Stany Zjednoczone ogłuszają Litwę w Pucharze Świata FIBA

Stany Zjednoczone z pewnością wezmą udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, ale jedyne świętowanie w Manili w niedzielny wieczór odbyło się z udziałem mężczyzn w drugiej szatni.

To lato nie będzie pozbawione porażek Amerykanów, nie po tym, jak Litwa – ze swoim połączeniem emocji na świeżym powietrzu i powściągliwej siły – prowadziła o kilka chwil za wcześnie przeciwko jedynej drużynie w Pucharze Świata złożonej wyłącznie z graczy NBA.

Wynik końcowy: Litwa 110, USA 104. Zwycięzcy uzyskali niesamowity wynik 9 z 9 z zakresu 3 punktów, aby otworzyć mecz i nadać ton, wywalczyli sobie przewagę 43-27 i mieli siedmiu zawodników w składzie. dwucyfrowa liczba, a dwa punkty więcej od dołączenia do tego klubu.

„Mamy szczęście, że porażka nie zaszkodziła nam w kontekście naszego celu, jakim jest zdobycie złota” – powiedział trener reprezentacji USA Steve Kerr. „Ale to dla nas wspaniały mecz, ponieważ to FIBA. Jest kilka świetnych drużyn, które są konsekwentne, rozumieją, co robią, wykonują je dobrze i myślę, że Litwa była dziś fantastyczna. Zasłużyli na zwycięstwo”.

Vidas Karineauskas zdobył 15 punktów, Mindaugas Kosminskas dodał 14 punktów, a Litwa (5:0) zakończyła wygrywanie swojej grupy w drugiej rundzie, co ma znaczenie jedynie dla celów klasyfikacji. We wtorek w ćwierćfinale Litwa zmierzy się z Serbią, a Stany Zjednoczone zmierzą się z Włochami.

Pozostałe mecze ćwierćfinałowe rozegrane zostaną w środę: Niemcy z Łotwą i Kanada ze Słowenią.

„W szatni powiedziałem zawodnikom, aby wkrótce świętowali i oszczędzali całą energię, a także emocje na następny mecz” – powiedział trener Litwy Kazis Maksvites. „To bardzo trudne. Odnieśliśmy jedno z największych zwycięstw w naszej karierze, ale nie mamy czasu, aby to świętować. Serbia na nas czeka, a oni nie czekają na nas z kwiatami i czerwonym dywanem”.

Porażka – pierwsza od 10 meczów tego lata Stanów Zjednoczonych, w tym pięciu w drodze na mistrzostwa świata – miała miejsce w wieczór, kiedy Amerykanie oficjalnie wywalczyli sobie miejsce na igrzyskach w Paryżu.

READ  Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020: Nowozelandzcy marynarze Peter Berling i Blair Talk nadal walczą w klasie 49er

Porażka nie zmieni też zadania w dalszym dążeniu do medali Pucharu Świata. Wygraj wtorek, wygraj piątek, wygraj przyszłą niedzielę, a Amerykanie zostaną złotymi medalistami. Wygląda prosto. Litwa pokazała jednak, że tak nie będzie.

„Muszę im przyznać uznanie” – powiedział Jalen Bronson, amerykański rozgrywający. „Wyszli gotowi do gry. Wielki szacunek dla nich”.

Jednak i tak był to szok, szczególnie dla drużyny amerykańskiej, która była zdecydowanym faworytem do zdobycia złota. Anthony Edwards prowadził Stany Zjednoczone z 35 punktami, najwyższym wynikiem tego lata, a Bronson i Michael Bridges dodali po 14 punktów.

„Zagramy jeszcze raz” – powiedział Edwards. – Jedyne, o czym mogę myśleć, to następny mecz.

Dla Litwy (5:0) był to kolejny pamiętny wieczór przeciwko USA Basketball. A naród niegdyś słynący z kolorowych koszulek – noszonych przez kibiców na stadionie w niedzielny wieczór, którzy wiwatowali i machali flagami od chwili wejścia aż do ostatniego dzwonka – wysłał ludziom jasny sygnał. Amerykanie i wszyscy inni nadal biorą udział w tym Pucharze Świata.

Litwa zepchnęła Stany Zjednoczone do granic możliwości, a nawet więcej, więcej niż kilka razy. Litwa przegrała z Amerykanami dziewięcioma bramkami w meczu wstępnym na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w 2000 r., a następnie uciekła z dwupunktowym zwycięstwem w półfinale – pozostając niepokonana w erze Olympic Dream Team – kiedy Sarunas Jasekevichius zdobył trzy punkty po upływie czasu. zabrakło.

To nie były jedyne bliskie rozmowy lub coś gorszego. Litwa pokonała Stany Zjednoczone w Mistrzostwach Świata w 1998 r. (zwanych wówczas Pucharem Świata) i w pierwszych rundach Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 r. Dała także Amerykanom wszystko, czego chcieli na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 r., gdzie przegrali 99:94 w mecz każdy z każdym.Podstawa, gdy USA przegrywały w czwartej kwarcie.

„To wielkie zwycięstwo dla naszego kraju, dla zawodników i trenerów, grać z najlepszymi na świecie” – powiedział Kariniauskas. „Jestem szczęśliwy dla mojego kraju… Nie musimy się teraz zatrzymywać”.

READ  Wzywa do przejrzystości w sprawie „wygórowanych” opłat za piłkę nożną w Wellington

W meczu, który nie miał większego znaczenia, jeśli chodzi o nadzieje na medale, biorąc pod uwagę, że obie drużyny przystąpiły do ​​niedzieli z gwarantowanym miejscem w ćwierćfinale, było wiele do uporządkowania.

Litwa rozpoczęła mecz 9 na 9 z przewagi za 3 punkty, po czym szybko objęła 21-punktowe prowadzenie, a Stany Zjednoczone skierowały się do Paryża w trzeciej kwarcie, kiedy zwycięstwo Serbii nad Dominikaną zapewniło Amerykanom miejsce na igrzyskach olimpijskich. .

Gdy Serbia zakończyła zwycięstwo, Stany Zjednoczone zaczęły mocno naciskać.

Amerykanom wystarczyła mniej niż połowa trzeciej kwarty – 4 minuty i 16 sekund – aby zmniejszyć 17-punktowe prowadzenie do czterech po pierwszej połowie i rozpoczęła się próba odbicia. Jednak Litwa nigdy nie straciła przewagi, niezależnie od tego, jak bardzo Stany Zjednoczone się starały.

Amerykanie automatycznie zapewnili sobie miejsce na Igrzyskach w Paryżu jako jeden z dwóch najlepszych zwycięzców z regionu Ameryk w Pucharze Świata FIBA. Drugie miejsce zajęła Kanada w niedzielę, po wyeliminowaniu z turnieju posiadaczy Pucharu Świata Hiszpanii.

„To nie zmniejsza bólu po stracie, którą ponieśliśmy dziś wieczorem” – powiedział Kerr. „Ale szczerze mówiąc, nie martwię się tymi igrzyskami. Martwię się tym. Chcemy wygrać Puchar Świata. Na tym się skupiamy”.