Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rezerwa Federalna utrzymuje stopy procentowe na stałym poziomie, ponieważ rynek koncentruje się na terminie obniżek w 2024 r

Rezerwa Federalna utrzymuje stopy procentowe na stałym poziomie, ponieważ rynek koncentruje się na terminie obniżek w 2024 r

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

Rezerwa Federalna (bank centralny USA) utrzymała w środę stopy procentowe na najwyższym poziomie od 23 lat, ale nie podała natychmiastowych informacji, kiedy zacznie obniżać koszty pożyczek w tym roku.

Jak wynika z oświadczenia wydanego przez amerykański bank centralny po posiedzeniu, decyzja Federalnego Komitetu Otwartego Rynku o utrzymaniu docelowego poziomu referencyjnego funduszy federalnych na poziomie od 5,25% do 5,5% została podjęta jednomyślnie.

Osoby ustalające stopy procentowe wskazały, że będą potrzebowały więcej czasu, zanim podejmą decyzję o obniżeniu kosztów pożyczek, stwierdzając, że FOMC „nie przewiduje, że właściwe byłoby obniżenie zakresu docelowego, dopóki nie uzyska większej pewności, że inflacja będzie zmierzać w sposób zrównoważony w kierunku 2 procent”.

Język sugeruje, że jest mało prawdopodobne, aby obniżyli stopy procentowe po kolejnym głosowaniu w marcu.

Komisja jednak usunęła ze swojego oświadczenia także nastawienie do wyższych stóp procentowych, podkreślając, że jej członkowie uważają, że kolejnym krokiem będzie obniżka: „Komisja uważa, że ​​ryzyko dla osiągnięcia celów w zakresie zatrudnienia i inflacji zmierza w stronę lepszej równowagi”.

Rynek oczekiwał decyzji o utrzymaniu stóp procentowych na stałym poziomie – czwartego z rzędu spotkania z takim wynikiem – inwestorzy skupiali się na konferencji prasowej prezesa Fed Jaya Powella po posiedzeniu i wszelkich wskazówkach, jakie dostarczył na temat tego, kiedy bank centralny zacznie obniżać stopy procentowe .

Urzędnicy spodziewają się cięć o 75 punktów bazowych w ciągu 2024 r., ponieważ inflacja wykazuje coraz więcej oznak zbliżania się do celu na poziomie 2%.

Po decyzji Fed akcje spadły, a rentowności obligacji skarbowych wzrosły, a inwestorzy obniżyli swoje oczekiwania na marcową obniżkę stóp procentowych. Traderzy na rynku kontraktów terminowych oszacowali szanse na marcową obniżkę po komunikacie Fed na 48 procent, w porównaniu do 60 procent przed ogłoszeniem.

READ  Szał budowlany wzrósł z powodu ekspansji londyńskiego ULEZ

Reakcje rynkowe wskazują, że inwestorzy odebrali komunikat jako nieco bardziej jastrzębi niż oczekiwano.

Stephen Stanley, główny ekonomista Santander w USA, określił to oświadczenie jako „zapewniające dobrą równowagę pomiędzy wyeliminowaniem nastawienia do podwyżek, ale dodał, że nie jest ono jeszcze bliskie złagodzenia”.

Decyzja Fed zapadła po opublikowanych wcześniej w środę danych wskazujących, że dynamika płac jest umiarkowana.

Według danych amerykańskiego Biura Statystyki Pracy w 2023 r. pracownicy otrzymali dodatkowe 4,2% pakietu wynagrodzeń, w porównaniu z 4,4% w ciągu 12 miesięcy do września.

Odsetek ten był o 4,2 proc. wyższy od najnowszych odczytów inflacji CPI mierzonej osobistymi wydatkami konsumpcyjnymi, które wyniosły odpowiednio 3,4 proc. i 2,9 proc.

Indeks kosztów zatrudnienia opublikowany w środę również pokazał, że wynagrodzenia wzrosły od września do grudnia o 0,9 procent, w porównaniu ze wzrostem o 1,1 procent w poprzednim kwartale.

„Dalsze spowolnienie wzrostu płac widoczne we wskaźniku kosztów zatrudnienia w czwartym kwartale pokazuje, że złagodzenie warunków na rynku pracy pomaga w obniżeniu inflacji” – powiedział Andrew Hunter, zastępca głównego ekonomisty USA w firmie badawczej Capital Economics, dodając, że najnowsze dane są prawdopodobnie do… Aby „upewnić” urzędników Fed, że są na dobrej drodze do osiągnięcia swojego celu 2%.