Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

SpaceX wystrzeliwuje trzecią załogę w niecały rok z pociskiem i kapsułą pochodzącą z recyklingu SpaceX

SpaceX wystrzelił w piątek czterech astronautów na orbitę za pomocą rakiety i kapsuły z recyklingu, trzeciego lotu załogi w niecały rok dla szybko rozwijającej się firmy Elon Musk.

Astronauci ze Stanów Zjednoczonych, Japonii i Francji muszą dotrzeć do świata przestrzeń Stacja wczesnym rankiem w sobotę, po 23-godzinnym locie w tej samej kapsule Dragon, z której korzystała pierwsza załoga SpaceX w maju zeszłego roku. Spędzą sześć miesięcy w laboratorium rotacyjnym.

To był pierwszy raz, kiedy SpaceX ponownie wykorzystał kapsułę i rakietę do wystrzelenia astronautów NASA, po latach demonstrowania zdolności do obsługi zaopatrzenia stacji. Pocisk został użyty w listopadzie ubiegłego roku podczas drugiego lotu firmy.

Opierając się na tym trendzie, kapitan statku kosmicznego, Shane Kimbro, i jego załoga napisali swoje inicjały w nadmuchanej rakiecie kilka tygodni wcześniej, mając nadzieję na rozpoczęcie tradycji.

„Cieszę się, że wróciłem w kosmos” – powiedział Kimbero przez radio, gdy kapsuła bezpiecznie weszła na orbitę.

Dla astronautki NASA Megan MacArthur było to deja vu. Wystartował na tym samym miejscu w tej samej kapsule, co jej mąż Bob Behnken podczas dziewiczego lotu SpaceX. Tym razem Behenken i ich siedmioletni syn machali na pożegnanie. MacArthur pocałował i uścisnął wirtualnie.

Również lecący SpaceX w piątek: Japończyk Akihiko Hoshid i Francuz Thomas Pesquet, pierwszy Europejczyk, który wypuścił komercyjną kapsułę załogi.

To był oszałamiający widok: kolumna startowa świeciła na ciemnym niebie, odbijając światło słoneczne na dużej wysokości. „Po prostu niesamowite” – powiedział Steve Gorshik, pełniący obowiązki administratora NASA.

Masked Musk spotkał się na krótko z astronautami w NASA Kennedy Space Center, zanim wsiedli do białej furgonetki Tesli ze skrzydłami jego firmy zajmującej się pojazdami elektrycznymi. Małżonkowie i dzieci astronautów tłoczyli się wokół samochodów na ostatni okres „kocham cię”, zanim konwój zawrócił i udał się na platformę w ciemnościach przed świtem.

READ  Promieniowanie adaptacyjne sterowane obrazem w przypadku raka prostaty: mniej skutków ubocznych

Pomimo pierwszej godziny widzowie ustawili się wzdłuż okolicznych dróg, aby na godzinę przed wschodem słońca obserwować szybującego sokoła. Start został opóźniony o jeden dzień, aby wykorzystać lepszą pogodę na wschodnim wybrzeżu na wypadek przerwania startu i uderzenia.

Pierwszy stopień dopalacza wylądował na platformie oceanicznej dziewięć minut później.
Szybkie ponowne użycie jest niezbędne dla wysiłków Muska, aby otworzyć przestrzeń dla wszystkich, a astronauci NASA lądują na powierzchni Księżyca, jego najważniejszym celem, jakim jest zbudowanie miasta na Marsie.

Musk zrobi długą drogę w kierunku tego pierwszego celu dzięki specjalnemu lotowi we wrześniu. W październiku nastąpi wystrzelenie czwartej załogi SpaceX dla NASA.

SpaceX odebrał załamanie stacji na korzyść NASA po tym, jak promy agencji kosmicznej zostały wycofane w 2011 roku, zaczynając od zaopatrzenia w następnym roku. Największą atrakcją był zeszłoroczny powrót astronautów do Floryda.

„Wspaniale jest znowu mieć ten regularny rytm” – powiedział reżyser Kennedy’ego, Robert Cabana, były kapitan promu.