Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sieci onkologiczne podstawowej opieki zdrowotnej zapobiegają „łagodnym zaniedbaniom” poprzez współpracę

Sieci onkologiczne podstawowej opieki zdrowotnej zapobiegają „łagodnym zaniedbaniom” poprzez współpracę

15 września 2023 r

4 minuty czytania

źródło:

Ovinger KC. Program onkologii podstawowej opieki zdrowotnej Duke. Prezentowane na: Forum Badań nad Przetrwaniem Centrum Onkologii; 11–12 września 2023 r., Stanford, Kalifornia.


Ujawnienia: Firma Oeffinger nie zgłosiła żadnych istotnych ujawnień finansowych.

Nie mogliśmy przetworzyć Twojej prośby. Spróbuj ponownie później. Jeśli problem nadal występuje, skontaktuj się z obsługą [email protected].

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej często są w stanie lepiej wykryć raka i zapewnić niezbędne monitorowanie działań niepożądanych związanych z leczeniem w okresie przeżycia raka.

Jednakże, zdaniem prezentera Forum Badań nad Przetrwaniem w Cancer Center, skupianie się na leczeniu nowotworu pacjenta może mieć niezamierzony skutek w postaci zniechęcenia świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej i zakłócenia ciągłości usług podstawowej opieki zdrowotnej.

Cytat od lekarza Kevina C. Oeffingera

„Nasze wskaźniki badań przesiewowych w kierunku pięciu nowotworów poddawanych badaniu przesiewowemu są ogólnie niskie, a w niektórych obszarach bardzo niskie”. Kevin C. Ovinger, lekarz medycyny, Profesor na Wydziale Lekarskim i członek Duke Cancer Institute (DCI), dyrektor-założyciel Centrum Onkologii Podstawowej Opieki Onkologicznej DCI i dyrektor Centrum Opieki Wspomagającej i Przeżycia w DCI, powiedział Healio.

„Jeśli spojrzeć na większość nowotworów diagnozowanych obecnie w Stanach Zjednoczonych, pacjenci nie umrą na raka, ale umrą na zawał serca lub udar mózgu” – dodał Ovinger. „Nie dzieje się tak dlatego, że wyrządzamy im krzywdę, lecząc je, ale dlatego, że przez około 5–6 lat w momencie diagnozy raka ignorowaliśmy objawy wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy lub zaburzeń lipidowych. Możemy to zrobić ogólnie dużo lepiej.”

READ  Związek kota z człowiekiem Covid znaleziony w Tajlandii

Ovinger omówiła wyzwania związane z zaangażowaniem lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w opiekę nad pacjentem przez cały okres trwania choroby nowotworowej.

Zastosowanie modelu kardiologicznego i onkologicznego

Centrum Onkologii Podstawowej Opieki Zdrowotnej DCI to sieć podstawowej opieki zdrowotnej składająca się z 44 przychodni podstawowej opieki zdrowotnej i 300 świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej w ramach DCI. Sieć podstawowej opieki zdrowotnej i ośrodków onkologicznych stanowi część tego samego systemu opieki zdrowotnej, który istnieje w siedmiu hrabstwach i obejmuje trzy szpitale i kilka przychodni, powiedział Ovinger.

„Dbamy o bardzo zróżnicowaną demograficznie populację” – powiedział. „Pracujemy nad narzędziami, które usprawnią komunikację za pomocą takich rzeczy, jak automatyczne przypomnienia o elektronicznej karcie zdrowia i automatyczne wiadomości”.

Ovinger powiedział, że założone w 2017 r. Centrum DCI ds. Podstawowej Opieki Onkologicznej zostało założone w oparciu o niektóre z tych samych koncepcji, które zastosowano w programie kardiologii i onkologii Duke’a.

„Kiedy rozpoczynaliśmy ten ruch, w kardioonkologii naszą intencją nie było kształcenie kardiologów na onkologów ani nie próbujemy kształcić onkologów na kardiologów” – powiedział Ovinger. „Zamiast tego staramy się, aby oboje dbali o układ sercowo-naczyniowy pacjentów poddawanych lub kończących leczenie onkologiczne. Ta sama idea dotyczy podstawowej opieki zdrowotnej”.

Opieka oparta na wartościach

Ovinger omówiła opiekę opartą na wartościach, którą można zapewnić dzięki współpracy między podstawową opieką zdrowotną a onkologią w całym kontinuum nowotworów.

Podkreślił, w jaki sposób lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i onkolodzy mogą współpracować w zakresie zapobiegania nowotworom, badań przesiewowych, wczesnej diagnozy, leczenia chorób współistniejących, opieki nad przewlekłą chorobą nowotworową, przeżywalności i opieki u schyłku życia.

Ovinger przytoczył przykład tej ścieżki opieki z Grupy Onkologii Układu Płciowo-Mocowego na Uniwersytecie Duke.

„Mamy wiele projektów, które obejmują wszystko, od zwiększenia wskaźników badań przesiewowych w kierunku raka prostaty – zwłaszcza wśród naszych najbardziej bezbronnych populacji – po ułatwienie przejścia na emeryturę pacjentom z wysokim poziomem PSA” – powiedział.

READ  ISGlobal, IDIAPJGol wzywają do wzmocnienia odporności na Covid-19 u pacjentów chorych na raka

Ovinger omówił należącą do swojej grupy wirtualną klinikę wysokiego PSA, w której pracują lekarze zajmujący się zaawansowanymi praktykami.

Podstawowi lekarze kierują pacjentów z PSA wynoszącym 10 ng/ml lub mniej do wirtualnej kliniki. Osoby z poziomem PSA wyższym niż 10 ng/ml szybko przenoszone są do grupy urologicznej.

Duke oferuje również program nawigacji dla osób z wysokim GS, które mają trudności z dołączeniem do grupy urologicznej.

„Następnie mamy badanie oceniające leczenie nadciśnienia, cukrzycy lub zaburzeń lipidowych u mężczyzn z nowo zdiagnozowanym rakiem prostaty lub u mężczyzn otrzymujących terapię deprywacji androgenów, ponieważ oba wiążą się z większym ryzykiem chorób układu krążenia” – powiedział Ovinger. „Idea jest taka, aby podstawowa opieka zdrowotna i onkologia współpracowały od badań przesiewowych w kierunku raka po aktywne leczenie z zamiarem wyleczenia lub opiekę nad pacjentami z przewlekłym nowotworem”.

„Usiądźmy razem przy stole”

Innym sposobem, w jaki DCI Primary Care Oncology będzie wzorowana na odnoszącym sukcesy programie kardioonkologicznym, będzie wykorzystanie modeli badawczych i klinicznych, powiedział Ovinger.

„Przeprowadziliśmy badania, aby określić, kiedy środki powodują kardiotoksyczność, przeprowadzono badania dotyczące profilaktyki i leczenia, a także podjęliśmy wysiłki mające na celu szkolenie i edukowanie kardiologów i onkologów” – powiedział. „Pod wieloma względami odnieśliśmy sukces w onkologii kardiogennej, naśladujemy ten model w Centrum Onkologii Podstawowej Opieki Zdrowotnej w ramach systemu opieki zdrowotnej Duke University”.

Nawet w przypadku braku dedykowanego programu onkologicznego podstawowej opieki zdrowotnej onkolodzy i lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą wiele zrobić, aby zachęcić do współpracy i ją wspierać, stwierdziła Ovinger.

„Zamiast sytuacji, w której onkolodzy mówią: „Nie mogę znaleźć lekarza podstawowej opieki zdrowotnej” lub gdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej mówi: „Nie mogę nakłonić onkologa do przesłania mi informacji”, pomysł jest taki, że usiąść w pobliżu.” Zbierzcie się razem i określcie przepływ pracy i metodę komunikacji dla każdej części kontinuum opieki.

READ  Badanie wykazało, że grupy wysokiego ryzyka odrzucają szczepionkę COVID-19 w Anglii

Ponieważ wiele leków jest obecnie dostępnych w ramach systemów opieki zdrowotnej, świadczeniodawcy mogą wykorzystać te systemy jako okazję do nawiązania konstruktywnego partnerstwa, powiedział Ovinger.

„Dzięki współpracy w ramach systemu opieki zdrowotnej możemy zwiększyć wartość” – powiedział. „Możemy przejść do modelu opartego na wartościach, który wszyscy uważamy za ważny, i przyjąć go na poziomie populacji lub na poziomie systemu opieki zdrowotnej”.

po więcej informacji:

Kevina C. Ovingera, Doktor medycyny, Można się z nim skontaktować pod adresem Duke Cancer Institute, 2424 Erwin Drive, Suite 601, Durham NC 22705; E-mail: [email protected].