Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szef Centrica ostrzega, że ​​dostawcy energii ryzykują upadek z pieniędzmi podatników na pokładzie

Dyrektor generalny British Gas Ownership Centrica Ostrzegł, że więcej dostawców energii może zbankrutować tej zimy – z milionami funtów pieniędzy podatników w swoich bilansach.

Chris O’Shea powiedział, że wierzy, że niektórzy dostawcy są „niedokapitalizowani”, ryzykując bankructwo i „zabierając ze sobą pieniądze podatników”.

pod energia Gwarancja ceny, zapewniana przez Liz Truss, dostawcy energii otrzymują z góry pieniądze rządowe na pokrycie różnicy między kosztami energii masowej a EPG, która utrzymuje typowe rachunki gospodarstwa domowego na poziomie około 2500 funtów.

„Mamy te słabo skapitalizowane firmy” – powiedział O’Shea „Guardianowi” – ​​„i istnieje ryzyko, jeśli dasz im dodatkowe pieniądze z góry. Co się stanie, jeśli zdarzy się kolejna porażka i zabiorą ze sobą pieniądze podatników? Nasza opinia Że powinniśmy być odpowiedzialni za zarządzanie programami rządowymi i że powinni nam zrekompensować po ujawnieniu wydatków”.

Gwałtowny wzrost hurtowych cen gazu obnażył słabe bilanse prawie 30 dostawców od początku kryzysu energetycznego w zeszłym roku.

O’Shea powiedział, że wierzy, że tej zimy „będziemy świadkami awarii niektórych dostawców” i że niektóre firmy mogą handlować, będąc technicznie niewypłacalnymi.

Twierdził, że dostawcy energii powinni mieć surowsze zasady dotyczące ilości posiadanej gotówki oraz że depozyty klientów powinny być ograniczone. Regulator energii Ofgem zignorował ostatnie wezwanie z zeszłego tygodnia.

Rozumie się, że O’Shea napisał do konsultanta, Jeremy’ego Hunta, przed aplikacją EPG z prośbą o zapłatę zaległości na rzecz dostawców.

O’Shea przemawiał w terminalu gazowym Easington w pobliżu Hull na wschodnim wybrzeżu Yorkshire, który we wtorek po raz pierwszy od 2017 r. % szczytowego zapotrzebowania na gaz w Wielkiej Brytanii to miejsce, w którym gaz z ropy naftowej jest dostarczany na ląd i wprowadzany do sieci.

Zmniejszona aktywność wiatrowa i słoneczna w Wielkiej Brytanii we wtorek skłoniła do rozpoczęcia prac nad ogromną podwodną jaskinią w obliczu napięć związanych z mocami energetycznymi Wielkiej Brytanii tej zimy.

READ  Krytycy kpią z długo oczekiwanej strategii klimatycznej Wielkiej Brytanii | przemysł energetyczny

Centrica ponownie otworzyła witrynę, aby magazynować gaz na poziomie 20% swojej poprzedniej pojemności na prośbę rządu na początku tego roku. Wykorzystanie terenu do składowania zostało uznane za nieopłacalne w 2017 roku i od tego czasu służy jako obiekt do produkcji gazu ziemnego.

Centrica omawia z rządem inwestycję o wartości 150 milionów funtów w celu podwojenia magazynowania gazu do około 60 miliardów stóp sześciennych do następnej zimy.

O’Shea powiedział, że firma jest również gotowa zainwestować do 2 miliardów funtów w przekształcenie surowego obiektu do zatrzymywania wodoru w mniej niż pięć lat za pomocą mechanizmu finansowania, który gwarantuje przychody, jeśli ceny hurtowe spadną.

„Szukamy odpowiednich ram regulacyjnych, które wspierałyby inwestycje, aby upewnić się, że zwroty uzasadniają 2 miliardy funtów” – powiedział.

Rząd potwierdził również swoją inwestycję w elektrowni atomowej Sizewell W Suffolk O’Shea potwierdził zainteresowanie firmy projektem o wartości 30 miliardów funtów. Centrica posiada 20% udziałów w istniejącej brytyjskiej flocie jądrowej, którą obsługuje deweloper Sizewell C EDF.

Musimy zobaczyć warunki tej umowy [between government and EDF]. Jesteśmy partnerami firmy Sizewell B. Kiedy poznamy warunki, przedyskutujemy to jako zarząd. Jest to zgodne z naszą strategią – wytwarzanie energii elektrycznej neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla” – powiedział O’Shea.

Zapytany o wpływ zaostrzenia podatku od nieoczekiwanych dochodów na ropę i gaz oraz nowych opłat dla wytwórców energii elektrycznej, O’Shea powiedział: „Dokonamy przeglądu naszych inwestycji w oparciu o czynniki, które obowiązują obecnie, ale trzeba też przyjrzeć się ryzyko, że te rzeczy się zmienią i nie ma wątpliwości, że w obecnym czasie wzrasta, biorąc pod uwagę to, co widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku miesięcy”.