Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Organizacja charytatywna Kiwi pomaga przywrócić wzrok tysiącom mieszkańców Papui-Nowej Gwinei

Singarum Balbalda i jego żona Moji udali się łodzią z odległego miejsca w Papui-Nowej Gwinei do kliniki okulistycznej Madang.

Od dwóch miesięcy czekali w mieście, aż niewidomy na oba oczy Singarum przejdzie operację zaćmy.

„W naszej kulturze mężczyźni opiekują się swoimi rodzinami, a ponieważ ja nie mogę tego teraz robić, trudno mi ze sobą żyć” – mówi 1News.

Ponieważ rolnicy produkujący na własne potrzeby byli uzależnieni od ziemi, na której pracowali, ślepota Singarum miała niszczycielski wpływ.

„Od trzech lat noszę dla niego różne rzeczy. To bardzo ciężka praca, gdy nikt nie pomaga mi w ogrodzie w zdobywaniu jedzenia” – powiedziała Moji.

Papua Nowa Gwinea ma najwyższy wskaźnik ślepoty w regionie Pacyfiku – około 5,6% wszystkich osób w wieku powyżej 50 lat jest niewidomych.

Dlatego właśnie powstała organizacja charytatywna w Nowej Zelandii Fundacja Freda Hollowsaktóra pomogła przywrócić wzrok dziesiątkom tysięcy ludzi na całym Pacyfiku, wzmaga tam swoje wysiłki.

Oprócz pomocy w zakresie finansowania, sprzętu i wsparcia technicznego, są one mocno zaangażowane w zwiększanie lokalnej siły roboczej.

Audrey Aumua, prezes Fundacji Freda Hollowsa, twierdzi, że szkolenia są kluczowe, ponieważ Papua-Nowa Gwinea to duży i skomplikowany kraj, w którym można pracować, a szkolenie jest najbardziej potrzebne w odległych i trudno dostępnych obszarach.

Amoa twierdzi, że niedawne badanie wykazało, że przy populacji szacowanej na 11–12 milionów kraj potrzebuje 90 okulistów, aby zaspokoić zapotrzebowanie, a ma ich tylko 14.

„Kiedy szkolisz lekarza z Papui Nowej Gwinei, kiedy szkolisz pielęgniarkę z Papui Nowej Gwinei, wiesz, że aby przetrwać, aby przetrwać… lekarz należy do społeczności i zawsze będzie jej służył, więc było to bardzo ważna interwencja modelowa, ponieważ zostały zainwestowane” – mówi. „.

W Medang przeszkolono 110 pielęgniarek okulistycznych, a w stolicy, Port Moresby, lekarze mogą kształcić się na okulistów – Fundacja Freda Hollowsa współpracuje z lokalnymi partnerami, takimi jak regionalne władze ds. zdrowia i Uniwersytet Divine Word, aby wspierać to szkolenie.

READ  Eksperci twierdzą, że plan ICU nie zadziała w przypadku endemicznego Covid-19 z powodu niedoborów personelu

Doktor David Bahao ma swoją siedzibę w Madang i przyjmuje tu do 8 000 pacjentów rocznie.

Mówi, że przywrócenie wzroku tak wielu osobom go uszczęśliwia.

„To naprawdę natychmiastowa operacja oka. Pacjent może zobaczyć się następnego dnia” – mówi.

Podobnie jak Singarum Balbalda. Zaledwie 24 godziny po operacji, kiedy usunięto przepaskę na oku, krzyknął z radości i zaskoczenia – gdy zobaczył swoją jasnowłosą pielęgniarkę.

Z uśmiechem na twarzy mówi żonie, że wygląda tak młodo, jak w dniu, w którym ją poznał.

Korespondentka z Pacyfiku, Barbara Drever, udała się do Papui Nowej Gwinei z Fundacją Freda Hollowa, która w tym roku obchodzi 30. rocznicę swojego istnienia.