Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rozmawiamy z dyrektorem generalnym Purism o smartfonie Librem 5 USA • Rejestr

wywiad W czerwcu Purism rozpoczął sprzedaż smartfona zorientowanego na prywatność o nazwie Librem 5 USA, który działa na wersji systemu Linux o nazwie PureOS zamiast na Androidzie lub iOS. Jak sama nazwa wskazuje, jest produkowany w Ameryce – cała elektronika jest montowana w naszym zakładzie w Carlsbad w Kalifornii, przy użyciu jak największej liczby części wyprodukowanych w USA.

Podczas gdy poprzednie telefony koncentrowały się na prywatności, takie jak krąg ciszyBlackphone z Androidem nie zdobył znaczącego udziału w rynku, a sytuacja polityczna jest teraz inna niż siedem lat temu.

Pozyskiwanie łańcucha dostaw zyskało na znaczeniu w ostatnich latach ze względu na obawy o konsekwencje dla bezpieczeństwa narodowego urządzeń technologicznych wyprodukowanych za granicą. The Librem 5 Stany Zjednoczone Ameryki Kosztuje to od 199 USD, chociaż obecnie istnieją agencje rządowe USA, które są gotowe zapłacić tę cenę za lokalny sprzęt, któremu mogą zaufać – i oczywiście entuzjaści technologii.

Po raz pierwszy pisaliśmy o smartfonie Librem 5 w 2017, uznając to za urządzenie zorientowane na prywatność z systemem operacyjnym Linux. Librem 5 USA, jak już wspomniano, stara się wykorzystywać amerykańskie firmy z amerykańską produkcją „w miarę możliwości”. Ma 5,7-calowy wyświetlacz 720 x 1440 z 3 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci oraz wymienną baterię 4500 mAh.

Celem jest wyprodukowanie telefonu, któremu można zaufać od sprzętu po system operacyjny i aplikacje, o czym teraz rozmawiają również Apple i Google.

nagrywać Porozmawiaj z Toddem Weaverem, założycielem i dyrektorem generalnym Purism, o tym, jak się sprawy mają.

Weaver powiedział, że Purism jest około dwóch tygodni od faktycznego przechowywania zapasów i sprzedaży telefonów, czego firma crowdfundingowa, która zaczynała od tego, wcześniej nie musiała robić. W przeszłości ludzie zastawiali pieniądze zamówieniami, a ja później je realizowałem; Teraz budujesz zapasy w oczekiwaniu na sprzedaż.

„Właściwie przechodzimy do utrzymywania akcji i zwiększania sprzedaży” – wyjaśnił. „Nigdy wcześniej nie musieliśmy tego robić. Nigdy nie musieliśmy robić sprzedaży zewnętrznej”.

Telefon, począwszy od poziomu sprzętowego i wyższego, aż do systemu operacyjnego, to nasz wyprodukowany sprzęt

Wcześniej, jak mówi Weaver, rozwój firmy był wynikiem napływających zamówień na jej produkty na podstawie materiałów, które zamieszczała o swoich projektach.

„Telefon, który zaczyna się od poziomu sprzętu, aż do systemu operacyjnego, jest naszym wyprodukowanym sprzętem” – powiedział Weaver. „Działa na procesorze, którego normalnie nie ma w telefonach”.

Będzie to czterordzeniowy Arm Cortex-A53 MX8M Działa na częstotliwości 1,5 GHz. Weaver powiedział, że Purism izoluje modem pasma podstawowego urządzenia od Wi-Fi i Bluetooth „tak, że można go faktycznie wyłączyć za pomocą sprzętowego wyłącznika awaryjnego. To w zasadzie staje się najwyższym poziomem bezpieczeństwa”.

Najważniejszą rzeczą do zrealizowania jest tutaj to, że modemy pasma podstawowego to małe komputery działające w telefonach komórkowych i obsługujące komunikację komórkową; Jeśli modem zostanie zhakowany lub uruchomiony w celu uruchomienia fałszywego oprogramowania układowego, prawdopodobnie przejmie resztę urządzenia, stąd pragnienie Purism, aby go odizolować, jeśli użytkownik sobie tego życzy. W rzeczywistości ma trzy sprzętowe wyłączniki awaryjne: jeden do odcinania Wi-Fi i Bluetooth, jeden do telefonu komórkowego i jeden do mikrofonu i kamer. Cała trójka również odetnie GPS.

READ  Kategoria Timeless Classics firmy Apple Arcade nadaje starym grom nowy wygląd

Zespół głównej płytki drukowanej (PCBA) jest produkowany przez firmę Purism w Stanach Zjednoczonych, a jej mikroprocesor jest produkowany przez holenderskiego producenta półprzewodników NXP.

Weaver wyjaśnił, że chip jest powszechnie spotykany w samolotach, urządzeniach komercyjnych i samochodach. Jest to czterordzeniowy procesor. Ale powodem, dla którego to zrobiliśmy, było to, że chcieliśmy to odpowiednio wyizolować. Tak więc w każdym innym telefonie modem podstawowy – modem komórkowy – jest podłączony do pamięci i do procesora. Zasadniczo przewoźnicy mają mniejszy dostęp do oprogramowania układowego niż system operacyjny. „

Aby telefon był bezpieczny, powiedział Weaver, aby chronić prywatność i wolności osobiste, Purism musiał wziąć pod uwagę bezpieczeństwo na poziomie sprzętowym i podnieść stos.

„Istnieją różne sposoby rozwiązania tego problemu” – powiedział. „Rozwiązujemy go za pomocą sprzętu, oprogramowania, aplikacji, danych, a nawet usług”.

Chodzi o to, powiedział Weaver, aby móc wziąć urządzenie i cieszyć się spokojem i kontrolą nad własnym cyfrowym życiem.

„Zaczęliśmy w 2014 roku, początkowo tylko laptopy crowdfundingowe” – powiedział Weaver. „Moim celem była produkcja telefonów. Ale wiedziałem, że muszę przyspieszyć prace, ponieważ musieliśmy pokazać, że potrafimy wytwarzać sprzęt. Mogliśmy wytwarzać sprzęt, oprogramowanie i usługi. Nasz model jest pod tym względem bardzo podobny do Apple – produkujemy sprzęt i mamy z nim kompatybilny system operacyjny, więc to działa.

„A potem uwzględniamy również usługi, które w pełni Cię szanują. Jeśli masz iPhone’a lub telefon z Androidem i telefon Purism, taki jak Librem 5, siedzące obok siebie, iPhone prawdopodobnie wycieknie około trzech gigabajtów danych bez robienia czegokolwiek. Urządzenia z Androidem Nasz sprzęt będzie przeciekał dokładnie Zero Bit – Nic nie jest wysyłane bez Twojej wyraźnej interakcji, aby poprosić o informacje o pogodzie lub przeglądać sieć.

Badania z zeszłego roku sugerowały Androida i iOS promień powrotu Podstaw telemetrię, nawet jeśli użytkownicy zrezygnują z tych zgłoszeń, oraz skarga W 2020 roku o tym, co wydawało się być tajemniczym bezprzewodowym transferem danych Androida.

Pracując nad produkcją telefonu z wersją laptopową Librem, minikomputeri serwery, Weaver wyjaśnił, że jego firma się udoskonala PureOSJego dystrybucja Linuksa. „To nasz system operacyjny, w którym nie ma żadnego tajemniczego kodu” – powiedział Weaver. „To wszystko jest kodem źródłowym, z bootloadera i wyżej.”

Liprem 14

READ  Wreszcie aplikacja do czatowania głosowego Clubhouse jest dostępna na Androida

Mission Purism stawia czoła 14-calowemu, czarnemu procesorowi Intel Management Engine

Czytaj więcej

Weaver powiedział, że Purism pracował nad ulepszeniem jądra PureOS Linux, aby oszczędzać energię podczas bezczynności.

„Wiele rzeczy, które Android robił początkowo z Linuksem, robimy, aby włączyć główny Linuks, abyśmy mogli lepiej sprawić, by te rzeczy były bezczynne” – powiedział. „Zasadniczo jest to lepszy sposób, aby nic nie robić”.

Powiedział też, że terapeuta pochyla się w stronę cieplejszej strony. „Naprawdę ciężko pracowaliśmy z NXP i poprawiliśmy trochę rozwoju jądra Linuksa, abyśmy mogli uzyskać ten fajniejszy. To tylko gorący procesor. W następnej iteracji prawdopodobnie użyjemy I.MX9… to jest jeszcze na Prawdopodobnie za dwa lata.”

Weaver powiedział również, że rozważana jest możliwość przylutowania istniejących modemów modułowych, co pozwoliłoby na stosowanie cieńszych urządzeń i zadowoliłoby agencje rządowe, postrzegając wymienny element jako problem bezpieczeństwa.

Zapytany o rodzaje rzeczy, które są możliwe w telefonie Librem, których nie oferują urządzenia z Androidem i iOS, Weaver przytoczył sposób działania tetheringu. Operatorzy komórkowi często pobierają dodatkowe opłaty za tethering, ale w przypadku danych telefonu Librem 5 to tylko dane. Wspomniał również o szyfrowaniu dysku za pomocą kluczy kontrolowanych przez użytkownika i aplikacjach czatowych, które mogą obsługiwać wiele protokołów, takich jak SMS, MMS, XMPP i Matrix.

Dla osób, które chcą alternatywy dla Androida lub iOS, Weaver powiedział, że to łatwa sprzedaż. „Muszę polegać na nich, aby powiedzieć, że nie wszystkie twoje aplikacje będą tam działać” – powiedział. „Ma połączenia, SMS-y, przeglądanie stron internetowych i kalkulator, ale nie Snapchat”.

Ma połączenia, SMS-y, przeglądanie stron internetowych i kalkulator, ale nie Snapchata

Biorąc pod uwagę korzyści, jakie Apple i Google czerpią ze swoich własnych sklepów z aplikacjami, nie jest zaskoczeniem, że Purism stara się zaradzić temu, co Weaver nazywa „luką aplikacji” — samą liczbą aplikacji mobilnych niedostępnych obecnie w PureOS.

„Na początku opracowaliśmy wiele podstawowych aplikacji” — powiedział Weaver. „Napisaliśmy również bibliotekę, która pozwala wszystkim aplikacjom opartym na GNU/Linuksie zmniejszać się i uruchamiać na naszym telefonie komórkowym. Robiąc to, nie musisz pisać nowej aplikacji, zawiera ona tylko naszą bibliotekę i będzie teraz pracować przez telefon.”

Weaver przyznał, że wymaga to trochę wysiłku, a Purism stworzył dokumentację i pomógł programistom Linuksa dostosować ich istniejące aplikacje.

Purism ulepsza również swój sklep PureOS, współpracując z grupą finansującą księga rachunkowaJest to system związków otwartych sieci płatniczych.

„Właściwie dodamy do PureOS Store, który jest odpowiednikiem Apple App Store lub Google Play Store, gdzie pozwalamy ludziom pobierać opłatę za subskrypcję lub pobierać opłaty za aplikację” – powiedział Weaver. „Mamy też możliwość wypłacania nagród nawet za aplikacje, które są naprawdę poszukiwane i które nie zostały jeszcze opracowane. Tak więc, zasadniczo, rozwiązaniem na wypełnienie luki w aplikacjach jest gotówka”.

READ  Metroid Dread 1.0.3 jest już dostępny, oto pełne informacje o aktualizacji

„Musisz motywować programistów słowami »Hej, zarabiasz«” – wyjaśnił. „Ekosystem się rozwija, a oni również inwestują w ten wysiłek. Nasz model biznesowy – poprzez sprzedaż sprzętu z odpowiednio wysoką marżą, wraz z towarzyszącymi usługami – zasadniczo pozwala nam reinwestować, aby wypełnić lukę aplikacyjną”.

Prywatność zawsze była trudną sprzedażą w branży technologicznej, przynajmniej w kontekście rynku masowego. Jednak w ciągu ostatniej dekady rewelacje Snowdena na temat zakresu gromadzenia informacji rządowych, trwających skandali dotyczących prywatności, zatwardziałych włamań do branży reklamowej online, sprzeciwu wobec wielkich firm technologicznych i kapitalizmu inwigilacyjnego oraz zawsze opłakanego stanu bezpieczeństwa danych podsyciły wzrost zainteresowania Prywatność. Dodaj do tego napięcia handlowe z Chinami i nacjonalizm w łańcuchu dostaw, który nastąpił, nie wspominając o pojawiających się przepisach dotyczących konkurencji i prywatności w USA, Wielkiej Brytanii i UE, i wygląda na to, że jest to szansa.

„Nie robimy ani nie łamiemy żadnego z tych problemów, ale skupiając się zasadniczo na swobodach obywatelskich, wolnościach indywidualnych i prawach do prywatności, wszystkie te rzeczy pojawiają się i, podobnie jak ty, obserwujemy przepływ sprzedaży” – powiedział Weaver.

„Mamy urządzenia w każdej agencji pocztowej w Stanach Zjednoczonych i niektórych rządach poza Stanami Zjednoczonymi” – powiedział Weaver. „Te urządzenia mogą się różnić, od laptopów z izolacją powietrzną po telefony, a nawet usługi telefoniczne”.

Weaver odmówił szczegółowego omówienia sytuacji finansowej Purism, ale powiedział, że kampania crowdfundingowa Librem 5 zebrała 2 miliony dolarów.

„Od tego czasu notowaliśmy trzycyfrowy wzrost rocznie, a nawet podczas COVID-19 osiągnęliśmy ogólny wzrost” – wyjaśnił. „Ogólnie rzecz biorąc, nasza sprzedaż nadal rosła. Wzrosliśmy głównie dzięki przychodom, ale skorzystaliśmy również z 12 milionów dolarów inwestycji”.

Całkowity dostępny rynek jest ogromny — miliardy ludzi posiadają telefony komórkowe, powiedział Weaver.

„Kiedy patrzysz na kogoś, kto dba o prawo do prywatności, lub dba o „Nie lubię Big Tech”, „Nie lubię podwójnego monopolu na przestrzeń telefonii komórkowej” lub „Nie lubię podsłuchiwać , albo lubię promować swobody obywatelskie”, każdy obszar Te obszary to potencjalny klient, a te obszary są ogromne. Więc nie mieliśmy problemu z zamówieniem. Mieliśmy problemy z dostawami, od części po rzeczywistą dostępność.

„Prawdopodobnie straciliśmy około dwóch lat na niektórych częściach, aby faktycznie wyprodukować tę maszynę w USA. Chiny wciąż są krótkie. Nigdy nie mieliśmy takiego braku zainteresowania. Kiedy dojdziemy do punktu faktycznego utrzymywania zapasów, będziemy mogli wznowić promocję”.

Wkrótce potem. ®