Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rekordowe ciepło ogarnia Polskę, Tarnów osiąga historyczne maksima – Oddział Anglistyki

Rekordowe ciepło ogarnia Polskę, Tarnów osiąga historyczne maksima – Oddział Anglistyki

Stacja meteorologiczna w Tarnowie na południu Polski zanotowała oszałamiającą temperaturę 26,4 stopnia Celsjusza, przewyższającą poprzedni rekord z marca 1974 roku o 0,8 stopnia. Ten zauważalny wzrost temperatur sprawił, że ten dzień stał się jednym z najcieplejszych dni marcowych w historii Polski, co potwierdził Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.


W Krakowie również doszło do znacznych upałów, w rejonie Woli Gostowskiej temperatura sięgnęła 25,7 stopnia Celsjusza. Tymczasem łagodzący wpływ Morza Bałtyckiego był odczuwalny na obszarach przybrzeżnych, gdzie temperatury nigdy nie przekraczały 10 stopni Celsjusza, co oznaczało oszałamiającą różnicę temperatur w całym kraju wynoszącą 16 stopni.

Oprócz dzisiejszych niezwykłych zjawisk pogodowych, nad Tatrami zaobserwowano chmurę pustynnego pyłu. Pył unoszony przez masy ciepłego powietrza znad Sahary przyczynił się do zachmurzenia nieba i zaćmienia słońca, a stan ten ma się utrzymać do poniedziałku.

Obecność pyłu saharyjskiego była szczególnie widoczna podczas sobotniego zachodu słońca, który wykazywał żywe czerwone kolory i jest również odpowiedzialny za żółte ślady obserwowane na śniegu w Tatrach.

(YH)

Źródło: Program Działań Popularnych, IAR

READ  Niemcy planują nowe kontrole na granicach Polski, Czech i Szwajcarii – Politico