Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Liczba ofiar trzęsienia ziemi w Maroku wzrosła do ponad 2000 osób

Liczba ofiar trzęsienia ziemi w Maroku wzrosła do ponad 2000 osób

Rzadkie, potężne trzęsienie ziemi nawiedziło Maroko, powodując, że ludzie wybiegli z łóżek na ulice i przewrócili budynki w górskich wioskach i starożytnych miastach, które nie zostały zbudowane tak, aby wytrzymać taką siłę.

Zginęło ponad 2000 osób, a oczekuje się, że liczba ta wzrośnie, ponieważ ratownicy będą mieli trudności z dotarciem do odległych, najbardziej dotkniętych obszarów.

Trzęsienie ziemi o sile 6,8 w skali Richtera, największe, jakie nawiedziło ten północnoafrykański kraj od 120 lat, sprawiło, że ludzie z przerażeniem i niedowierzaniem opuścili swoje domy. Jeden z mężczyzn powiedział, że zaczął padać deszcz naczyń i draperii, a ludzie spadali z nóg. Ogrom zniszczeń stał się widoczny w biały dzień.

Trzęsienie ziemi zburzyło mury wykonane z kamienia i muru, które nie zostały zbudowane tak, aby wytrzymać trzęsienia ziemi, pokrywając gruzami całe społeczności, a mieszkańcy niepewnie przeszukiwali pozostałości.

Namiot zwykle używany do uroczystości został wzniesiony jako schronienie pośrodku zubożałej górskiej społeczności Moulay Brahim, gdzie domy z gliny i cegły w większości nie nadawały się do zamieszkania. Rodzice płakali do telefonów i opowiadali bliskim o stracie swoich dzieci. Ciała przykryte kocami zostały rozrzucone w ośrodku zdrowia obok meczetu, gdy lekarze wyciągali drzazgi ze stóp ludzi i opatrywali powierzchowne rany.

„Nie pozostaje nic innego, jak tylko się modlić” – powiedział Hamza Lamghani, który stracił pięciu najbliższych przyjaciół.

Telewizja państwowa widziała ludzi gromadzących się na ulicach historycznego Marrakeszu, którzy bali się wracać do budynków, które nadal mogą być niestabilne. Wielu owinęło się w koce, próbując spać na zewnątrz.

Słynny meczet Koutoubia w Marrakeszu, który został zbudowany w XII wieku, został uszkodzony, ale nie od razu ustalono rozmiar zniszczeń. Jego 69-metrowy minaret nazywany jest „Dachem Marrakeszu”. Marokańczycy opublikowali także filmy pokazujące uszkodzenia części słynnych czerwonych murów otaczających Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

READ  Dom z miniserialu „Duma i uprzedzenie” z lat 90. może być Twój

W sobotni wieczór marokańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że w trzęsieniu ziemi zginęło co najmniej 2012 osób, większość z nich w Marakeszu i pięciu stanach położonych w pobliżu epicentrum. Ministerstwo podało, że co najmniej 2059 osób zostało rannych, w tym 1404 w stanie poważnym.

Bill McGuire, emerytowany profesor zagrożeń geofizycznych i klimatycznych na University College London, powiedział: „Problem polega na tym, że gdy niszczycielskie trzęsienia ziemi są rzadkie, budynki po prostu nie są budowane na tyle solidnie, aby poradzić sobie z silnymi trzęsieniami ziemi, co powoduje zawalenie się wielu z nich, co skutkuje liczba ofiar. „Duża liczba ofiar”. . „Spodziewam się, że ostateczna liczba ofiar śmiertelnych ponownie wzrośnie do tysięcy. Jak w przypadku każdego większego trzęsienia ziemi, prawdopodobne są wstrząsy wtórne, które spowodują więcej ofiar i utrudnią akcje poszukiwawczo-ratownicze.

Jak wynika z oświadczenia armii, w nawiązaniu do skali katastrofy król Maroka Mohammed VI nakazał siłom zbrojnym wysłanie wyspecjalizowanych zespołów poszukiwawczo-ratowniczych oraz utworzenie polowego szpitala chirurgicznego.

Król powiedział, że odwiedzi dzisiaj najbardziej dotknięty obszar, ale pomimo napływu ofert pomocy z całego świata rząd Maroka nie zwrócił się formalnie o pomoc, co jest krokiem niezbędnym do rozmieszczenia zewnętrznych ekip ratowniczych.