Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Inflacja żywności w Wielkiej Brytanii osiąga nowy poziom 12,4% | inflacja

Inflacja żywności w Wielkiej Brytanii osiągnęła w listopadzie nowy rekord 12,4%, ponieważ wzrosły ceny podstawowych produktów, takich jak jajka, produkty mleczne i kawa.

Świeża żywność doprowadziła do wzrostu cen – a inflacja wzrosła do 14,3% z 13,3% w październiku – a podwyżki mają być kontynuowane w przyszłym roku, zgodnie z najnowszymi danymi Brytyjskiej Komisji Handlu Detalicznego, która reprezentuje większość dużych detalistów, oraz firmy badawczej NielsenIQ .

Inflacja cen brutto w sklepach wzrosła w listopadzie do 7,4% z 6,6% w poprzednim miesiącu, poziomu niespotykanego od co najmniej 2005 r., ponieważ wzrosły również ceny artykułów takich jak sprzęt sportowy.

Prawdopodobnie do tego doprowadzi wzrost cen artykułów pierwszej potrzeby szkodzić biednym rodzinom Najtrudniejsze, a wielu już boryka się z rosnącymi rachunkami za energię, ponieważ mają mniej możliwości dokonywania cięć i oszczędzania.

Osoby o wyższych dochodach mogą do pewnego stopnia zrównoważyć inflację, ograniczając wydatki na podstawowe artykuły, takie jak posiłki poza domem i wakacje, oraz przechodząc na tańsze produkty, robiąc zakupy w dyskontach, takich jak Aldi i Lidl, lub kupując w dużych supermarketach. Towar marki własnej.

Szefowie handlu detalicznego powiedzieli jednak, że w tym roku koszty Świąt Bożego Narodzenia będą wyższe rabaty falowe Ma na celu zachęcenie do większych wydatków w ostatnim miesiącu roku, kiedy większość firm generuje większość zysków.

Helen Dickinson, dyrektor naczelna Brytyjskiej Konfederacji Detalistów, powiedziała: „Zima wygląda coraz bardziej ponuro, ponieważ presja na ceny nie słabnie. Ceny żywności nadal rosną, szczególnie mięsa, jaj i produktów mlecznych, które zostały dotknięte wyższymi cenami energii” oraz wyższe koszty paszy dla zwierząt i transportu.

„Ceny kawy również wzrosły w ostatnim miesiącu, ponieważ wyższe koszty produkcji przeniknęły do ​​cen. Prezenty świąteczne również staną się droższe niż w poprzednich latach, a sprzęt sportowy i rekreacyjny odnotuje szczególnie duże wzrosty.”

READ  Są tylko dwa sposoby na pokonanie inflacji – a ta giełda opanowała oba

Dickinson powiedziała, że ​​presja kosztowa na sprzedawców detalicznych może się zmniejszyć w przyszłym roku, zmniejszając presję na ceny dla kupujących, ale powiedziała: „Bożonarodzeniowa radość zmniejszy się w tym roku, ponieważ gospodarstwa domowe ograniczą wydatki sezonowe, aby priorytetowo potraktować podstawowe produkty”.