Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rada hrabstwa Norfolk pokonuje Apple, oferując ofertę iPhone’ów za 385 milionów funtów

Rada hrabstwa Norfolk pokonuje Apple, oferując ofertę iPhone’ów za 385 milionów funtów

Apple zgodził się zapłacić 490 milionów dolarów (385 milionów funtów) w ramach rozstrzygnięcia pozwu wniesionego przez Radę Hrabstwa Norfolk.

W pozwie zbiorowym zarzucono, że dyrektor generalny giganta technologicznego, Tim Cook, oszukał akcjonariuszy, tuszując spadający popyt na iPhone'y w Chinach.

Rada Norfolk stwierdziła, że ​​jej fundusz emerytalny poniósł straty w wyniku działań Cooka.

Fundusz emerytalny Norfolk stwierdził w oświadczeniu, że jest „bardzo dumny z ożywienia gospodarczego dla inwestorów”.

W oświadczeniu czytamy dalej: „Zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy zarządcami emerytur, od których zależą tysiące rodzin i pojedynczych osób.

„Kiedy i gdzie jest to uzasadnione, podejmiemy zdecydowane działania w celu odzyskania strat, gdy inwestycje naszych uczestników ucierpią w wyniku oszustwa”.

BBC skontaktowało się z Apple w celu uzyskania komentarza.

Pozew zbiorowy – to znaczy złożony w imieniu grupy powodów – koncentruje się wokół komentarzy dyrektora generalnego Apple, Tima Cooka.

1 listopada 2018 r. powiedział inwestorom, że w niektórych krajach istnieje „presja sprzedaży”, ale „nie umieściłby Chin w tej kategorii”.

Jednak dwa miesiące później, 2 stycznia 2019 r., Apple obniżył prognozę kwartalnych przychodów, powołując się na napięcia między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, co doprowadziło do gwałtownego spadku ceny akcji Apple.

W ciągu tych dwóch miesięcy pojawiły się doniesienia, że ​​Apple zwrócił się do swoich głównych producentów smartfonów o „wstrzymanie planów budowy dodatkowych linii produkcyjnych” dla niedawno wydanego iPhone’a XR.

Powodami w tej sprawie byli wszyscy inwestorzy, którzy nabyli akcje w okresie od listopada 2018 r. do stycznia 2019 r.

Powiedzieli, że stracili pieniądze, ponieważ w listopadowych komentarzach Cooka udzielono im fałszywych zapewnień.

Apple walczył z pozwem, a proces zaplanowano na koniec tego roku. Ta wstępna ugoda – złożona w piątek w amerykańskim sądzie rejonowym w Oakland w Kalifornii – powinna oznaczać, że coś takiego się już nie wydarzy, ale nadal wymaga zgody sędziego.

Nie wiadomo, jaką część osady otrzyma Rada Hrabstwa Norfolk.

W ubiegłym roku finansowym Apple wygenerowało dochód netto w wysokości 97 miliardów dolarów. Wypłata ta równa się prawie dwóm dniom zysku jednej z najbogatszych firm na świecie.