Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosyjscy sportowcy z Igrzysk Paraolimpijskich w oszałamiającym starciu

Sporty

Do wioski paraolimpijskiej przybywają neutralni sportowcy w przemianowanych ubraniach. Z tyłu kurtki sportowca widniała taśma z napisem „Rosja”. Zdjęcie / AP

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski powiedział w czwartek w Pekinie, że po oszałamiającym odwróceniu sytuacji, rosyjscy i białoruscy sportowcy zostali wykluczeni z Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich za udział ich kraju w wojnie na Ukrainie.

Zmiana nastąpiła niecałe 24 godziny po ogłoszeniu przez IPC w środę, że pozwoli rosyjskim i białoruskim sportowcom na rywalizację w piątek, ale tylko jako neutralni sportowcy z usuniętymi kolorami, flagami i innymi symbolami narodowymi.

IPC otrzymał natychmiastową krytykę za swoją początkową decyzję. Został napiętnowany jako zdrada, która skierowała złą wiadomość do rosyjskich przywódców. Białoruski Komitet Międzynarodowy stwierdził również, że jasne jest, że wielu sportowców odmówi rywalizacji z Rosjanami lub Białorusinami, wywołując chaos na Paraolimpiadzie i niszcząc reputację.

Prezydent IPC Andrew Parsons, ogłaszając w środę pierwsze działania na konferencji prasowej w Pekinie, publicznie sympatyzował z narodem ukraińskim, ale powiedział, że jego działania były ograniczone przepisami jego organizacji i obawą przed podjęciem kroków prawnych.

Parsons powiedział prawie odwrotnie, ogłaszając swoje odwrócenie, zauważając, że jego wyborcy się wycofali.

„W ciągu ostatnich 12 godzin znaczna liczba członków kontaktowała się z nami” – powiedział Parsons w oświadczeniu. „Mówią nam, że jeśli nie rozważymy ponownie naszej decyzji, prawdopodobnie będzie to miało poważne konsekwencje”.

„Oczywiste jest, że szybko eskalująca się sytuacja postawiła nas w wyjątkowej i niemożliwej sytuacji, bardzo blisko rozpoczęcia igrzysk” – dodał Parsons.

IPC dołącza teraz do sportów, takich jak piłka nożna, bieżnia, koszykówka, hokej i inne, które nałożyły całkowity zakaz na Rosjan i Białorusinów.

Włoch Matteo Rimotti Martini przechodzi obok Ajitos poza wioskę paraolimpijską przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi 2022 w Pekinie, Pekin, Chiny.  Zdjęcie / AP
Włoch Matteo Rimotti Martini przechodzi obok Ajitos poza wioskę paraolimpijską przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi 2022 w Pekinie, Pekin, Chiny. Zdjęcie / AP

W poniedziałek Międzynarodowy Komitet Olimpijski wezwał organy sportowe do wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców z międzynarodowych imprez, ale ostateczną decyzję pozostawił poszczególnym władzom.

READ  Najwyżej sklasyfikowany Ash Barty wycofał się z French Open

MKOl powoli rozprawia się z Rosją, pozwalając swoim sportowcom na udział w ostatnich czterech igrzyskach olimpijskich w następstwie sponsorowanego przez państwo skandalu dopingowego i tuszowania Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014.

Oczekiwano, że Rosja będzie miała 71 sportowców rywalizujących w Pekinie. Nie było od razu jasne, ilu sportowców z Białorusi. Ukraina powiedziała, że ​​będzie miała 20.

Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie rozpoczynają się w piątek i kończą 13 marca.

Parsons zwrócił się także do sportowców rosyjskich i białoruskich.

„Dla niepełnosprawnych sportowców z dotkniętych krajów głęboko ubolewamy, że wpłynęły na was decyzje podjęte przez wasze rządy w zeszłym tygodniu, aby złamać rozejm olimpijski. Jesteście ofiarami działań waszych rządów”.