Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Recenzja Everything Everywhere All At One: urocza, rozłożysta i wręcz zabawna

Recenzja Everything Everywhere All At One: urocza, rozłożysta i wręcz zabawna

Być może najdziwniejsza w nim rzecz Wszystko wszędzie na razfilm, w którym ważnym punktem fabuły jest pochwała za to 2001: lot kosmiczny Aby wyjaśnić alternatywny fakt, w którym ludzie opracowali kiełbasę na palce, jest to, że czasami nie Czuję się dziwnie. Film wyreżyserowany przez Daniela Kwana i Daniela Scheinerta rozgrywa się na skrzyżowaniu szalonego maratonu teledysków, komedii slapstickowych sztuk walki i surrealistycznego dramatu fantasy. Ale jest ugruntowany w poważnym rodzinnym dramacie, który wyrósł na szereg wspaniałych występów, szczególnie głównej gwiazdy Michelle Yeoh.

Dużo się dzieje Wszystko jest wszędzie, ale podstawowa treść jest prosta. Evelyn Wang (Yoh) jest nieudaną właścicielką pralni i prowadzi bałaganiarskie, niesatysfakcjonujące życie. Wygląda na to, że mąż-weteran, Waymond (Ke Huy Quan), dostarczył jej papiery rozwodowe, jej ojciec (James Hong) nieustannie domaga się zdrowia, a jej córka Joy (Stephanie Hsu) jest sfrustrowana odrzuceniem fragmentu Evelyn. Bezwzględna pracownica IRS, Deirdre Beaubeirdra (Jamie Lee Curtis), kontroluje ją, a także niezliczoną ilość innych podejrzanych decyzji, twierdząc, że maszyna do karaoke jest kosztem podatkowym.

Następnie, gdy Evelyn podejmuje ostatnią próbę ocalenia swojej pracy, ciało Waymonda zostaje nagle opętane przez rówieśnika z niemal nieskończonej alternatywnej rzeczywistości. Powiedz jej, że tylko ona może uratować wieloświat przed niebezpieczeństwem zniszczenia rzeczywistości. Nadal musi płacić podatki.

Jak przyznaje alt-Waymond, subtelna mechanika wieloświata jest złożona i nie zawsze ma sens. Skoczkowie Verse mogą używać słuchawek do obracania ciał swoich alternatywnych wcieleń i mogą przechytrzyć swoich odpowiedników w innych światach, wykonując ruchy obrotowe, które ustawiają ich życie na innych ścieżkach. (Z niewyjaśnionych powodów większość z tych zadań jest bolesna lub zniechęcająca, jak np. wycinanie papieru lub jedzenie ciasta.) Proces ten otwiera lekką więź psychologiczną między rówieśnikami, a także dla tych, którzy skaczą do włosów zbyt daleko, absorbując to niekończące się szereg możliwości może doprowadzić do wyniszczającego kryzysu egzystencjalnego.

To ustawienie zapewnia Kwanowi i Scheinertowi możliwość połączenia zestawu mini-historii z naprawdę oszałamiającą liczbą kolorowych zmian kostiumów i uzasadnia serię dziwacznych sekwencji sztuk walki, które opierają się głównie na logice snu. Wszystko jest wszędzie Sceny walki są o wiele bardziej zabawne, kreatywne i lepiej sfilmowane niż te, które można znaleźć w wielu filmach akcji, w tym Korzyści filmowe też Oczywiście to zależy. (To fajniejsze niż cokolwiek w filmach Marvela zrobionych przez braci Russo, którzy pracowali tutaj jako producenci.)

READ  Emily Ratajkowski zdradza, dlaczego Pete Davidson jest atrakcyjny

Głównym bohaterem Yeoh jest całkowicie zdezorientowana kobieta, która może nagle wykonywać niesamowite akrobatyczne wyczyny, które są wygładzane przez głupią komedię fizyczną, podczas gdy jej inne postacie wykazują swoją swobodną charyzmę. Quan płynnie nawiguje między pierwotną jaźnią swojego nieszczęśliwego wszechświata a nadmiernie kompetentnym alter ego, przy czym zarówno ton, jak i mowa ciała zmieniają się w ułamkach sekund. Nawet Curtis, przedstawiony jako zły biurokrata, dostaje niebezpieczną rolę w jednej z wielu jej postaci.

Wszystko jest wszędzie Jest pełen zawiłych powiązań i broni Czechowa, które łączą się bardziej na poziomie estetycznym niż narracyjnym. Ciągle iteruje, aby tworzyć winiety obejmujące wieloświat z drobnych szczegółów wcześniejszych w filmie, w tym dowcipów, które wahają się od łagodnych do nieco nieskazitelnych. (Nadszedł czas, aby wspomnieć, że Kwan i Scheinert również wyreżyserowali szwajcarska armiafilm, w którym wystąpił Daniel Radcliffe jako spuchnięte zwłoki.) Niektóre z tych retrospekcji brzmią dziwnie i w oparciu o sesję pytań i odpowiedzi po premierze SXSW, to po Na podłodze krojowni pozostała co najmniej jedna poboczna działka. Ale pomagają sprzedać humor filmu, odwracając kinowe wskazówki i gagi – co jeśli umieścisz, na przykład, wszystko Na bułce mężczyzna – w nieruchomych scenach przedstawiony z wizualnym polotem.

Dramatyczne elementy nadal nie zawsze się sumują. Wszystko jest wszędzie Sekwencje sci-fi można pisać tak, jakby wyznaczały czas między absurdami, przerywane dialogiem wyjaśniającym, który nie zazębia się z bardziej przekonującymi naturalnymi wymianami gdzie indziej. Scenariusz jest pełen monologów o życiu i człowieczeństwie, które dobrze wyglądają w samotności, ale są tak samo nagle przestawiane, jak kostiumy w filmie, podkreślając motywy postaci, które nie były jeszcze dobrze ugruntowane przed tym momentem.

Jednak związek między Evelyn, Joy, Waymondem i (nieoczekiwanie) Deirdre przeradza się w coś słodkiego, co pozostaje. Dokładnie Czułem się daleko od fermentacji. Wszystko jest wszędzie Poszczególne postacie są w dużej mierze archetypami, aczkolwiek prototypami nieczęsto spotykanymi w głównych filmach science fiction. Ale film traktuje je jako uzupełniające się twarze jednej złożonej osoby, a nie mnogość odrębnych bytów. Nie ma taniej dwuznaczności co do tego, czy którekolwiek z wydarzeń w filmie ma miejsce – wieloświat z pewnością istnieje i zawiera ludzi, których palce są zdecydowanie hot dogami – ale jego zestaw światów ma atmosferę fantazji, która podkreśla aspekty rdzenia postaci, czyniąc go więcej niż tylko sztuczki i sztuczki. Dziwne samo w sobie.

Stephanie Hsu ma wszystko na raz

Może to wynikać nie tyle ze scenariusza, co z obsady, która zapewnia spójność bardziej gównianym scenariuszom. Quan daje Waymondowi miękkie miejsce, które pojawia się, nawet gdy ciągnie Evelyn po wieloświecie. Podczas gdy Hsu spędza mniej czasu na ekranie jako jej oryginalna postać we wszechświecie, balansuje na byciu zaciekłą i beznadziejnie zagubioną nihilistką jako jedno z alter ego Joeya. Deirdre jest prawnie złośliwa, ale – jak wielu palantów w prawdziwym świecie – zdolna do życzliwości i uczucia.

W filmie, który przywołuje niezliczone poprzednie filmy o niezadowolonych przegranych, którzy w tajemnicy odkrywają, że są bohaterami, Yeoh oferuje przejmujące i wciągające spojrzenie na metaforę. Jej bohater jest rozczarowany życiem, ale wciąż jest dojrzałym, pracującym człowiekiem otoczonym przez niedoskonałych, ale ostatecznie sprawnych ludzi. Zanurzenie Evelyn w wieloświat jest przepowiedziane przez sposób, w jaki porusza się po swojej wielopokoleniowej i wielojęzycznej rodzinie, jej szybkie dialogi przełączają się między mandaryńskim, kantońskim i angielskim. jeden z Wszystko jest wszędzie Dowcipy mówią, że protagonistka jest dosłownie najmniej utalentowaną wersją siebie, ale przepaści między osobowościami Evelyn nigdy nie wydają się sprzeczne — można uwierzyć, że niektóre decyzje oddzielają oblężoną właścicielkę pralni od szefa kuchni lub śpiewaka operowego.

Za wszystkie dziwne rzeczy, w które zostałeś rzucony Wszystko wszędzie, Prawdopodobnie najbardziej ryzykownym posunięciem Cowana i Scheinerta był wybór około 140-minutowego czasu trwania komedii, która obracała się wokół celowych kresek koloru, potencjalnie polaryzującego stylu humoru i wyczerpującego tempa. Wszystko jest wszędzie To gigantyczna splątana kula filmu, a jeśli to nie zadziała, to uczucie będzie trwało bardzo, bardzo długo. Jeśli to Zrobić Akcja może być jednak jednym z najśmieszniejszych filmów, jakie widziałeś w tym roku.

Wszystko wszędzie na raz Po raz pierwszy w kinach 25 marca