Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Społeczności przygotowują się na przerwy w dostawie prądu i niepokoje

Mieszkańcy Dalekiej Północy Queensland przygotowują się na możliwość przerw w dostawie prądu, Internetu i dostaw wody w związku z nadejściem cyklonu tropikalnego Jasper.

Od 4:30 w poniedziałek Jasper ponownie osłabł do systemu kategorii 1 i znajdował się około 600 km na wschód od Cairns i 530 km na północny wschód od Townsville.

„Oczekuje się, że Jasper ponownie się wzmocni we wtorek, gdy zbliży się do wybrzeża” – podało Met Office.

Tymczasem mieszkańcy miasta Cooktown i Ingham nadal są ostrzegani, że od wtorku mogą spodziewać się niszczycielskich podmuchów wiatru o prędkości do 90 km/h.

Met Office ostrzegło, że wiatry mogą sięgać aż do Cape Melville, na wschodnim wybrzeżu półwyspu Cape York i na południe, aż do Townsville.

Oczekuje się, że ulewne deszcze będą również padać wzdłuż wybrzeża, począwszy od późnego wtorku, zanim Jasper dotrze na ląd w środę między Cape Flattery a Cardwell, prawdopodobnie jako system kategorii 2.

Biuro ostrzegło o możliwości wystąpienia powodzi na północnym wybrzeżu tropikalnym, części półwyspu Cape York i w państwach Zatoki Perskiej, począwszy od środy.

W poniedziałek wydano również ostrzeżenie pogodowe dotyczące szkodliwych wiatrów dla części obszarów Herbert, Lower Burdkin, Central Coast i Whitsundays, przy czym biuro prognozuje porywy wiatru do 90 km/h w niektórych obszarach.

W niedzielę straż pożarna i służby ratunkowe w Queensland ostrzegły mieszkańców Cape Melville i Townsville, że silny wiatr może przewrócić drzewa i linie energetyczne, przewrócić dachy i przewrócić wszystko, co jest nieuwiązane.

Służby ostrzegły, że Jasper może również powodować przerwy w dostawie wody i telefonu, Internetu.

Społeczności można również izolować.

Premier Annastacia Palaszczuk powiedziała – przed ogłoszeniem w niedzielę szokującego wycofania się z polityki – że została poinformowana o cyklonie.

„Mogę powiedzieć, że wszystkie przygotowania przebiegają dobrze” – powiedziała reporterom w Brisbane.

READ  Rząd otrzymuje porady przed podjęciem decyzji w sprawie ograniczeń wjazdu dla chińskich podróżnych

„Oczekuje się, że uderzy w ziemię w środę i czy mogę tylko przypomnieć mieszkańcom stanu Queensland, a zwłaszcza mieszkańcom północnego Queensland, aby zachowali ostrożność”.

W niedzielne popołudnie huragan poruszał się z prędkością 14 kilometrów na godzinę i przesuwał się w kierunku południowo-zachodnim.