Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ryzyko chorób sercowo-naczyniowych wzrasta wraz z drzemkami w ciągu dnia

Zespół naukowców kierowany przez Zhiyu Wang, MPH, Wydział Epidemiologii i Biostatystyki, Szkoła Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego w Tianjin, ma na celu dalsze zrozumienie związku między Śpi A Choroby sercowo-naczyniowe (CVD) Koncentrując się na cechach snu.

Specyficzne cechy badane w połączeniu z chorobą sercowo-naczyniową to czas trwania snu w nocy, drzemki w ciągu dnia i wzorce snu. Ponadto badacze starali się ustalić, czy czynniki genetyczne i wczesne czynniki środowiskowe miały wpływ na to powiązanie.

Wzorce snu oceniano według czasu trwania snu, wzorca czasowego, BezsennośćChrapanie i senność w ciągu dnia były zgłaszane samodzielnie na początku badania wraz z czasem trwania snu i drzemki. Łącznie 12 268 pojedynczych bliźniąt, które nie miały CVD, było obserwowanych przez okres do 18 lat w celu wykrycia CVD.

Informacje dla pacjentów dotyczące chorób układu krążenia zostały zebrane ze szwedzkiego Krajowego Rejestru Pacjentów i Rejestru Przyczyn Zgonów. Po zebraniu danych badacze wykorzystali do analizy model Coxa.

Towarzystwa analityczne

Średni czas snu wynosił 8,5 godziny na dobę w całej badanej populacji, przy średnim wieku wyjściowym 70,3 roku.

Analiza modelu wielokontrolowego wykazała, że ​​idealny czas snu wynosił 7-8 godzin na dobę, ponieważ nie znaleziono istotnego związku pod względem ryzyka sercowo-naczyniowego. Jednak krótsze lub dłuższe okresy snu wykazały zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju choroby sercowo-naczyniowej.

Ponadto drzemka przez dowolny okres czasu była związana z chorobą sercowo-naczyniową, podczas gdy populacja, która powstrzymała się od drzemek, nie miała tak istotnego związku.

Połączony efekt snu w nocy i drzemek w ciągu dnia

Populacja, która spała mniej niż 7 godzin na dobę i drzemie w ciągu dnia przez ponad pół godziny, wydaje się być najbardziej narażona na rozwój chorób układu krążenia, zwłaszcza w porównaniu z populacją, która miała wystarczająco dużo snu i bez drzemek.

READ  Lot 1: dron marsjański wykonujący „jeden gigantyczny skok” w odległości milionów mil

Chociaż ci, którzy mieli wystarczająco dużo snu, byli bardziej narażeni na rozwój chorób sercowo-naczyniowych, jeśli stosowali również drzemki w ciągu dnia. Ostatecznie badacze stwierdzili, że ogólne podwojenie interakcji między czasem trwania snu w nocy a drzemkami w ciągu dnia nie było znaczące.

Ogólna ocena ryzyka sercowo-naczyniowego

  • Krótkie i długie okresy snu z drzemkami w ciągu dnia wiązały się z umiarkowanym wzrostem ryzyka.
  • Wzorce składające się z negatywnych cech snu, takich jak niewystarczający lub nadmierny sen, wieczorny chronotyp, częsta bezsenność, silne chrapanie i częsta senność w ciągu dnia ujawniły związek.
  • Naukowcy nie są przekonani, że za związek między snem a chorobami sercowo-naczyniowymi są odpowiedzialne czynniki genetyczne i wczesne czynniki środowiskowe.

Naukowcy przyznali, że „ponieważ czynniki genetyczne lub środowiskowe we wczesnym okresie życia mogą wpływać na nawyki snu i zdrowie układu sercowo-naczyniowego, ważne jest uwzględnienie tych niezmierzonych czynników podczas oceny związku snu z chorobami sercowo-naczyniowymi”. „Według naszej wiedzy jest to pierwsze bliźniacze badanie, w którym zbadano wpływ genetycznych i wczesnych czynników środowiskowych na związek między snem a CVD. Odkryliśmy, że genetyczne i wczesne czynniki środowiskowe mogą nie wyjaśniać takiego związku”.

badania, „Związek czasu trwania snu, drzemek i wzorców snu z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych: ogólnokrajowe badanie bliźniakówOpublikowany w Dziennik Amerykańskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego.