Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

SpaceX wystrzeliwuje trzecią załogę w niecały rok z pociskiem i kapsułą pochodzącą z recyklingu SpaceX

SpaceX wystrzelił w piątek czterech astronautów na orbitę za pomocą rakiety i kapsuły z recyklingu, trzeciego lotu załogi w niecały rok dla szybko rozwijającej się firmy Elon Musk.

Astronauci ze Stanów Zjednoczonych, Japonii i Francji muszą dotrzeć do świata przestrzeń Stacja wczesnym rankiem w sobotę, po 23-godzinnym locie w tej samej kapsule Dragon, z której korzystała pierwsza załoga SpaceX w maju zeszłego roku. Spędzą sześć miesięcy w laboratorium rotacyjnym.

To był pierwszy raz, kiedy SpaceX ponownie wykorzystał kapsułę i rakietę do wystrzelenia astronautów NASA, po latach demonstrowania zdolności do obsługi zaopatrzenia stacji. Pocisk został użyty w listopadzie ubiegłego roku podczas drugiego lotu firmy.

Opierając się na tym trendzie, kapitan statku kosmicznego, Shane Kimbro, i jego załoga napisali swoje inicjały w nadmuchanej rakiecie kilka tygodni wcześniej, mając nadzieję na rozpoczęcie tradycji.

„Cieszę się, że wróciłem w kosmos” – powiedział Kimbero przez radio, gdy kapsuła bezpiecznie weszła na orbitę.

Dla astronautki NASA Megan MacArthur było to deja vu. Wystartował na tym samym miejscu w tej samej kapsule, co jej mąż Bob Behnken podczas dziewiczego lotu SpaceX. Tym razem Behenken i ich siedmioletni syn machali na pożegnanie. MacArthur pocałował i uścisnął wirtualnie.

Również lecący SpaceX w piątek: Japończyk Akihiko Hoshid i Francuz Thomas Pesquet, pierwszy Europejczyk, który wypuścił komercyjną kapsułę załogi.

To był oszałamiający widok: kolumna startowa świeciła na ciemnym niebie, odbijając światło słoneczne na dużej wysokości. „Po prostu niesamowite” – powiedział Steve Gorshik, pełniący obowiązki administratora NASA.

Masked Musk spotkał się na krótko z astronautami w NASA Kennedy Space Center, zanim wsiedli do białej furgonetki Tesli ze skrzydłami jego firmy zajmującej się pojazdami elektrycznymi. Małżonkowie i dzieci astronautów tłoczyli się wokół samochodów na ostatni okres „kocham cię”, zanim konwój zawrócił i udał się na platformę w ciemnościach przed świtem.

READ  Ciężkie WNM przewiduje poważne zaburzenia erekcji po radykalnej prostatektomii

Pomimo pierwszej godziny widzowie ustawili się wzdłuż okolicznych dróg, aby na godzinę przed wschodem słońca obserwować szybującego sokoła. Start został opóźniony o jeden dzień, aby wykorzystać lepszą pogodę na wschodnim wybrzeżu na wypadek przerwania startu i uderzenia.

Pierwszy stopień dopalacza wylądował na platformie oceanicznej dziewięć minut później.
Szybkie ponowne użycie jest niezbędne dla wysiłków Muska, aby otworzyć przestrzeń dla wszystkich, a astronauci NASA lądują na powierzchni Księżyca, jego najważniejszym celem, jakim jest zbudowanie miasta na Marsie.

Musk zrobi długą drogę w kierunku tego pierwszego celu dzięki specjalnemu lotowi we wrześniu. W październiku nastąpi wystrzelenie czwartej załogi SpaceX dla NASA.

SpaceX odebrał załamanie stacji na korzyść NASA po tym, jak promy agencji kosmicznej zostały wycofane w 2011 roku, zaczynając od zaopatrzenia w następnym roku. Największą atrakcją był zeszłoroczny powrót astronautów do Floryda.

„Wspaniale jest znowu mieć ten regularny rytm” – powiedział reżyser Kennedy’ego, Robert Cabana, były kapitan promu.