Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Seria Attenborough zatapia zęby w owocach „Rewolucji Dinozaurów” | dinozaury

Twórcy przełomowego nowego serialu dokumentalnego, który bada życie na Ziemi 66 milionów lat temu, twierdzą, że „rewolucja dinozaurów” ma miejsce wraz z odkrywaniem nowego gatunku co tydzień.

Książka Prehistoric Planet, wyprodukowana przez BBC Studios Natural History Unit i premiera w Apple TV w poniedziałek, z narracją Sir Davida Attenborougha zawiera oryginalną muzykę zdobywcy Oscara Hansa Zimmera.

Program skupia wielkie nazwiska z całej branży, w tym producentów wykonawczych Jona Favreau, który zagrał w szeregu hollywoodzkich filmów, w tym filmów Marvel Cinematic Universe, oraz Mike’a Guntona, którego poprzednie osiągnięcia obejmują nagradzany dokument Bafta i Emmy. Ziemia II.

Gunton powiedział The Guardian, że pięcioczęściowa seria łączy kręcenie filmów przyrodniczych z najnowszymi odkryciami w paleontologii i najnowocześniejszą technologią CGI, aby odtworzyć dinozaury zamieszkujące Ziemię w wyjątkowo wciągającym doświadczeniu.

„Późna kreda to całkowicie niezwykły świat, w którym nie włączyliśmy naszych kamer historii naturalnej” – powiedział. „To był niesamowicie bogaty i różnorodny czas. Dzisiaj jesteśmy bardzo skoncentrowani, ale zwierzęta, które żyły w tym czasie, były złożonymi i wyrafinowanymi istotami. Były wspaniałe i cudowne”.

To idealny czas na przedstawienie prezentacji, która bada, jak żyły dinozaury, w tym relacje między nimi, powiedział Darren Naish, konsultant paleontolog wystawy.

„Kluczem jest to, że jesteśmy teraz w środku rewolucji dinozaurów” – powiedział. Od lat 90. nastąpił ogromny wzrost liczby odkrywanych nowych gatunków, przy czym co tydzień odkrywany jest nowy gatunek dinozaura. To ponad 50 rocznie. Nikt nie może za tym nadążyć. „

W Chinach naukowcy odkryli miękkie tkanki na szczątkach dinozaurów – skórę, pióra, skamieniałe gałki oczne i skamieniałe płuca – powiedział Naish. Powiedział, że to, w połączeniu z nowoczesną technologią, pozwala uzyskać nowe spojrzenie na biologię, zachowanie i historię ewolucyjną tych stworzeń.

„Na przykład, trzeba zabiegać o mężczyzn z T-Rexem, aby mieć dzieci, ale jak właściwie podeszli do zalotów?”

W serialu zastosowali technikę zwaną łukami filogenetycznymi, która uwzględnia drzewo genealogiczne zwierząt.

„Dla dinozaura takiego jak tyranozaur jest otoczony z jednej strony krokodylami i krokodylami, az drugiej strony ptakami, które są żywymi dinozaurami. również wymarłe zwierzę”.

Powiedział, że im więcej wiemy o przeszłości, tym lepiej rozumiemy teraźniejszość i przyszłość.

„Wszyscy zajmujący się nauką znają kryzys klimatyczny i wpływ człowieka na planetę Ziemię. Można powiedzieć, że konkretne rzeczy, które sprawiły, że kredowy świat był taki, jak był, na przykład rosnący poziom dwutlenku węgla2 i przenoszą więcej pary wodnej do atmosfery, a tym samym wyższe poziomy mórz i niższe lód, to świat, który już teraz tworzymy poprzez nasze działania.

„To było cudowne dla dinozaurów i gadów morskich. Poziom mórz był o kilkadziesiąt metrów wyższy, wszystkie nisko położone regiony przybrzeżne zostały zalane, jak cała Europa Zachodnia, a Ameryka Północna została podzielona na dwie części przez morze”.

Fakt, że nie ma już z nami tak niezwykłych stworzeń, jak dinozaury, jest rzeczywistością, powiedział Gunton.

„Przypomina ci o kruchości planety, którą trzymamy na wyciągnięcie ręki, ponieważ Matka Natura jest o wiele silniejsza. Przypomina ci również o odporności planety. Kiedy jedne drzwi się zamykają, ewolucyjnie rzecz biorąc, otwierają się inne”.

READ  Książę Andrzej, bankier… i tajemniczy „prezent ślubny” o wartości 750 000 funtów | Książę Andrzej