Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szef Shella ostrzega, że ​​kryzys energetyczny w Europie potrwa dłużej niż jedną zimę

Szef Shella ostrzega, że ​​kryzys energetyczny w Europie potrwa dłużej niż jedną zimę

Ben van Beurden, dyrektor generalny Shella, ostrzegł, że Europa może potrzebować racjonowania dostępu do energii przez kilka lat, ponieważ kryzys, przed którym stoi region, prawdopodobnie potrwa dłużej niż jedną zimę.

Prognozy szefa największego europejskiego koncernu naftowo-gazowego pojawiły się po tym, jak dalsze cięcia rosyjskich dostaw spowodowały, że hurtowe ceny gazu w Europie w zeszłym tygodniu osiągnęły rekordowy poziom, grożąc pogrążeniem gospodarki kontynentu w głębokiej recesji.

Van Beurden powiedział w poniedziałek, że kryzys będzie testem „solidarności” między państwami członkowskimi UE, ponieważ rządy są zmuszone zdecydować, jak kontynuować kluczowe gałęzie przemysłu, podczas gdy region przygotowuje się na przyszłość bez dostępu do rosyjskiego gazu.

Dodał, że jest mało prawdopodobne, aby presja na dostawy energii ograniczała się do „tylko jednej zimy”.

„Możemy mieć wiele zim, w których będziemy musieli w jakiś sposób znaleźć rozwiązania, zapewniając wydajność, poprzez racjonowanie i bardzo szybkie montowanie alternatyw” – powiedział. „To, że to będzie dość łatwe, albo że to się skończy, myślę, że to fantazja, którą powinniśmy odłożyć na bok”.

Rządy w całej Europie stoją w obliczu kryzysu energetycznego wywołanego inwazją Rosji na Ukrainę i późniejszymi cięciami w dostawach gazu, które europejscy politycy zaatakowali jako „broń gazową”.

Cena rekordowego gazu w Europie wzrosła w zeszłym tygodniu o około jedną trzecią, do ponad 343 euro za megawatogodzinę w piątek, ponieważ handlowcy i przedsiębiorstwa energetyczne starali się zabezpieczyć dostawy przed zimą. To ponad 30 razy więcej niż ceny sprzed dwóch lat i ponad 10 razy więcej niż w Stanach Zjednoczonych.

W najnowszym znaku rosnącej presji na branżę fińska firma Fortum poinformowała w poniedziałek, że zwróciła się do fińskiego rządu, swojego największego akcjonariusza, o większe wsparcie po tym, jak gwarancje potrzebne do zabezpieczenia się przed podwyżkami cen energii wzrosły o 1 mld euro w ciągu tygodnia uderzyć w euro. 5 miliardów.

READ  Karty bankowe: gdzie się podziały wszystkie liczby? | Banki i budowanie stowarzyszeń

Fortum wezwało nordyckich regulatorów, aby pomogli ustabilizować rynek energii poprzez dostosowanie wymogów gwarancyjnych, ostrzegając, że upadek mniejszego gracza może spowodować „poważne zakłócenia w nordyckim systemie energetycznym”.

Van Beurden przemawiał w Norwegii na przyjęciu z okazji rozpoczęcia nowej umowy dotyczącej wychwytywania i składowania dwutlenku węgla między firmami energetycznymi Shell, Total Energy, Equinor i norweską grupą nawozową Yara.

Dyrektor generalny Total Patrick Boyani powtórzył swoje ostrzeżenie o trwającym kryzysie.

„Moja rada dla europejskich rządów i decydentów jest taka, że ​​trzeba myśleć bez tego [Russian gas]A jeśli myślisz bez niej, odniesiemy sukces.” „Na tej planecie jest wystarczająco dużo energii, by się bez niej obejść”.

Zgodnie z umową Yara, trzy firmy naftowe zgodziły się wychwytywać emisje z instalacji nawozów Yara w Holandii i składować je pod dnem morskim u wybrzeży Norwegii w pierwszej w historii umowie handlowej o transgranicznym transporcie i składowaniu dwutlenku węgla.