy granicy z Polską, uwięzione w wyniku konfrontacji sił z obu krajów.

Ukraińskie władze poinformowały w zeszły piątek, że przechwyciły 15 osób pochodzących z Bliskiego Wschodu, które próbowały przedostać się z Białorusi – to pierwszy taki incydent na granicy z Ukrainą od czasu wybuchu kryzysu bezpieczeństwa na granicy Unii Europejskiej.

Ukraina dzieli 1084 km (678 mil) granicę z Białorusią, a minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denis Monastirsky ogłosił plany budowy ogrodzenia na granicy z Białorusią i Rosją w następstwie incydentu.

READ  Tesla na autopilocie zderza się z radiowozem i innym pojazdem na Florydzie | Wiadomości z USA

___

Frank Jordan w Berlinie i Jurass Karmanau w Kijowie na Ukrainie przyczynili się do powstania tego raportu.