Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Światowe akcje spadają po ostrzeżeniu o dalszym wzroście stóp procentowych

Światowe akcje spadają po ostrzeżeniu o dalszym wzroście stóp procentowych

Światowe akcje spadły, a rentowności obligacji skarbowych wzrosły w poniedziałek po tym, jak banki centralne ostrzegły inwestorów, aby byli przygotowani na dłuższy okres wyższych stóp procentowych.

Decydenci z Rezerwy Federalnej USA i Europejskiego Banku Centralnego wykorzystali przemówienia na dorocznym spotkaniu w Jackson Hole w stanie Wyoming, aby podkreślić swoje zaangażowanie w walkę z inflacją, pomimo ryzyka wepchnięcia gospodarki w recesję.

Benchmalny indeks giełdowy Wall Street S&P 500 spadł w poniedziałek o 0,7 procent, powiększając straty po… Gwałtowny spadek Kiedy prezes Rezerwy Federalnej Jay Powell przemawiał w zeszły piątek. Zdominowany przez technologię indeks Nasdaq Composite spadł o 1 procent.

Ceny amerykańskich obligacji skarbowych, które były spokojniejsze bezpośrednio po przemówieniu Powella, gwałtownie spadły w poniedziałek. Rentowność obligacji dwuletniej, która jest szczególnie wrażliwa na oczekiwania dotyczące krótkoterminowych stóp procentowych, wyniosła 3,48 proc. – najwyższy poziom od 2007 r. – zanim spadła z powrotem do 3,43 proc., co oznacza wzrost o 0,03 punktu procentowego od dzisiaj. Rentowności obligacji rosną, gdy ceny spadają.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o 0,07 punktu procentowego do 3,11 procent.

Wpływ jastrzębiego przemówienia Powella, w którym ostrzegał, że Fed „Musisz to robić, dopóki praca nie zostanie wykonanaOdzwierciedla to również Indeks Zmienności Vix, miara oczekiwanych wahań na giełdach amerykańskich, który jest powszechnie określany jako „wskaźnik strachu” Wall Street.Wskaźnik Vix wzrósł do 27,7, najwyższego poziomu od połowy lipca.

„Urzędnicy są mocno zaangażowani w sprowadzenie inflacji do poziomu 2 procent celu banku centralnego” – powiedział Mansoor Mohieldin, główny ekonomista Bank of Singapore. „Sądzimy, że szanse na ruch o 0,75 punktu procentowego w przyszłym miesiącu wzrosły i będziemy uważnie obserwowali dane o zatrudnieniu w USA i sierpniowe dane o inflacji konsumenckiej.”

Kilku czołowych europejskich decydentów politycznych ostrzegło również, że polityka monetarna powinna pozostać ścisła w strefie euro przez dłuższy czas.

READ  Pozwolenie „Wampirowi Kangurowi” na przejęcie kontroli nad najgorszą brytyjską firmą wodociągową jest katastrofą dla konsumentów – i dla środowiska

Główne indeksy giełdowe na kontynencie spadły, ale nieco odrobiły straty z wcześniejszych minimów. Benchmark Euro Stoxx 600 był o 0,8 procent słabszy. Niemiecki DAX spadł o 0,6 proc., a CAC 40 w Paryżu o 0,8 proc. Londyn jest zamknięty w święto państwowe.

Japoński benchmark Topix sprowadził rynki azjatyckie w dół z 1,8-procentowym spadkiem. Indeks Hang Seng spadł o 0,7 proc.

Rentowność włoskich 10-letnich obligacji wzrosła o 0,12 punktu procentowego do 3,79 procent, zbliżając się do progu 4 procent, który wielu uważa za punkt, w którym dług zaczyna wydawać się nie do utrzymania.

Japoński jen spadł o 0,8 procent do 138,70 jena za dolara. Funt szterling spadł o 0,4 procent do 1,17 dolara, osiągając najniższy poziom w stosunku do dolara od pierwszych dni pandemii koronawirusa, po tym, jak Goldman Sachs obniżył swoje prognozy wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii do 3,5 procent, z 3,7 procent wcześniej.

Dodatkowa sprawozdawczość Martina Arnolda we Frankfurcie