Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mieszkańcy Queensland zostali ostrzeżeni przed niszczycielską mocą cyklonu Jasper

Far North Queensland przygotowuje się na możliwe nadejście cyklonu tropikalnego Jasper w środę.

Mieszkańcy Cape Melville, na wschodnim wybrzeżu półwyspu Cape York, a Townsville zostali ostrzeżeni, że nadchodzą niszczycielskie wiatry i potencjalne powodzie.

Ostrzeżono ich o możliwości powalenia drzew, linii energetycznych i zerwania dachów, a także wszystkiego, co nie jest objęte ograniczeniami.

W niedzielę straż pożarna i służby ratunkowe stanu Queensland poinformowały, że jeśli cyklon Jasper będzie nadal podążał obecną trasą, spodziewane są przerwy w dostawach prądu, usług telefonicznych i internetowych oraz w dostawie wody.

Burze mogą również oznaczać powodzie w niektórych odizolowanych miejscach i społecznościach.

Premier Annastacia Palaszczuk, przed ogłoszeniem w niedzielę niespodziewanego odejścia z polityki, powiedziała, że ​​widziała informacje o huraganie 2. kategorii.

„Mogę powiedzieć, że wszystkie przygotowania przebiegają dobrze” – powiedziała reporterom w Brisbane.

„Oczekuje się, że uderzy w ziemię w środę i czy mogę tylko przypomnieć mieszkańcom stanu Queensland, zwłaszcza mieszkańcom północnego Queensland, aby zachowali ostrożność”.

W piątek w ośrodku w Brisbane specjaliści rozpoczęli przygotowywanie szybkiego pojazdu do ratownictwa wodnego, który będzie gotowy do wysłania na północ.

W niedzielę o 12:00 Jasper znajdował się około 450 kilometrów na wschód od Willis Island i 900 kilometrów na wschód od Cairns i poruszał się na południowy zachód z prędkością 13 kilometrów na godzinę.

Met Office twierdzi, że system może ponownie się zintensyfikować do kategorii 3, zanim przekroczy wybrzeże gdzieś pomiędzy Cape Melville a Cardwell.

Meteorolog Jonathan Howe ostrzegł, że porywisty wiatr dochodzący do 90 km/h może wiać w ciągu najbliższych 48 godzin, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża na południe od Townsville.

Dodał, że w niektórych obszarach całkowite dzienne opady deszczu przekroczą 200 mm.

Ostrzeżenie dotyczące trudnych warunków pogodowych zostało przedłużone na południe do Mackay ze względu na niszczycielski wiatr spodziewany w poniedziałek.

READ  Coronavirus Covid 19: Nowy przypadek w MIQ, nic w społeczności

Zarówno Cairns, jak i Cooktown należą do obszarów uznawanych przez Bank Anglii za obszary najwyższego ryzyka

W sobotę helikopter ratowniczy bezpiecznie ewakuował czterech naukowców z biura z odległej stacji pogodowej na wyspie Willis.

„Gdziekolwiek przepłynie Jasper, będzie to poważne wydarzenie, które prawdopodobnie przyniesie niszczycielskie wiatry i ulewne, uporczywe opady deszczu, które doprowadzą do powodzi i fal sztormowych wzdłuż wybrzeża, a także do bardzo niebezpiecznych warunków nad wodą” – powiedział meteorolog Angus Hines. .

Pełniący obowiązki komisarza policji w Queensland, Shane Shelby, ostrzegł rodziny na północ od Mackay, aby przygotowały zestawy ratunkowe.

Stanowe centrum katastrof przeszło w stan alarmowy, a koordynatorzy lokalni i okręgowi od Mackay po Cairns poczynili przygotowania.