Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Uciekający brytyjski podejrzany o terroryzm został aresztowany podczas jazdy na rowerze

Uciekający brytyjski podejrzany o terroryzm został aresztowany podczas jazdy na rowerze

Policja poinformowała, że ​​aresztowała dziś byłego brytyjskiego żołnierza, któremu postawiono zarzuty terroryzmu, który wymknął się z londyńskiego więzienia ciężarówką dowożącą żywność.

Daniel Abed Khalifa został aresztowany po czterodniowej obławie podczas jazdy rowerem wzdłuż Canal Road w zachodnim Londynie.

Khalifa uciekł z kuchni więzienia Wandsworth w środę (czasu lokalnego) i opuścił bramę, przypinając się do spodu ciężarówki cateringowej.

21-letni Khalifa oczekiwał na proces pod zarzutem naruszenia brytyjskiej ustawy o tajemnicy urzędowej poprzez zbieranie informacji, które „mogą być przydatne dla wroga” i podkładanie fałszywych bomb w bazie wojskowej. Został zwolniony ze służby w armii brytyjskiej po aresztowaniu na początku tego roku. Zaprzeczył oskarżeniom, a jego proces ma się odbyć w listopadzie.

Włamanie wywołało burzę krytyki, ponieważ przeciwnicy polityczni powiązali ucieczkę z wieloletnimi oszczędnościami fiskalnymi rządzącej w Wielkiej Brytanii Partii Konserwatywnej. Rząd oświadczył, że niezależne dochodzenie ustali, w jaki sposób Khalifa uciekł z więzienia o średnim rygorze, otwartego w 1851 r. za panowania królowej Wiktorii.

„Potrzebujemy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób więzień oskarżony o terroryzm i przestępstwa związane z bezpieczeństwem narodowym mógłby uciec w ten sposób” – napisała w sobotę w mediach społecznościowych Yvette Cooper, laburzystowska członkini Izby Gmin.

Premier Rishi Sunak podziękował policji i społeczeństwu i powiedział, że dochodzenie doprowadzi do ustalenia sedna ucieczki Khalify.

Ucieczka spowodowała dodatkowe kontrole bezpieczeństwa w głównych węzłach transportowych, zwłaszcza w porcie Dover i wokół niego, głównym przejściu dla statków z Anglii do Francji, i doprowadziła w pewnym momencie do zamknięcia głównej autostrady.

Policja antyterrorystyczna w Londynie wyznaczyła nagrodę w wysokości 20 000 funtów (40 000 dolarów) każdemu, kto dostarczy informacji prowadzących do jego aresztowania. Nie było od razu jasne, czy ktokolwiek był w kolejce po nagrodę.

W piątek policja ogłosiła postęp w poszukiwaniach po tym, jak świadek poinformował, że wkrótce po ucieczce widział Khalifę na ruchliwym skrzyżowaniu w pobliżu więzienia.

READ  Król Karol dziękuje społeczeństwu za wsparcie po zdiagnozowaniu raka

Dominic Murphy, kierownik ds. walki z terroryzmem w Metropolitan Police, nie powiedział, czy telewizja przemysłowa potwierdziła tę obserwację, ale Londyn ma jedną z najsilniejszych na świecie sieci kamer bezpieczeństwa i każdy materiał filmowy może pomóc w ustaleniu miejsca jego pobytu.

„Jeśli chodzi o śledztwo, to nabrało ono tempa już wczoraj po południu po licznych telefonach od społeczeństwa, ale naprawdę przyjęło inną taktykę zeszłego wieczoru, kiedy we wczesnych godzinach porannych przeprowadziliśmy poszukiwania pod przewodnictwem wywiadu w rejonie Richmond tego dnia. „Rano” – powiedział Murphy. „Chociaż nie znaleźliśmy go podczas tych poszukiwań, w ciągu następnej godziny lub dwóch otrzymaliśmy wiele telefonów od obywateli, przekazując nam różne informacje jego obserwacje.”

Policja otrzymała raporty o jego obserwacji w rejonie Chiswick w zachodnim Londynie i przybyła tam w sobotę rano, gdy radiowozy i pickupy przetaczały się po okolicy, a nad głowami przelatywały helikoptery.

Paul Wade powiedział, że odsłonił zasłony i przed swoim domem zobaczył pięciu funkcjonariuszy policji.

„Powiedzieli: «Spodziewam się, że wiecie, dlaczego tu jesteśmy». Sprawdzali wszystkie ogrody” – powiedział.

Khalify nie było w pobliżu, kiedy późnym rankiem funkcjonariusz w cywilu założył kołnierzyk – powiedział Murphy.

Khalifa został ściągnięty z roweru wzdłuż kanału w pobliżu społeczności Northolt, około 16 kilometrów od miejsca ucieczki.

Murphy powiedział, że po aresztowaniu współpracował. Teraz grozi mu dodatkowe zarzuty związane z nielegalnym przebywaniem na wolności i zbiegłym więźniem.